$
משפט

נחשף בכלכליסט

פרשת רומי קנבל: יו"ר ועדת הבחירות בלשכה מתכנן צעד שימנע את פסילתה

"כלכליסט" חשף כי המועמדת לראשות מחוז מרכז בלשכת עורכי הדין מתגוררת במחוז מטה יהודה ומשרדה ממוקם בת"א; יו"ר ועדת הבחירות, חיים קנת, היה מעוניין לדון בפרשה תוך 10 ימים, אך זכה לביקורת כי מדובר במשיכת זמן ולכן יקיים מחר דיון דחוף; במקביל הוא מעוניין לפנות לשרה שקד בסוגייה - צעד שצפוי למנוע את הפסילה

ענת רואה 20:0313.05.19

יו"ר ועדת הבחירות של לשכת עורכי הדין עו"ד חיים קנת הודיע הערב (ב') על זימון ישיבה דחופה של הוועדה שתתקיים מחר ובה תידון הדרישה לפסול את מועמדותה של עו"ד רומי קנבל לראשות מחוז מרכז. זאת בעקבות חשיפת "כלכליסט" מהשבוע שעבר לפיה עו"ד קנבל מתגוררת באיזור מטה יהודה ומשרדה ממוקם בתל אביב, כך שלכאורה היא כלל אינה עומדת בתנאים להתמודד לתפקיד. במקביל הוא מתכנן פנייה לשרת המשפטים אילת שקד, בצעד שלמעשה ימנע את הפסילה.

 

 

 

אתמול התקיימה ישיבה של ועדת הבחירות וממנה עלה כי בתוך כעשרה ימים ימסור היו"ר קנת כיצד בכוונתו לטפל בדרישה לפסול את מועמדותה של קנבל. הדברים גררו ביקורת כלפיו מצד גורמים בוועדה שטענו כי מדובר במשיכת זמן ולדעתם יש להכריע בסוגייה זו ללא דיחוי. זאת לאור ההשפעה הניכרת הצפויה על הבחירות, אם תיפסל מועמדותה של קנבל, שרצה מטעמו של ראש הלשכה הזמני אבי חימי. הבחירות ללשכה יתקיימו ב-18 ביוני.

עו"ד קנבל עו"ד קנבל צילום: יח"צ

 

בינתיים החליט כאמור קנת לזרז את הטיפול וקבע ישיבה דחופה. ל"כלכליסט" נודע כי לקראת הישיבה צויד עו"ד קנת בחוות דעת משפטית שלא ברור מי הכין אותה עבורו ובכוונתו לערוך הצבעה בשאלה האם יש לפנות לשרת המשפטים שקד בעניין. לפי חוות הדעת נדרשת פנייה לשקד מאחר שרק היא המוסמכת להקנות לוועדה סמכות לדון בבקשה לפסול את קנבל.

 

למעשה מהדברים עולה כי לדעת קנת או לדעת יועציו המשפטיים, אין לו סמכות לטפל בסוגייה אלא אם כן השרה שקד תקנה לו את הסמכות הזו. ההחלטה צפויה להתקבל על ידי ועדת הבחירות, שבפועל נשלטת על ידי אנשי מחנה היו"ר הזמני של הלשכה, אבי חימי, שקנבל שייכת אליו. לפיכך יהיה זה מאוד בלתי צפוי אם תתקבל החלטה להסמיך את שרת המשפטים וסביר להניח שיוחלט שאין לעשות זאת, וכך להותיר את מועמדותה של קנבל לראשות מחוז מרכז, אף שאינה שייכת לכאורה למחוז זה.

 

החדר בנתניה

"כלכליסט" חשף עוד שקנבל שכרה חדר בתוך משרד עורכי דין בנתניה, ששייך למחוז מרכז, לתקופה של 4 חודשים: החוזה נחתם ב-13 במרץ, ימים בודדים לאחר שהודיעה על החלטתה להתמודד, ותוקפו עד ה-30 ביוני, כשבועיים לאחר הבחירות בלשכה. ברישומי לשכת עורכי הדין היא שינתה את כתובתה מתל אביב לנתניה וכך הוסרה ממחוז תל אביב ושויכה למחוז מרכז.

 

בעקבות הפרסום הוגשה דרישה דחופה לועדת הבחירות לפסול את קנבל. את הפסילה דורש עו"ד שלמה שחר (הכנ"ר לשעבר) שמתמודד מול קנבל וכן סיעתו בראשותו של עו"ד ציון אמיר.

 

במהלך הישיבה של ועדת הבחירות הציע עו"ד קנת כי הוא ייפגש עם קנבל ועם היועץ המשפטי של לשכת עורכי הדין, משרד שמוליק קסוטו, על מנת לקבל מקנבל הבהרות ולהחליט כיצד יש לנהוג. אלא שהצעה זו נתקלה בהתנגדות חריפה ובטיעון שאין זה הגיוני שיו"ר ועדת הבחירות ייפגש עם צד אחד בלא נוכחות הצד השני.

