$
רכב

האיחוד האירופי נגד יצרניות הרכב הגרמניות: נמנעו מלפתח טכנולוגיות להפחתת זיהום

מרצדס, ב.מ.וו ופולקסווגן מסתבכות בפרשת זיהום חדשה. נציבת התחרותיות של האיחוד האירופי מאשימה את החברות בכך שעברו על חוקי ההגבלים העסקיים - ושיתפו פעולה כדי להימנע מפיתוח טכנולוגיות להפחתת זיהום. החברות עלולות לספוג קנס בהיקף של עד 10% מהכנסותיהן השנתיות

תומר הדר 20:1005.04.19

דיימלר, החברה האם של מרצדס, פולקסווגן וב.מ.וו עומדות בפני קנסות עצומים שיוטלו על ידי האיחוד האירופי, כך הודיע היום (שישי) האיחוד בהצהרה רשמית.

 

 

 

על פי ההצהרה, האיחוד האירופי קבע לכאורה כי שלושת היצרניות עברו על חוקי הגבלים עסקיים, זאת לאחר שתיאמו ביניהן כי ימנעו במכוון מלהתקין טכנולוגיות להפחתת זיהום בכלי רכב. לפי הפרסומים, בין השנים 2006 עד 2014 שיתפו שלושת היצרניות פעולה ונמנעו במכוון מפיתוח טכנולוגיות להפחתת הזיהום.  

מרצדס C קלאס מרצדס C קלאס

 

 

לפי מרגרט וסטאגר, נציבת התחרותיות של האיחוד "חברות יכולות לשתף פעולה בדרכים רבות כדי לשפר את איכות המוצר שלהן. עם זאת, החוק אינו מאפשר להן לשתף פעולה כדי לעשות דווקא את ההיפך. אנו מודאגים מן העובדה שדיימלר, פולקסווגן וב.מ.וו עשו בדיוק את זה: שיתפו פעולה כדי לעבור על חוקי האיחוד וגרמו לצרכנים לרכוש מוצרים שבמתכוון לא צוידו בטכנולוגיה מתקדמת למניעת זיהום. לשלושת היצרניות תינתן הזכות להגיב לממצאי האיחוד".

 

לפי ממצאי האיחוד שהתפרסמו היום באופן רשמי, שלושת היצרניות הגבילו את פיתוחיהם של ממירים קטליטיים לרכבי דיזל. כיום רכבי דיזל חדישים רבים מצוידים במערכות להזרקת תוסף מיוחד שנקרא "אוריאה". תוסף זה זמין גם בישראל ומסוגל להפחית את פליטת הזיהום של הרכב באמצעות הזרקה אל מערכת הפליטה - ושלושת היצרניות, לטענת האיחוד האירופי, מנעו פיתוח טכנולוגיה להזרקה וגם הגבילו את גודל מיכלי התוסף שניתן להתקין במכוניות.

 

בכל הקשור ברכבי בנזין, שלושת היצרניות מנעו הצגת פיתוחים טכנולוגיים במסנני חלקיקים מזהמים. האיחוד האירופי מדגיש כי החקירה והממצאים אינם נוגעים להיבטים סביבתיים, אלא רק לעובדה כי שלושת היצרנים שיתפו פעולה בעיכוב הפיתוחים הטכנולוגיים – ובכך עברו על חוקי הגבלים עסקיים.

 

גובה הקנס עלול להגיע לכ-10% מהיקף הכנסתה השנתית של כל יצרנית רכב - והקנסות יוטלו על כל יצרנית בנפרד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x