$
משפט

נפל מסוס כתוצאה מרעש של אופנועים ונהרג – בימ"ש קבע: זו תאונת דרכים

למרות שלא היה מגע בין האופנועים לסוס או לרוכב קבע ביהמ"ש כי האלמנה תקבל פיצוי בשל מות בעלה

מושבניק בן 75 שרכב על סוס במושב בו התגורר נהרג לאחר שהסוס נבהל וקפץ מרעש של אופנועים שנסעו בסמוך ולא היה מגע ביניהם לבין הסוס. בית משפט קבע כי מדובר בתאונת דרכים והורה לפצות את אלמנת המנוח. בין השאר בסך 80 אלף שקל בגין אובדן שירותי בן זוג, 133 אלף שקל בגין הפסד על השנים האבודות, הוצאות קבורה ונזק לא ממוני.

 

רוכבים על סוסים (ארכיון) רוכבים על סוסים (ארכיון) צילום: גליה ינובסקי

 

במסגרת פסק הדין שניתן לאחרונה קיבל השופט טל חבקין מבית משפט השלום בת"א תביעת האלמנה שהוגשה נגד קרנית (קרן ממשלתית לנפגעי תאונות דרכים).האלמנה יוצגה על ידי עו"ד ערן אלזם . מפסק הדין עולה כי התאונה התרחשה כשרכב המנוח על גבי סוס, הגיחו לפתע אופנוע או שניים, רעש המנוע הבהיל את הסוס שהעיף את הרוכב מגבו והוא מצא את מותו. השופט קבע, כי "הוכח שהרעש וקרבה פיזית של אופנועים מסוג מוטוקרוס גרמו לסוס להשתולל ולהפיל את המנוח. אין מחלוקת שאופנועים אלה באים בגדר רכב מנועי. הוכח במידה הנדרשת במשפט אזרחי שהסוס עליו רכב המנוח נבהל מאופנוע אחד או שניים שנסע בצמוד אליו. הסוס עלה על שתיים, הפיל את המנוח ופתח במנוסה. המנוח נפל, נחבל ולימים נפטר כתוצאה ממאורע זה".

 

מפסק הדין עולה כי האופנוע או האופנועים שהיו בזירה לא היו מבוטחים ולכן לאלמנה לא היתה חברת ביטוח שתוכל לתבוע אותה. בכמה פסקי דין קבעו בתי המשפט שמאורע שבמהלכו רוכב על סוס נפל כתוצאה מבהלה של הסוס מרעש שהקים כלי רכב שנסע בצמוד לו עונה להגדרת תאונת רכים. באחד המקרים שהגיע לבית משפט מדריך רכיבה על סוסים רכב על סוס בחוף הים. קבוצת רוכבי טרקטורונים התקרבו אליו וגרמו לרעש. הסוס נבהל והחל להשתולל, נפל ומחץ תחתיו את גוף התובע. במקרה זה גם לא היה מגע בין הרכב לסוס והמקרה הוכר כתאונת דרכים המזכה בפיצוי. במקרה של האלמנה נקבע לה פיצוי כולל בסך 277 אלף שקל ובניכוי סכומים מסויימים עמד הפיצוי הסופי על 133 אלף שקל.

 

עו"ד ערן אלזם, בא כוח האלמנה מסר בתגובה: "מדובר במקרה טראגי שבו אדם בריא ופעיל מצא את מותו בנסיבות מצערות. אנו שמחים על קביעתו של בית המשפט אשר בקביעתו חיזק את תכליתו ועקרונותיו של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. היות ועבור הרוכבים בכלי רכב בשטחים הפתוחים המפגש בין סוסים הנבהלים מרעש המנועים מוכר וידוע, אנו קוראים לכל נהגי רכבי השטח ללמוד מהמקרה המצער שנדון בפסק הדין ולעצור נסיעתם בקרבת בעלי חיים".

 

עו"ד ערן אלזם עו"ד ערן אלזם צילום: רוני פרל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x