$
משפט

עובדים בחברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין בצו דחוף לביהמ"ש: "השתלטות פוליטית וחיסול שומרי הסף"

10 עובדים מבקשים לעכב את פיטוריהם ומעלים טענות חמורות לכאורה על מהלכי השתלטות פוליטיים של עסקנים וקרובי משפחה על החברה הכלכלית. בית הדין לעבודה ידון בקרוב בטענות, שמוכחשות ע"י ראשי החברה הכלכלית אשר טוענים שההפך הוא הנכון ומינויים היה עקב אי סדרים

ענת רואה 09:5716.06.19

הטענות החמורות של עובדים בחברה הכלכלית, ששייכת ללשכת עורכי הדין, עולות מדרגה: 10 עובדים בחברה פנו בימים האחרונים לבית הדין לעבודה בבקשה דחופה למנוע את זימונם לשימוע.

 

 

העובדים מציגים בבקשה תמונת מצב חמורה לכאורה מאוד, לפיה בוצעה "השתלטות פוליטית" על החברה שאמורה להיות מנוהלת ומופעלת משיקולים מקצועיים, וכי כתוצאה מכך שומרי הסף הוחלפו באחרים, בעיקר מקורבים או קרובי משפחה, וכרגע פעילות החברה משותקת כמעט כליל באופן שלכאורה מיועד להצדיק כלפי חוץ את מהלך הפיטורים הכפוי.

 

אפי נוה אפי נוה צילום: ראובן קסטרו

 

 

ככל הידוע החברה הכלכלית בראשה עומד כיום עו"ד נידאל עוואדה שמשמש כיושב הראש שלה טרם הגישה את תגובתה לטענות החריפות. עם זאת בעבר הוכחשו הטענות ובחברה טענו שההפך הוא הנכון והמהלך לפיטורי עובדים נובע מאי סדרים חמורים שהתגלו בה. בית הדין לעבודה יצטרך כנראה להכריע בקרוב מי צודק.

 

לפי טענת העובדים בבקשה שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, מדובר במקרה חריג ונדיר בו נדרש לתת סעד ולעצור את השימועים אליהם זומנו. לטענת העובדים רצונה של הנהלת החברה הוא להציג תמונת מצב קטסטרופלית כדי להצדיק את פיטוריהם.

 

העובדים שמיוצגים בידי עו"ד סיגל פעיל טוענים שהחברה הכלכלית מתנהלת לפי שיקולים פוליטיים: המנכ"ל הנוכחי עו"ד פרי כהן, נטען, פעל על מנת שחברי ה"חבורה" כפי שהם מכונים בבקשה ישתלטו על תפקידי מפתח, מנגנוני בקרה ושומרי סף של החברה וביניהם תפקיד היועמ"ש והמנגנון הכספי של החברה.

 

במקביל, נטען, רוקן מנכ"ל החברה את החברה מתוכן כך שהיא חדלה מלהתנהל כעסק כלכלי "והפכה בפועל למעין מטה בחירות לקראת הבחירות הקרבות ללשכת עורכי הדין, תוך קידום מפלגות שונות למען האינטרס האישי והכלכלי" של המנכ"ל.

 

לפיכך נטען כי חלק מעובדי החברה נאלצו להגיש תלונה למבקר. לאור ההתנהלות הפסולה, נטען, הורע מצבה הכלכלי של החברה וה"חבורה" עושה כל שביכולתם על מנת להיפטר מהעובדים שמתנגדים להתנהלות הפסולה הזו.

 

לפי הפירוט בבקשה, בתחילת 2019 פוזר הדירקטוריון של החברה הכלכלית בטענה כאילו נפלו אי סדרים בפעילות ובמקומו מונה דירקטוריון חדש ובראשו עו"ד נידאל עואדה. באותה תקופה, לא היה מנכל בפועל והדירקטוריון החליט על הליך מסודר של מכרז ופרסם קול קורא לאיתור מנכל, אך לבסוף המנכ"ל בוטל. בהליך מזורז מונה ב14 בינואר 2019 עו"ד פרי כהן, בישיבת דירקטוריון בה השתתפו רק ארבעה חברי דירקטוריון מתוך תשעה.

 

לפי טענת העובדים, המנכ"ל הוא עסקן פוליטי בלשכה, וב-2015 פעל לבחירתו של אפי נוה לראשות הלשכה ואף ידוע כאחד מתומכיו. פרי, נטען עוד, הוא עסקן פוליטי גם בליכוד וחבר מרכז ומי שמציג עצמו כמי שמריץ מועמדים לבחירות מוניציפליות, לפריימריז וללשכת עורכי הדין.

 

 

מתהדר בקשריו עם נוה

 

"פרי מתהדר בקשריו עם נוה ועם בכירי הלשכה וכי הוא 'מושך בחוטים' בלשכה וכולם סרים למרותו", טוענים העובדים. יש לציין כי המנכ"ל פרי היה בעבר בתפקיד מפיץ של ספרי המתמחה במכללות לימוד משפטים, למעשה מטעם החברה הכלכלית. לפי הנטען בבקשה אף בתקופות בהן דילל מאוד את פעולתו הוא המשיך לקבל 14,000 שקל לחודש, גם אם לא סיפק לה כל שירות.

