$
משפט

פרסום ראשון

ביהמ"ש: מרכז חייה של בר רפאלי - בישראל; תשלם מס על הכנסות שצברה בחו"ל

בפס"ד שנתן בערעור שהגישה רפאלי על קביעת רשות המסים לפיה מרכז חייה בתחילת העשור היה בישראל, קבע המחוזי כי עליה לשלם מס על הכנסות בסך 16 מיליון שקל שצברה באותן שנים; רפאלי דרשה שלא לשלם מס כלל, בטענה שניהלה תא משפחתי במדינה אחרת, ולכן מרכז חייה לא היה בישראל. עורכי דינה של רפאלי: "מאמינים כי התוצאה תשתנה בערכאת הערעור"

תומר גנון ועמרי מילמן 08:2322.04.19

בית המשפט המחוזי מרכז בלוד דחה ערעור שהגישה בר רפאלי על החלטת רשות המסים שקבעה כי מרכז חייה בתחילת העשור היה בישראל. משמעות ההחלטה, ככל שלא תתהפך בערעור שצפויה להגיש רפאלי לבית המשפט העליון, היא שאשת העסקים תחויב במס הכנסה על הכנסות בהיקף של 16 מיליון שקל שצברה מעבודתה בחו"ל בשנים האמורות.

 

 

בר רפאלי (ארכיון) בר רפאלי (ארכיון) צילום: רפי דלויה

  

הטענה המרכזית שהעלתה רפאלי בערעור היתה שבחלק מהשנים היא קיימה מערכת יחסים עם אזרח זר והתגוררה איתו בארצו. לטענתה, מערכת היחסים ביניהם עלתה לכדי "תא משפחתי", מה שמשליך על הקביעה כי מרכז חייה היה בישראל ולא באותה מדינה.

 

לאחר מתן פסק הדין פנתה רפאלי, ביחד עם בני משפחתה, לעו"ד פנחס רובין, ראש משרד גורניצקי ושות' המתמחה במיסוי בינלאומי וסוגיית התושבות, על מנת שיגיש ערעור לבית המשפט העליון.

  

מעורכי דינה של בר רפאלי, משה מזרחי ואודי ברזילי, נמסר כי "הנושא המרכזי שנידון בפסק הדין עסק בשאלה האם גברת רפאלי היתה תושבת חוץ בשנים 2009 ו-2010, תקופה בה חייה בזוגיות עם בן זוג בחו"ל ועסקה בקידום קריירה בין לאומית כדוגמנית. בסוף שנת 2009 הגיעה רשות המסים להסכם שומה לפיו החל משנת 2007 תחשב גב' רפאלי כתושבת חוץ. בהתאם להסכם זה היא דיווחה לשלטונות המס על היותה תושבת חוץ גם בשנים 2009 ו-2010. אנו סבורים כי פסק הדין שגוי, מתעלם מעובדות מרכזיות וחורג מהלכות קודמות של בית משפט עליון בנושא זה. מטעם זה ומטעמים נוספים אנו מאמינים כי תוצאת פסק הדין תשתנה בערכאת הערעור".

 

במקביל להליך האזרחי: הפרקליטות שוקלת להעמיד את רפאלי לדין פלילי

 

נציין כי במקביל להליך האזרחי המתנהל, הפרקליטות שוקלת להעמיד את רפאלי לדין פלילי בגין העלמת ההכנסות שעמדו בלב הערעור שהגישה. בכתב החשדות שנשלח לה, ופורסם לראשונה ב"כלכליסט", נטען בין היתר כי הדוגמנית נקטה לכאורה במגוון דרכים ושיטות בין השנים 2009-2012 כדי להסתיר את קשריה הכלכליים ואת זיקתה לישראל.

 

המניע לכך, לפי רשות המסים, היה רצונה להתחמק בדרכי עורמה ותחבולה מהקביעה שמרכז חייה היה בארץ. זאת, משום שקביעה כזאת תגרום לחיובה במס על הכנסות בסך 23 מיליון שקל שצברה באותן שנים מעבודות דוגמנות בחו"ל, והתקבלו בחשבונות הבנק שלה בקרדיט סוויס ו-UBS בשוויץ, בבנק אוף סייפרס בקפריסין ובבריטניה. 16 מיליון השקלים שעליהם התקוטטו הצדדים בהליך האזרחי מהווים את הכנסותיה בשנתיים מתוך הארבע שבגינן הפרקליטות רוצה להעמיד אותה לדין - 2009-2010.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x