$
משפט

ספירת הקולות נמשכת: מאבק צמוד בבחירות ללשכת עורכי הדין

מהספירה עולה תוצאה צמודה מאוד: 4,724 קולות לעו"ד אבי חימי ו-4,723 קולות לעו"ד ציון אמיר. עם זאת, כעת נערכת ספירת קלפיות המשנה של מחוז מרכז ומחוז חיפה שם עו"ד חימי זוכה ליתרון

ענת רואה 07:5619.06.19

תוהו ובוהו חסר תקדים במסגרת ספירת הקולות בבחירות ללשכת עורכי הדין. עד לרגע זה, קרוב ל-12 שעות אחרי סגירת כל הקלפיות, אין לאיש מושג ברור מי זכה בבחירות לראשות הלשכה: האם עו"ד ציון אמיר או עו"ד אבי חימי. לפי ההערכות הקרב צמוד מאוד, כשחימי זוכה ליתרון במחוז הצפון ובחיפה, ואמיר בתל אביב וירושלים.

 

מספירת מעל 9,400 קולות עולה תוצאה צמודה מאוד: 4,724 קולות לחימי ו-4,723 קולות לאמיר. כלומר פער של קול בודד. עם זאת, במחנה חימי מעריכים לאור תוצאה זו שחימי ינצח מאחר שעכשיו נערכת הספירה בקלפיות המשנה של מחוז מרכז ומחוז חיפה, שם חימי זוכה כאמור ליתרון.

 

 

 

לפי נתונים חלקיים ולא מאומתים שנמסרו ממטה חימי במחוז הצפון הצביעו 1,597 איש: חימי קיבל 1,027 קולות ואמיר 570 קולות. בירושלים הצביעו 2,691 איש ומהם קיבל חימי 1,198 קולות ואמיר 1,493 קולות.

 

ועדת הבחירות של הלשכה והלשכה עצמה שומרות על איפול מכוון או מאחר שאין להן מושג מהם הנתונים. עד לרגע זה מסרבת הלשכה, למשל, למסור מהו אחוז ההצבעה בכל מחוז וכמה עורכי דין הצביעו (בשונה מהשאלה למי הצביעו). נתון כזה אמור היה להימסר מיד עם סגירת הקלפיות. משמעות הדברים היא שהמטות של כל המתמודדים סובלים מבלבול ונתונים סותרים אף לגבי מידע בסיסי כמו כמה אנשים הצביעו בכל מחוז ומחוז.

 

מימין: אבי חימי וציון אמיר מימין: אבי חימי וציון אמיר צילומים: איציק בירן, עמית שעל

 

 

ל"כלכליסט" נודע עוד כי ישנם חששות וטענות לפגיעה בטוהר הבחירות לאור ההתנהלות המבולבלת, וכך למשל כל ההצבעות של מחוז מרכז, לגביהם נאמר שמדובר ב-2,000 איש אך בהמשך וללא הסבר המספר "התעדכן" ל-3,500 איש (מדובר בנתון לא רשמי, מאחר שרשמית נטען שהלשכה אינה יודעת מה הנתון) – הועברו משום מה לספירה בתל אביב.

 

העברת הקלפיות לתל אביב במקום לקלפי הראשית בראשון לציון, מעוררת קושי בביצוע בדיקה ידנית של המעטפות, על מנת לוודא שאין הצבעות כפולות, וזו הבדיקה הבסיסית ביותר שאמורה להתבצע לפני שמתחילים בספירה, מאחר שעורכי הדין יכולים להצביע בכל אחת משורת קלפיות במחוז שלהם. לכן ההצבעה התבצעה במעטפות כפולות והיה צורך עם סגירת הקלפיות לרכז את כל המעטפות מסוג זה בקלפי הראשית, להשוות מול פנקס הבוחרים ולספור את התוצאות. ל"כלכליסט" נמסר ע"י משקיף שנכח במקום כל הלילה כי לתדהמתו הרבה קלפיות לא הגיעו לראשון לציון אלא נאמר שהן הוסעו לתל אביב.

 

עוד תמיהה שטרם קיבלה הסבר היא הטענות אתמול של הלשכה שאחוז ההצבעה נמוך ואף אפסי. ועדת הבחירות טענה לקראת סיום ההצבעה כי בקושי 16% הצביעו. אולם במטות היו נתונים שונים וטענו כי 30% מעורכי הדין הצביעו. מדובר בפער עצום שלא קיבל שום הסבר מהלשכה. מוועדת הבחירות נמסר ל"כלכליסט" שסיימו לספור את אחוז ההצבעה ב-18:00 ואין להם מושג מה האחוז הסופי. עם זאת כבר בשעת הצהריים כשהוועדה טענה שאחוז ההצבעות 5% בלבד, טענו במטות ומהקלפיות עצמם כי הנתון לא מתיישב עם המציאות שכן הקלפיות מלאות והתורים ארוכים, בכל רחבי הארץ.

 

נראה כי לאחר שיוכרז הזוכה תצטרך לשכת עורכי הדין לערוך בדיקה מקיפה של מה שהתחולל ביום הבחירות ולעמוד על הליקויים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x