משפט

חיות נגד אמיר אוחנה: "בין תפישת עולמו לאנרכיה - הדרך קצרה"

באופן חריג, תקפה נשיאת העליון את דבריו של שר המשפטים הנכנס במהלך השתלמות מקצועית. "בחר לשתף אותנו בהשקפת עולם חסרת אחריות - ביום השבעתו". גורמים משפטיים: "דבריו - פתיח להסתערות על העליון"

טובה צימוקי 11:0013.06.19

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות יצאה הבוקר (ה') נגד שר המשפטים הנכנס אמיר אוחנה שאמר כי לא צריך לכבד את כל ההחלטות של בג"ץ.

 

 

 

בהשתלמות שערכה יחד נשיאים וסגני נשיאים של בתי המשפט במעלה החמישה אמרה חיות כי "בעיניי, יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת תקדים וחסרת אחריות שלפיה לא את כל פסקי הדין הניתנים על ידי בית משפט חייבים לכבד.

 

אסתר חיות נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות נשיאת בית המשפט העליון צילום: יאיר שגיא

 

 

"במילים אחרות", אמרה חיות, "כל בעל דין יוכל מעתה, בברכת שר המשפטים, יוכל לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד – בין תפישת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' – הדרך קצרה".

 

מדובר בצעד חריג של נשיאת בית המשפט העליון, שכמו קודמיה בתפקיד מכילה לרוב את דבריהם של הפוליטיקאים. אך הפעם סברה חיות ששר המשפטים חצה את הקו האדום.

 

 

שר המשפטים, אמיר אוחנה שר המשפטים, אמיר אוחנה צילום: אלכס קולומויסקי

 

בבית המשפט העליון הזכירו כי רק לפני שבועיים זימן ראש הממשלה את הנשיאה והמשנה חנן מלצר ל"שיחת הרגעה", שהתבררה אחר כך כשיחה שנועדה לרכך את הכנסת מפלגת העבודה לקואליציה. בחוגים המשפטיים העריכו כי "דברי אוחנה הם פתיח להסתערות על העליון".

 

אוחנה התייחס אמש בחברת החדשות להתבטאותו מהעבר והזכיר את הפיגוע בגוש קטיף שבו נרצחה טלי חטואל. "היא הגיעה לציר כיסופים ונורתה על-ידי מחבלים שהגיעו לשם בחסות מספר מבנים שהצבא זיהה אותם כסכנה ביטחונית, ובג"ץ, למרות שאין לו מומחיות, החליט למנוע את ההריסה שלהם", אמר אוחנה. "השיקול העליון צריך להיות שמירה על חיי האזרחים".

 

השר הטרי נשאל גם על חשיבותו של בית המשפט העליון בכל הנוגע לסיוע שהעניק לאורך השנים לזוגות להט"בים, וטען כי "ברמה העובדתית, הדבר החשוב

 

ביותר שנעשה עבור להט"ב היה בכנסת ולא בבג"ץ. אני מעדיף לחיות בדמוקרטיה גם כשלא כל ההחלטות של הרשות המחוקקת הן לרוחי, ולא באלטרנטיבה של גורמים שלא נבחרו על-ידי הציבור. אלון ואני הפכנו לזוג לא מכוח של אף החלטה שיפוטית או החלטה של בג"ץ".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x