$
דעות

אין כמו ממשלת מעבר בשביל סגירת חשבונות

נתניהו רמז מה צפוי לאיילת שקד בליכוד בכך שסילק אותה ואת נפתלי בנט מממשלתו. בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ צפויים לזכות מההפקר

צבי זרחיה 08:2003.06.19

פיטוריהם של ראשי מפלגת הימין החדש נפתלי בנט ואיילת שקד מתפקידי שר החינוך ושרת המשפטים בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו היא אך ורק נקמה פוליטית. נקמה במי שהיו צמד עוזריו של נתניהו כשכיהן אי אז לפני 13 שנה כיו"ר האופוזיציה, ושלא התביישו לתקוף אותו במישרין בשנה האחרונה בעודם יושבים בממשלתו.

 

כך, בנט הרבה לתקוף את מדיניות נתניהו מול חמאס, ושלושה שבועות בלבד לפני הבחירות אמר שהתגובה הישראלית לירי הארגון על תל אביב היא "פאתטית". חודש קודם לכן אמר בנט על נתניהו כי "קשה לו איתנו כי אנו מראים לו מהו ימין אמיתי". וכבר בחודש דצמבר העזה שקד לומר כי ייתכן שזוהי כהונתו האחרונה של נתניהו מפאת גילו (הוא צפוי לחגוג 70 באוקטובר הקרוב).

 

 

 

נתניהו אף לא שכח איך נאלץ, כמעט בעל כורחו, להעניק לשקד את תיק המשפטים בעת הקמת הקואליציה היוצאת ב־2015. אז, כשהתברר שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן לא מתכוון להיכנס לקואליציה, נותר נתניהו עם קואליציה של 61 ח"כים בלבד ונאלץ להיענות לדרישת בנט למסור את תיק המשפטים לשקד. אחרת, לא היה מצליח להרכיב כלל את הקואליציה.

 

איילת שקד ונפתלי בנט איילת שקד ונפתלי בנט צילום מסך: ערוץ קשת 12

 

רה"מ לא שכח ולא סלח

 

לכל אורך הקדנציה נתניהו לא שכח ולא סלח. ולאחר שמפלגתם הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה בבחירות האחרונות לכנסת ה־21 הוא לא נזקק להם יותר להקמת קואליציה חדשה, קואליציה שבסופו של דבר כלל לא קמה. כעת, כשהבחירות לכנסת ה־22 מתקרבות, נתניהו הגיש לצמד בנט את שקד את הנקמה מצוננת היטב.

 

נתניהו שמע את הקולות הגוברים בליכוד לשריין את שקד בחמישייה הראשונה ברשימת המפלגה, אף שלא עברה את תקופת האכשרה הנדרשת לכך. הוא ראה את בנט מתכנן קאמבק באמצעות הקמת מפלגת־על של כל מפלגות הימין שמימין לליכוד. והוא החליט שהגיעה השעה להיפטר מהם באמצעות פיטורין, שייכנסו לתוקף מחר בצהריים ויסלקו אותם לא רק ממשרדי הממשלה אלא גם מחברותם בקבינט המדיני־ביטחוני.

 

זו היתה התשובה של נתניהו להופעתו של בנט אתמול בישיבת הממשלה, לראשונה מאז הבחירות, וקריאתו במהלכה לאחדות בעם. זה היה הרמז העבה ששלח לגבי סיכויי השריון של שקד, שעוד התלבטה אם להצטרף לליכוד, למפלגה אחרת או ליטול פסק זמן מהפוליטיקה וסירבה להתמנות ליו"ר חברת קנאביס קנביט בשל הקדמת הבחירות. כעת נותרה קרחת מכאן ומכאן.

 

מצהרי יום שלישי שקד ובנט לא יהיו יותר לא חברים בממשלה ולא בכנסת. הם לא ישאו עוד במשרה ציבורית שמזכה בחשיפה תקשורתית, הם יהיו נטולי לשכה, עוזרים ויועצים במימון המדינה ויהפכו לאחד האדם. מקורבים לצמד טענו אתמול שנתניהו איבד את העשתונות, אך תגובתם הרשמית של בנט את שקד נותרה ממלכתית: "אנו מודים מעומק הלב לציבור הישראלי על הזכות הנדירה שנפלה בחלקנו לשרת אותו בתפקידינו כשרי החינוך והמשפטים. כל שעשינו היה למען טובת מדינת ישראל ואזרחיה. נעביר בצורה סדורה את המשרדים שבראשם עמדנו לידי השרים שיחליפו אותנו".

 

סבב התיקים המסתמן

 

בכנסת העריכו כי נתניהו ישאוף למנות את מקורבו שר התיירות יריב לוין לתפקיד שר המשפטים, אך זה סירב. בנוסף, שוקל נתניהו להעניק ליו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ את מבוקשו ולמנות אותו לשר החינוך. עמיתו לסיעת איחוד מפלגות הימין ח"כ בצלאל סמוטריץ' עשוי להתמנות לשר התחבורה, לאחר שישראל כץ קודם לתפקיד שר החוץ. פרץ וסמוטריץ' אף דורשים להתמנות לקבינט הביטחוני ונתניהו.

 

בעבר אי אפשר היה לצרף שרים חדשים או לפטר קיימים בממשלה יוצאת, אך מאחר ומדובר בממשלת מעבר נתניהו לא נדרש לאישור הכנסת למינוייו והוא צפוי לבצע שינויים נוספים. כך, השר להגנת הסביבה וענייני ירושלים זאב אלקין צפוי להתמנות גם לתפקיד שר הקליטה בניסיון לאתגר את ליברמן וישראל ביתנו בקרב על הקול הרוסי. מהלך זה ידרוש את הסטת שר הקליטה הקיים ופליט מפלגת כולנו יואב גלנט לתפקיד אחר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x