$
משפט

החברה הכלכלית לא בדיוק כלכלית: "נהפכנו למטה בחירות של לשכת עורכי הדין"

זמן קצר לפני הבחירות ללשכת עורכי הדין הוחלפה כל ההנהלה בחברה בת שלה. עשרות העובדים, הניצבים לפני פיטורים, טוענים לאי סדרים והתנהלות אלימה

ענת רואה 08:0522.05.19

עובדים רבים בחברה הכלכלית של לשכת עורכי הדין טוענים להתנהלות בעייתית ולאי סדרים, ולמצב בעייתי שנמשך כבר חודשים ארוכים. בימים האחרונים המצב החריף והעובדים התאגדו ומאיימים לנקוט בצעדים משפטיים, כך נודע ל”כלכליסט”.

 

החברה הכלכלית (המוכרת גם בשמה הקודם ההוצאה לאור של לשכת עורכי הדין) היא חברת בת של הלשכה, שמטרתה היא לספק לעורכי דין סל שירותים מקצועיים שיסייע להם בעבודה השוטפת ואמורה להיות זרוע עצמאית, מקצועית ובלתי תלויה. כך, למשל, החברה מנפיקה כרטיס חכם לעורכי דין (באמצעותו ניתן להתחבר לאתר נט המשפט), מפעילה קורסי הכנה לבחינות הלשכה תחת המותג “המתמחה”, מוציאה לאור ספרות מקצועית ומקיימת קורסים של התמחות מקצועית.

 

מימין: משה טייב, אפי נוה ונידאל עואודה. החברה הכלכלית טוענת לגירעון מבלי להציג דו”ח רואה חשבון מימין: משה טייב, אפי נוה ונידאל עואודה. החברה הכלכלית טוענת לגירעון מבלי להציג דו”ח רואה חשבון צילומים: עידן מילמן

 

לאחרונה עברה החברה שינויים, כשבלשכה החליטו להזיז מתפקידו את יו"ר הדירקטוריון הקודם, עו"ד משה טייב, ולמנות במקומו את עו"ד נידאל עואודה. עואודה הוא אחד המועמדים כנציג הלשכה בוועדה למינוי שופטים במקומו של ראש הלשכה עו"ד אפי נוה, כמו כן הוא איש עסקים בעל מפעל בשר בצפון הארץ.

 

בסמוך למינוי של עואודה, הוחלף בחברה הכלכלית גם המנכ"ל עו”ד לירן כפיר, ומנהלת הכספים. ההסבר לכך היה כי החברה מצויה בקשיים כלכליים וכי יש כוונה ליישם תוכנית הבראה.

 

בלי תוכנית התייעלות

 

לעובדים יש גרסה אחרת לארועים ובחודשים האחרונים הם מנסים להיאבק בניסיון לפטר עשרות מהם. באמצעות עו"ד אורנה לין פנו שלשום העובדים לחברה וטענו כי מתקיימים התנהלות לא תקינה ואי סדרים בניהול החברה בראשות עואודה והמנכ”ל עו"ד פרי כהן, שנכנס לתפקידו לאחרונה.

 

לטענת העובדים, הנהלת החברה לא רואה לנגד עיניה את טובת החברה או עובדיה ותחת זאת "הפכה החברה הכלכלית להיות מטה בחירות לקראת הבחירות ללשכת עורכי הדין", כשנטען כי לדברים יש השפעה חמורה על תנאי העבודה, האווירה והזכויות של העובדים.

 

העובדים טוענים כי כל מהלך הצמצומים מבוצע באופן בעייתי, כשהדירקטוריון התבקש לאשר פיטורים נרחבים של 20 מבין 47 עובדי החברה בטענה שמצבה הכלכלי של החברה רעוע, אולם דו”ח מסודר של רואה חשבון שיאשש את הטענות הללו — לא הוצג.

 

לפי הנטען, בישיבה הציג אמיר ימין, שנשכר על ידי ההנהלה החדשה להיות מנהל הכספים של החברה, את מצבה הכלכלי לכאורה. לפי העובדים ימין, שאינו רואה חשבון, הציג את הנתונים בעל פה ומבלי שניתן לחברי הדירקטוריון כל מסמך לעיין בו. בשום שלב, לטענתם, לא הוצגה תוכנית התייעלות מסודרת לחברי הדירקטוריון.

 

העובדים טוענים ששורת מחלקות בחברה מצויות בסכנת סגירה, בין היתר: מחלקות כרטיס חכם, קורסים והכשרות, המאגר המשפטי ברק, תמיכה ומכירות.

 

המנכ”ל אסף את חפציו

 

עוד מובאים במכתב שהגישו העובדים לחברה פרטים על טענות לכאורה של המנכ"ל הקודם של החברה, עו"ד לירן כפיר, שהוחלף באחרונה בעו"ד כהן. לפי הנטען כפיר ניסה להתנגד לפיטורים ובתגובה היתה "התנהלות מאיימת" כלפיו, וכי היו"ר עואודה ועו"ד פרי כהן, שבאותו שלב עדיין לא מונה כמנכ”ל, הגיעו לחדרו של כפיר "והבהירו שבכוונתם לפטר אותו והם יכנסו את חברי הדירקטוריון לשם כך". עוד נטען כי בהמשך לכך אסף כפיר את חפציו ועזב את חדרו.

 

העובדים ממשיכים וטוענים כי במהלך שיחה בין עואודה לספק של החברה טען האחרון שהוא יודע כמה כסף יש בחשבון הבנק של החברה. בתגובה, נטען, צלצל עואודה לכהן שוחח עמו ברמקול, שאל אותו מי בחברה יכול היה לדעת על מצב החשבון, וכשזה נקב בשלושה שמות השיב עואודה — "תפטר אותם מחר". בנוסף לכך בארוע הרמת כוסית לפני חג פורים אמר המנכ”ל בנוכחות עובדים רבים: "תאכלו, תשתו, עוד מעט לא יהיה כלום". בסמוך לעזיבתו של המנכ”ל הקודם כפיר, נטען במכתב כי כהן אמר בנוכחות מספר עובדים "עכשיו אפשר יהיה לפטר את כולם".

 

העובדים טוענים כי לנוכח ההתנהלות הפוגענית כלפיהם התאגדו בהסתדרות והחל מו"מ בינם לבין ההנהלה, שבמסגרתו טען המנכ”ל פרי כי החברה מצויה בגירעון ובחובות של מיליוני שקלים וכי 20 מבין 47 עובדי החברה יפוטרו. העובדים שבים וטוענים כי דו"ח של רואה חשבון שיתמוך בטענות — לא הוצג.

 

אתמול הגיבה החברה לפניית עו”ד לין ונטען כי מצב החברה מחייב נקיטת צעדים מהותיים ומיידים להבראתה: מדובר בגירעון של 5.4 מיליון שקל ומצב החברה מחייב סגירת מחלקות מיד. לכן נטען כי במקביל למכתב נמסרים לעובדים מכתבי זימון לשימוע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x