 

לכאורה גם נוכחות משרד קסוטו במפגש כזה מעוררת קשיים. זאת מאחר שמדובר ביועצים המשפטיים של הלשכה ששירותיהם נשכרו בתקופת היו"ר הקודם אפי נוה ועלות שכרם עומדת על 700 אלף שקל לשנה. עצם הסיטואציה עשויה ליצור חשש לניגוד עניינים כשעל היועץ המשפטי לייעץ האם המועמדת של חימי, מקורבו של נוה וממשיך דרכו, תהיה רשאית להתמודד או שתיפסל. מקור הקושי טמון בכך שאין לוועדה יועץ משפטי עצמאי משל עצמה.

 

המשרד בנתניה בו שכרה קנבל חדר המשרד בנתניה בו שכרה קנבל חדר צילום: ענת רואה

 

כפי שפורסם עוד ב"כלכליסט", עו"ד קנת העלה לפני שבועות בודדים צילום משותף שלו ושל קנבל, לעמוד הפייסבוק שלו. בצילום נראו קנת וקנבל קרובים ומחויכים. לדבריהם היתה זו הפעם הראשונה בה נפגשו, אולם קנת לא העלה פוסט דומה עם מועמד אחר בבחירות.

 

בישיבה אתמול נטען כלפי קנת שפרסום הצילום בפייסבוק היה בלתי ראוי והוא טען בתגובה שהצטלם עם מועמדים נוספים. לטענת כמה מהמשתתפים עצם העלאת הנושא הביאה לפיצוץ הישיבה והיא פוזרה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי עו"ד איתן לירז שמייצג בבקשה לפסול את קנבל, שיגר אתמול מכתב דחוף לעו"ד קנת וטען כי במהלך הישיבה לא התקבלה כל החלטה לגופו של עניין, ואף נקבע שהסוגיות יידונו רק במסגרת ישיבת הוועדה שתתקיים בתוך עשרה ימים. לירז ביקש שקנת יאשר כי כל הבירורים של הסוגיות שיבוצעו עם קנבל, ייעשו בנוכחות נציג מטעם כל אחת מהסיעות שיש להן נציג בוועדת הבחירות, ולא באופן פרטי וללא נציגים כפי שהציע קנת.

 

לירז גם דרש לקבל את כל המסמכים הרלוונטים לשינוי הכתובת של קנבל. יצוין כי "כלכליסט" פנה ללשכת עורכי הדין בבקשה לדעת מתי שינתה קנבל את כתובתה מתל אביב לנתניה אך דוברות הלשכה מסרה שהוחלט שלא למסור את המידע המבוקש.

 

הישיבה שהתקיימה בתל אביב

מבדיקת "כלכליסט" עולה ממצא נוסף המעיד כי קנבל פעילה בתל אביב: ביום שישי האחרון, יומיים לאחר חשיפת "כלכליסט", התקיימה ישיבה של מטה הסיעה של קנבל שמתמודדים עמה למחוז המרכז. בישיבה השתתפו כ-30 איש, ומתברר שהיא התקיימה במשרדה של קנבל בתל אביב, ולא למשל במשרדה השכור בנתניה.

 

 

 

כמה משתתפים בישיבה העלו פוסטים אודותיה לפייסבוק ובהם צילום של כל המשתתפים. באחד הצילומים ניתן לראות לפי הנוף הנשקף מהחלון כי הצילום בוצע בתל אביב, כשברקע נשקף בניין חברת החשמל הממוקם בסמוך. בנוסף, ניתן להבחין שהצילום הוא של חדר הישיבות במשרדה של קנבל בתל אביב, וצילום דומה של אותו חדר ישיבות מופיע באתר האינטרנט של קנבל.

 

כשפנינו לקנבל בנושא זה היא השיבה כי המפגש נערך בתל אביב מאחר שהמיקום נוח למשתתפי מחוז מרכז המשתרע מגדרה עד חדרה. לדבריה אתמול התקיימה ישיבה נוספת הפעם בחדר השכור בנתניה. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי אתמול בערב השתתפה קנבל בחוג בית באבן יהודה. לדברי הדוברת שלה במקביל לאירוע זה התקיימה גם פגישה במשרד בנתניה, אך לא הועלו תמונות ממנה לפייסבוק.

 

לא התקבלה תגובת יו"ר ועדת הבחירות.

 

עו"ד קנבל מסרה בתגובה: "יריביי נואשים עד כדי כך, שהם ממשיכים לחפש דרכים עקלקלות על מנת לפגוע במועמדותי. לגופו של עניין, מחוז מרכז מתפרש מגדרה ועד פאתי חדרה. על מנת שכל המשתתפים יוכלו להגיע, נקבעה הישיבה במקום מרכזי - בשלוחת משרדי בתל אביב. בנוסף, אמש קיימנו ישיבת מטה של אזור נתניה והשרון, הפעם במשרדי בנתניה. אני מציעה לכל יריביי להבין - בחירות מנצחים בקלפי ולא בתכסיסים ובמניפולציות זולות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x