$
משפט

פרשת האלוף (במיל') ישראל זיו: העליון מעכב החלטת המחוזי על הקפאת חשבונותיו בלאומי

זיו ערער לעליון על החלטת המחוזי לאשר הקפאת חשבונות שלו וחברות הקשורות אליו בבנק לאומי. בדצמבר האחרון הטילה ארה"ב סנקציות על זיו בטענה שהיה מעורב כביכול בסחר בנשק בדרום סודן

ליטל דוברוביצקי ותומר גנון 17:2203.04.19

בית המשפט העליון הוציא היום צו ארעי לעיכוב ביצוע החלטת בית המשפט המחוזי, שאישרה הקפאת חשבונות האלוף (במיל.) ישראל זיו וחברות הקשורות אליו בבנק לאומי.

 

 

 

לאחר החלטת בית המשפט המחוזי הגיש זיו, באמצעות עוה"ד משה כאהן ורותם חצרוני, בקשה לרשות ערעור. בית המשפט העליון קבע כי בנק לאומי יגיש תשובה לבקשה שהגיש זיו עד יום שני הבא.

 

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה לפני מספר ימים את בקשתו של זיו להוציא צו מניעה זמני נגד בנק לאומי שיאסור על הבנק להקפיא את חשבונו בבנק וכן את חשבונן של חברות הקשורות אליו המחזיקות בחשבונות בבנק לאומי.

 

ארה"ב הטילה בדצמבר האחרון סנקציות על זיו בטענה כי היה מעורב כביכול בסחר בנשק בדרום סודן וכי הפעיל חוות חקלאיות ככסות לפעילות צבאית אסורה. מנגד, מכחיש בתוקף זיו את שיוחס לו וטוען בתובענה שהגיש נגד בנק לאומי כי מדובר "בטענות מופרכות ומוכחשות הנעדרות כול בסיס עובדתי שאינן אלא עלילת דם". זיו שימש בעבר בין השאר כמפקד סיירת צנחנים, קצין חי"ר וצנחנים ראשי, מפקד אוגדת עזה וראש אגף מבצעים.

 

האלוף (במיל.) ישראל זיו האלוף (במיל.) ישראל זיו צילום: טל שחר

 

הוא השתחרר מצה"ל בשנת 2007 ועיקר פעילותו של זיו על פי התובענה, בשנים האחרונות, המבוצעת באמצעות חברות שבבעלותו הינה בפרוייקטים חקלאיים בדרום סודאן המספקים לטענת זיו ביטחון תזונתי למיליוני תושבים במדינה. מנגד טען בנק לאומי כי "טענת ישראל זיו והמבקשים כי הכרזת הרשויות בארה"ב מהווה 'עלילת דם' אינה סבירה בשים לב לבדיקות הקפדניות המבוצעות על ידי משרד האוצר בארה"ב בהקשר זה טרם ביצוע ההכרזה".

 

שופטת בית המשפט המחוזי בת"א רחל ברקאי, קבעה לפני מספר ימים כי "החלטת הבנק בדבר הקפאת חשבונות הבנק של המבקשים (זיו והחברות הקשורות אליו - ל.ד) ניתנה בהתאם להוראות הדין והנהלים המחייבים את הבנק. בעשותו כן, מגן הבנק על אינטרס ציבורי רחב היקף של מלחמה בהלבנת הון ומימון פעילות טרור. עצם הכרזתם של המבקשים ברשימה שחורה מדברת בעד עצמה ואין לבית המשפט הכלים לבחון אמיתותה, בוודאי לא בשלב זה של הדברים".

 

את לאומי מייצגים עו"ד נועם בר דוד שותף במשרד סלומון ליפשיץ. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x