 

לאחר שסיים את תפקידו כעוזר פוליטי של ראש עיריית רמת גן לשעבר, ישראל זינגר, התמנה פרי בדצמבר 2018 על ידי הלשכה כיועץ אסטרטגי למנכל הלשכה לענייני החברה הכלכלית. תפקיד זה לא היה קודם לכן ונטען כי הוא 'נתפר' במיוחד עבור פרי. באותה עת עו"ד אפי נוה היה ראש הלשכה.

 

לטענת העובדים ה"חבורה השתלטה על תפקידי מפתח, מנגנוני בקרה ושומרי סף" ולמעשה בוצעה השתלטות על החברה הכלכלית. בין היתר נטען כי בוצעה השתלטות על תפקיד היועץ המשפטי בחברה הכלכלית, ובינואר 2019 התפטר היועץ המשפטי שכיהן 14 שנים עו"ד פיני עזריה, לאור תחושתו שדירקטורים בחברה המקושרים לפרי פועלים שלא בטובת החברה ומתוך מניעים זרים ובלתי ענייניים באופן שפוגע בחברה.

 

במקומו נטען כי מונה דירקטור בחברה כיועץ המשפטי שלה, עו"ד לירון כהן, שכיר במשרד פישר בכר חן, שהוא לפי הנטען בן משפחה של פרי. "תמוה וכלל לא ברור כיצד מתמנה ליועץ משפטי מישכיהן לא מכבר כדירקטור בחברה" טוענים העובדים.

 

בהמשך נטען כי בתחילת 2019 בוצעה גם השתלטות על המנגנון הכספי בחברה הכלכלית ומנהלת הכספים והרו"ח שלה פוטרו מתפרידם. במקומם נטען כי פרי מינה את אמיר ימין שנטען שהוא מקורבו, ובעלים של חברת החשבונאים. הקשר המוקדם שבין פרי לאמיר ומינויו לתפקיד מאפשר לפרי גישה חופשית להצגת נתונים שונים ביחס למצבה הכלכלי של החברה, אף שאלה לעיתים אינם עומדים בקנה אחד עם מצב כלכלי אמיתי של החברה.

 

עוד נטען כי לאחר שפרי מונה כמנכ"ל החל בחברה הכלכלית תהליך של מינוי מקורבים לצרכים בלתי עניינים ופוליטיים ויצרו יש מאין תפקידים חדשים למשל עוזרת אישית שמסייעת למנכ"ל.

 

בהמשך נטען כי החברה הכלכלית שותקה והפכה למטה בחירות תוך שהיא חדלה להתנהל כעסק כלכלי. הכנסותיה נטעם בחודשיים האחרונים ירדו בעשרות אחוזים ביחס לחודשים המקבילים אשתקד, מנכ"ל החברה עסוק בבחירות ללשכת עורכי הדין, והוא אינו מנהל את החברה ומקיים פגישות ונפגש בעיקר מול עסקנים פוליטיים.

 

על פי טענת העובדים כנבואה שמגשימה את עצמה, התנהלות הנהלת החברה הביאה לשיתוקה הכלכלי והניהולי ולדרישת הפיטורים הבלתי עניינית.

 

ככל הידוע בית הדין לעבודה קבע דיון דחוף בעתירה, וטרם הוגשו תגובות החברה ונושאי המשרה בה.

 

מהחברה הכלכלית נמסר בתגובה: "החברה, בליווי עורכי דינה, לומדת את הבקשה שהוגשה בערב חמישי לבית הדין לעבודה. חשוב לציין כבר עתה, כי קריאה ראשונית של הבקשה מלמדת שהבקשה הוגשה על ידי גורמים אינטרסנטיים בחברה שהובילו אותה משך השנים האחרונות לעברי פי פחת. הנהלת החברה פעלה ופועלת בחודשים האחרונים לילות כימים, כדי להבריא את החברה.

 

במסגרת זו החלה החברה לנקוט בצעדי התייעלות, העשויים לכלול, למרבה הצער, גם פיטורי עובדים. צעדי ההתייעלות מיושמים תוך הידברות כנה ואמיתית, בת כחודשיים וחצי, עם ההסתדרות ונציגות עובדי החברה.

 

אלא שמגישי הבקשה מנסים למנוע את הליך ההתייעלות באמצעים בלתי כשרים, ובמסגרת זו אף אינם בוחלים במסע הכפשות גס וחסר בסיס של מנהלי החברה. דברים אלה, אילו לא היו נכתבים במסגרת הליך משפטי, היו נחשבים לשון הרע ברף החמור ביותר. הנהלת החברה לא תיכנע למסע ההכפשות, ותמשיך לפעול להבראת החברה.

 

נוסף על כן. פרי מונה לתפקיד המנכ"ל לפני חודש וחצי. כל הנטען באשר להעסקת אנשים מקורבים על ידו אינם נכונים, הרי הוא בתפקיד רק מלפני חודש וחצי כאמור. היועצים מונו לתפקיד ע"י ההנהלה לשעבר ולא על ידי או על ידו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x