$
משפט

המדינה עוצרת זמנית התוכניות למכרה פוספטים בשדה בריר

פרקליטות המדינה הודיעה לבג"ץ כי לא יאושרו תוכניות כרייה מפורטות באזור; לפני שלושה חודשים הוציא בג"ץ צו על תנאי שחייב את המדינה לנמק מדוע לא נקבעה בתוכנית הכרייה המקורית מתודולוגיה לבחינת השפעותיה הבריאותיות הפוטנציאליות

משה גורלי 13:2013.06.19

לא יאושרו תוכניות מפורטות לכרייה בשדה בריר בשלב זה; כך הודיעה השבוע פרקליטות המדינה לבג"ץ, בתגובה לצו שהוציא בעתירת עיריית ערד, תושבי אל-פורעה (הישוב הבדואי הסמוך) והקליניקה לצדק סביבתי באוניברסיטת ת"א, נגד ההתעלמות משיקולי בריאות וסכנת חיים שבכריית פוספטים בשדה הסמוך לערד. הכרייה אמורה להתבצע על ידי רותם אמפרט, חברה בת של כיל הנמצאת בבעלות עידן עופר.

 

 

הפגנה של תושבי ערד בשדה בריר ב-2015 הפגנה של תושבי ערד בשדה בריר ב-2015 צילום: nobarir

 

במהלך 2015 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את קידום תכנית המתאר הארצית לכריית פוספטים בשדה בריר. עוה"ד אפי מיכאלי, ד"ר ערן צין וארגון עדאללה טענו בשם העותרות ששיקולים כלכליים ותעסוקתיים, חשובים כשלעצמם, הביסו את שיקולי החיים והבריאות בהחלטת המועצה. בג"ץ הוציא לפני כשלושה חודשים צו על תנאי שחייב את המדינה לנמק מדוע לא נקבעה בתוכנית מתודולוגיה לבחינת השפעות בריאותיות שייגזרו ממנה, ומדוע לא הונח לפני המועצה מסמך הסוקר את ההשפעה הבריאותית הפוטנציאלית של התוכנית.

 

בתשובת המדינה שהועברה השבוע נכתב כי היא מבקשת ארכה נוספת של חצי שנה עד להגשת תצהיר מטעמה, וכי "למען הסדר הטוב יובהר כי לפי הנמסר ממנהל התכנון בשלב זה ועד להחלטת מנכ"לית מנהל התכנון לפי הסיכום שצורף להחלטת קבינט הדיור לא יאושרו תכניות מפורטות לפי תמ"א 14/ב".

 

למרות שהמדינה ביקשה חצי שנה כדי להשיב, הקצו לה שופטי בגץ חודשיים, עד סוף אוגוסט, אם כי תיתכן הארכה נוספת.

 

השופטים דנו בשאלת קבלת החלטות לפני בדיקה של ההשלכות הבריאותיות. והשופט עוזי פוגלמן התייחס לוויכוח בין משרד הבריאות למשרד להגנת הסביבה. לדבריו, לא כל יום מזהיר משרד ממשלתי מפני סכנה לבריאות. מנגד טען נציג המדינה בדיון כי מאחר שמדובר בהכרעה תכנונית, אין חובה לבחון השלכות בריאותיות בהליך אישור התוכנית.

 

עו"ד אפי מיכאלי וערן צין, המייצגים את עיריית ערד, מסרו: "בקשת המדינה לשהות של כחצי שנה להגשת כתב התשובה מחייבת עצירת הליכי התכנון בתוכנית המפורטת באתר שדה בריר עד למתן הכרעה בעתירה. מאז הוצא הצו על-תנאי בהליך, הנטל עבר לכתפי המדינה וכעת עליה לשכנע את בית המשפט כי נהגה באופן תקין כאשר אישרה את הכרייה בשדה בריר מבלי לשקול את ההתנגדותו של משרד הבריאות לכרייה ומבלי שבחנה אמות מידה בריאותיות במסגרת החלטתה. לאור מצב הדברים, ראוי כי כל הליכי התכנון הנגזרים מתמ"א 14/ב בעניין הכריייה בשדה בריר יושהו עד להכרעה בעתירה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x