$
משפט

לשכת עורכי הדין לא רוצה אחוז הצבעה גבוה בבחירות ללשכה: מצמצמת קלפיות

מספר עורכי הדין רק גדל, אבל בלשכה החליטו לחסוך בקלפיות: ב-2015 היו 8 קלפיות במחוז תל אביב, והשנה תהיה רק אחת. גם במחוזות האחרים בוצעו צמצומים. אחד המתמודדים: "גונבים את הבחירות"

ענת רואה 23:3415.05.19

מספר עורכי הדין גדל בכל שנה, אבל ועדת הבחירות של לשכת עורכי הדין דווקא החליטה שנכון לצמצם את מספר הקלפיות, בבחירות לראשות הלשכה ולמוסדותיה, שיתקיימו בעוד כחודש ב-18 ביוני.

 

 

 

מהודעה שפרסמה לפני זמן קצר ועדת הבחירות ועוסקת בפריסת הקלפיות ביום הבחירות עולה כי ברחבי הארץ יהיו 35 קלפיות. מבדיקת כלכליסט עולה כי בבחירות הקודמות, ביוני 2015, היו 44 קלפיות ברחבי הארץ – כלומר מדובר בפיחות של כ-20% במספר הקלפיות.

 

עו"ד אבי חימי, ממלא מקום ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אבי חימי, ממלא מקום ראש לשכת עורכי הדין

 

 

צמצום הקלפיות תמוה עוד יותר על רקע העובדה שבארבע השנים האחרונות מספר עורכי הדין רק גדל, ולמעשה לשורות הלשכה הצטרפו עוד 10,000 עורכי דין חדשים.

 

כך למשל, במחוז תל אביב תהיה רק קלפי אחת בודדת, שתמוקם בבית ציוני אמריקה. בבחירות ב-2015 היו בנוסף לקלפי הזו עוד 7 קלפיות: בבית משפט השלום בתל אביב, בבית המשפט לתעבורה, בבית המשפט בחולון, בבית המשפט בבת ים, בבית המשפט בגבעתיים, ברמת גן ובהרצליה.

 

במחוז מרכז כ-23,000 עורכי דין יצטרכו להגיע ל-5 קלפיות: אחת בראשון לציון, שתיים בכפר סבא, אחת בנתניה ואחת בפתח תקווה. בית המשפט המחוזי בלוד לא זכה לקלפי (ב-2015 היתה קלפי) וגם הקלפיות בלוד, רמלה ורחובות שהיו פעילות ב-2015 נעלמו משום מה ממפת הקלפיות.

 

במחוז חיפה יהיו השנה רק 4 קלפיות, רחוקות למדי גיאוגרפית זו מזו: אחת בבית הלשכה בחיפה, והאחרות בחדרה, עכו וכרמיאל. אלפי עורכי הדין העובדים למשל באזור הקריות – לא זכו לקלפי. ב-2015 היתה קלפי בקריות, אחת נוספת בנהרייה הסמוכה ובחיפה היו שתי קלפיות במיקומים שונים.

 

בירושלים והסביבה צומצם מספר הקלפיות מ-8 ל-4 בלבד. הקלפיות בבית המשפט המחוזי, העליון, השלום, בית המשפט לתעבורה, בית המשפט לענייני משפחה – בוטלו.

 

המחוז היחיד שמספר הקלפיות בו לא צומצם הוא מחוז הצפון ובו יהיו הפעם 7 קלפיות לעומת 5 קלפיות ב-2015. שתי הקלפיות שנוספו ימוקמו במסעדה ובקצרין. בנוסף התווספו 3 קלפיות בבית דין שרעים בטייבה, סכנין ובקעה אל גרביה.

 

בראש ועדת הבחירות עומד עו"ד חיים קנת. בועדה יש רוב לאנשיו של ראש הלשכה הזמני עו"ד אבי חימי. לפי כללי לשכת עורכי הדין (בחירות למוסדות הלשכה) ועדת הבחירות מחליטה היכן ימוקמו הקלפיות אך בנוסף הועדה חייבת לפתוח קלפי בכל מקום שיש בו בית משפט, אם דרשו זאת 50 עורכי דין ששייכים לאותו מחוז.

 

מההודעה עולה שועדת הבחירות החליטה כבר לפני שבועיים בישיבה שקיימה על מספר הקלפיות ומיקומן, אך רק היום הודיעה על כך לציבור. כעת נותרו לעורכי דין שרוצים לדרוש להרחיב את פריסת הקלפיות חמישה ימים בלבד לעשות זאת (לאסוף 50 חתימות), לפי ההודעה. אחרי ה20 במאי לא ניתן יהיה לדרוש להוסיף קלפיות.

 

עו״ד ערן גולן מרשימת תכלית ראויה, הגיב לצמצום מספר הקלפיות ואמר לכלכליסט: "הצמצום הדרמטי במספר הקלפיות לעומת הבחירות בשנת 2015 כאשר התווספו למעלה מ-10,000 עורכי בתקופה הזו מלמדת על רצון לגנוב את הבחירות. אנו תמהים כיצד צמצום מספר הקלפיות מתיישב עם המצע של ראש הלשכה להגדלת הנגישות והשקיפות. מטרת הצמצום היא אחת לשמור על לשכה למקורבים בלבד ופגיעה אנושה בזכות הדמוקרטית להצביע".

 

מהלשכה נמסר בתגובה: "אנו פועלים בימים אלו ממש להוספת קלפיות"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x