בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

פרשנות

לא לתפור עדיין חליפות: הפעם באמת כדאי לחכות לקולות החיילים

האם תוקם ממשלת אחדות? ואולי כחלון יתאחד עם הליכוד כדי להיות הסיעה הגדולה? בעוד המדגם בערוץ קשת-12 לא מספקות לנתניהו רוב לחקיקת חוק שימנע הגשת כתב אישום כנגדו, בערוץ רשת-13 יש לו רוב איתן

צבי זרחיה 22:5509.04.19

1. תוצאותיהן השונות של מדגמי הקלפיות שערכו שלושת ערוצי הטלוויזיה מלמדים שהפעם באמת צריך להמתין ל"קולות החיילים" - תוצאות האמת, אלה שעל בסיסן ניתן יהיה להעריך מי מהסוקרים "פגע" הפעם, יתקבלו רק בשעות הבוקר המוקדמות.

 

מול השוויון בין הגושים 60:60 שעולה ממדגם ערוץ קשת-12, ל-66 לימין ו-54 לגוש השמאל בערוץ 13, וליתרון מובהק נוסף של גוש הימין - 64 מול 56 בערוץ כאן 11.

 

בבחירות האחרונות, יו"ר המחנה הציוני יצחק בוז'י הרצוג הלך לישון כשהמדגמים ניבאו לו 30 מנדטים ונתניהו הרבה אחריו, אבל התעורר בבוקר עם תוצאה שונה - הליכוד זכה ב-30 מנדטים והמחנה הציוני ב-24 מנדטים בלבד.

 

המדגמים הללו משקפים את עלייתה המטאורית של מפלגת "כחול לבן" לסביבות 36-37 מנדטים, כשמדובר במפלגה חדשה שהוקמה לפני חודשיים בלבד. במקביל גם הליכוד,לפי תוצאות המדגמים, עלה בכוחו מ-30 ל-33-36 מנדטים.

 

התוצאות במדגם ערוץ 12 לא מספקות לנתניהו רוב בעד חקיקת "חוק חסינות" שימנע הגשת כתב אישום כנגדו, אבל במדגם ערוץ 13 ובערוץ 11 יש לו רוב בעד חקיקת חוק שימנע את הסרת חסינותו.

יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו
יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו צילום: צילום מסך

 

 

2. נתניהו מחזר כעת אחר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ושר האוצר משה כחלון. ליברמן, נכון לכתיבת שורות אלה, לא עונה.

 

כחלון, שהיה שר אוצר חברתי ספג מהלומה קשה כשירד מעשרה מנדטים ל-4-5 מנדטים. הוא יתבע את תיק האוצר והודיע השבוע שלא יכהן בקואליציה הבאה אם לא יכהן כשר אוצר. נתניהו יציע לו את תיק האוצר רק שייתן לו את הרוב הדרוש. גם במידה וגנץ יצליח להרכיב את הממשלה - ימהר להציע לכחלון את תיק האוצר.

 

השאלה היא כמובן: על מי יטיל בשבוע הבא נשיא המדינה ראובן ריבלין להרכיב את הממשלה: על יו"ר הסיעה הגדולה ביותר-  כפי המסתמן בני גנץ - או על נתניהו שככל הנראה אינו עומד בראש המפלגה הגדולה ביותר, אבל לפחות על שניים מהמדגמים יכול לגייס בקלות רוב גושי. 

 

לפחות בקרב חברי הכנסת ההערכה היא שריבלין יטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו, לאחר שיציג המלצות מלמעלה מ-61 חברי כנסת התומכים בו.

 

לאחר שהנשיא אמר כי יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על יו"ר הרשימה הגדולה ביותר, לא מן הנמנע שנתניהו יתאחד עם כולנו של כחלון, ואז הליכוד-כולנו תהיה הרשימה הגדולה ביותר.

 

3. מן הצד השני - בני גנץ מתקשה לפי התוצאות להקים ממשלה, אף שהלילה הודיע על ניצחונו ואמר כי הנשיא צריך להטיל עליו את הרכבת הממשלה.

 

4. משה פייגלין שהתחרה מול כחלון על תיק האוצר ושהסקרים צפו לו 5-6 מנדטים, לא עבר לפי המדגמים את אחוז החסימה. הוא יתפלל שקולות החיילים יעבירו אותו את אחוז החסימה.

 

5. ומה לגבי המפלגות החרדיות: יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן כבר הכריז הערב שלא ילך עם גנץ, ובעקבותיו גם אריה דרעי לא יילך עם גנץ.

 

6. עד ספירת הקולות הסופית, מתברר שבמערכת הבחירות האחרונה המפלגות החברתיות ספגו מכה קשה. כולנו - מפלגתו החברתית של משה כחלון צנחה מ-10 מנדטים ל-4. ואילו מפלגת גשר בראשות אורלי לוי אבקסיס לא עברה את אחוז החסימה. מפלגת זהות שעלתה בסקרים בעיקר כמפלגה חברתית שהציעה ליגליזציה לקנביס לא עברה את אחוז החסימה.

 

תזכורת: בבחירות 2013 פרצה לעולם הפוליטי מפלגת יש עתיד עם 19 מנדטים (שירדה בבחירות הקודמות ל-11). גם מפלגת העבודה שקלטה כמה מראשי המחאה החברתית צנחה ל-6 מנדטים (לעומת 24 בבחירות הקודמות יחד עם התנועה). הממשלה החדשה תצטרך לבצע קיצוץ בתקציב 2019-2020. מי ידאג לצרכים החברתיים?

 

ואולי בסופו של דבר, תוקם ממשלת אחדות: נתניהו-גנץ לאחר שהשניים תקפו זה את זה? בינתיים ברור לגמרי כי מפלגת העבודה ספגה מפלה קשה. ח"כ שלי יחימוביץ אמרה הערב שהיא בשוק. ראשי המפלגה כבר יוציאו את החרבות נגד היו"ר אבי גבאי, אבל ככל הנראה זה כבר לא יעזור להם.

 

בכל מקרה, לפני שכולם תופרים חליפות כדאי להמתין לתוצאות האמת. בינתיים הודיע ח"כ דוד ביטן, ממקורביו של נתניהו, כי מפלגת הליכוד לא תקים ממשלת אחדות בהשתתפות כחול לבן.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x