$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

פרשנות

אותה ממשלה - אבל יותר קיצונית וימנית

למעט הימין החדש שלא עבר את אחוז החסימה בשלב זה, כל המפלגות בממשלתו היוצאת של נתניהו צפויות להישאר פחות או יותר עם אותם תיקים; אולם האג'נדה האנטי משפטית ותקשורת צפויה להחריף, ותקציבי הישיבות רק יטפסו

צבי זרחיה 10:2410.04.19

הממשלה החדשה שצפוי להקים בסוף מאי 2019 ראש הממשלה בנימין נתניהו תהיה פחות או יותר אותה ממשלה שכיהנה כאן מ-2015, אלא שהיא תהיה יותר קיצונית, יותר ימנית, וסיעות הקואליציה יסחטו יותר.

 

 

 

למעט ראשי הימין החדש, נפתלי בנט ואיילת שקד, שהתרסקו ולא עברו בשלב זה את אחוז החסימה, כל המפלגות בממשלתו היוצאת של נתניהו צפויות להישאר פחות או יותר עם אותם תיקים:

 

נתניהו חוגג נתניהו חוגג צילום: EPA

 

* משה כחלון - "כולנו" שעשוי להתאחד עם הליכוד כדי להמריץ את הנשיא ראובן ריבלין להטיל על נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה. הוא צפוי להישאר במשרד האוצר וידרוש גם להשאיר את אלי כהן במשרד הכלכלה.

 

* יו"ר ש"ס אריה דרעי עם 8 מנדטים ידרוש כנראה תיק נוסף על הפנים, הפריפריה, והדתות. באחרונה דרש את תיק הקליטה אבל עשוי להסתפק במשרת סגן שר.

 

*יו"ר יהדות התורה ח"כ יעקב ליצמן עם 8 מנדטים יישאר במשרד הבריאות, ח"כ משה גפני ימשיך בתפקידו כיו"ר ועדת הכספים, ח"כ אורי מקלב יהיה סגן שר החינוך, ויתכן שיתבעו במפלגה סגן שר נוסף עבור מאיר פרוש.

 

נתניהו וליצמן נתניהו וליצמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

*איחוד מפלגות הימין בראשות הרב רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ' עם 5 מנדטים דורש את תיקי המשפטים והחינוך. יתכן שתיק החינוך יועבר מבנט לרב פרץ. על תיק החינוך מתמודדות גם השרות מירי רגב וגילה גמליאל. קשה להאמין שנתניהו יפקיד בידי סמוטריץ' את תיק המשפטים. הוא יעדיף למוסרו לשר התיירות יריב לוין. סמוטריץ' עשוי לקבל את תיק השיכון.

 

*יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שהיה שר ביטחון, והתפטר לפני כ-5 חודשים מתפקידו צפוי לחזור לתפקיד שאותו הוא אוהב כל כך. ליברמן שדרש באחרונה את גם את תיק הפנים עשוי להסתפק בתיק הקליטה, או בסגן שר הקליטה. בלי ליברמן וכחלון אין לנתניהו רוב. ועל כן, הוא יזהר שלא לפגוע בהם.

 

אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן

 

*הליכוד - עם 35 מנדטים יוכל נתניהו לתת עוד תיקים לשרים חדשים בליכוד: ניר ברקת למשל או גדעון סער שעימו נאבק בחודשים האחרונים, וגם נאמניו של נתניהו, ציפי חוטובלי ואמיר אוחנה. על תיק החוץ יתמודדו: ישראל כץ, סער וגלעד ארדן. יריב לוין כאמור רוצה את תיק המשפטים. על תיק ביטחון פנים יתמודדו יואב גלנט שבא מכולנו ומירי רגב. חיים כץ רוצה להישאר בתיק הרווחה.

 

*האג'נדה של הממשלה החדשה תהיה ימנית, קיצונית, אנטי משפטית ואנטי התקשורת. סמוטריץ' כבר הודיע שיחוקק את "חוק החסינות" שימנע את העמדתו לדין של בנימין נתניהו. במפלגות הימין: ידרשו לחוקק את חוק "פסקת התגברות" שיאפשר לכנסת לחוקק מחדש חוקים שנפסלו על ידי בג"ץ. חוק היועמ"שים שקידמו שקד ולוין יקודם אף הוא. חוק גיוס חדש יחוקק בקדנציה הקרובה כשהחרדים ילחצו לשנות את החוק שהוגש על ידי ליברמן בקדנציה היוצאת. אבל, בלעדי ליברמן אין להם מעבר ל-60 מנדטים להעבירו.

 

*התקציבים - נתניהו יעניק לחרדים תקציבים ביד רחבה: תקציבי הישיבות לא זו שלא יפחתו אלא אף יטפסו למעלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x