$
משפט

נתניהו עוקף את ועדת ההיתרים: מבקש מהמבקר אישור לקבלת הלוואה מספנסר פרטריץ'

עד כה, דחתה הוועדה, הפועלת ליד משרד מבקר המדינה, את בקשותיו של ראש הממשלה לגייס תרומות מבן דודו נתן מיליקובסקי ומפרטריץ' לצורך מימון הגנתו

צבי זרחיה 20:2019.06.19

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה באחרונה אל מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא בבקשה לאשר לו קבלת הלוואה מסחרית מאיש העסקים ספנסר פרטריץ' (Spencer Partrich) לצורך מימון משפטו. ספנסר, ידידו של רה"מ, הוא איש נדל"ן מדטרויט.

 

 בנימין נתניהו וספנסר פרטריץ' בנימין נתניהו וספנסר פרטריץ' צילומים: אוהד צויגנברג, גטי אימג'ס

 

 

בכך, עקף נתניהו את הוועדה למתן היתרים שדחתה עד כה את בקשותיו לגייס תרומות מ-2 איליי הון: פרטריץ' ובן דודו נתן מיליקובסקי. ספנסר מחזיק במחצית מהבית ברחוב הפורצים שאותו ירש מהוריו נתניהו. ספנסר רכש את מחצית הבית מעידו נתניהו - אחיו של רה"מ.

 

המבקר שפירא יפרוש מתפקידו ב-1 ביולי. אז יושבע המבקר החדש מתניה אנגלמן שנבחר זה עתה והיה מועמדו של נתניהו.

 

ועדת ההיתרים הפועלת ליד משרד מבקר המדינה דחתה כאמור את בקשותיו של נתניהו לגייס תרומות ותבעה ממנו לקבל פרטים על עלויות המוערכות של ההוצאות המשפטיות והיקף הגיוס. במהלל ההתכתבויות בין עורכי הדין של נתניהו לבין הוועדה התברר שהוא כבר קיבל תרומה של 300 אלף דולרים ממילקובסקי.

 

הוועדה ביקשה מנתניהו לקבל פרטים נוספים על יחסיו עם מילקובסקי לאחר שהתברר שנתניהו החזיק במניות מפעל לייצור פלדה שהיה בבעלות מילקובסקי שנמכר בסופו של דבר תוך הנבת רווח גבוה לנתניהו.

 

ב-2009 העניקה לנתניהו "ועדת ההיתרים" היתר לקבל הלוואה ממילקובסקי לצורך תשלום מס שנוצר עקב אחזקותיו בחברה העוסקת בתוספי פלדה. את המניות רכש נתניהו בשנת 2007 בעודו באופוזיציה במחיר של כ-600 אלף דולר והוא מכר אותן בשנת 2010 במחיר של כ-4.3 מיליון דולר. נתניהו ועורכי דינו סירבו עד כה למסירת הפרטים הללו לועדה.

 

ממשרד המבקר נמסר: "ראש הממשלה פנה לוועדה למתן היתרים לקבל תרומה ועניין זה מונח לפניה. רה"מ התבקש ע"י ועדת ההיתרים למסור פרטים נוספים כפי שדרשה הועדה וזאת עד ליום 23.6.19 מועד שטרם חלף.

 

"בנוסף פנה רה"מ למבקר המדינה לקבל הלוואה שאינה מבנק מסחרי. לכך על פי הכללים נדרשים שני תנאים: 1. שתהא בתנאי שוק. 2. שהיועמ"ש לממשלה יאשר שאין ניגוד עניינים בין נותן ההלוואה למקבל.

 

לכשיתקבלו הפרטים הללו, צריך להתקבל כאמור גם אישור מהיועמ"ש לממשלה שאין ניגוד עניינים בין הנותן למקבל. בשלב זה טרם הגיע. רק לאחר מכן ייתן המבקר את דעתו על הבקשה לקבל הלוואה".

 

יצוין, כי אם היועמ"ש יגבש את עמדתו לאחר ה-1 ביולי אזי אחת ההחלטות הראשונות של המבקר החדש אנגלמן תהיה בסוגייה זו.

 

דוברה של משפחת נתניהו סירב להגיב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x