$
דעות

משכיר ושוכר: העיוות של רשות המסים

בקרוב יהפכו זוכי מחיר למשתכן רבים למשקיעים וייתכן ויאלצו לשלם מס על השכרת דירתם שלא היו משלמים לו היו גרים בה. רשות המסים מפלה לרעה בעלי דירות שבחרו להשכיר את דירתם ולגור בשכירות

רחלי בינדמן 16:3903.04.19

בשלוש השנים הקרובות צפויים לא מעט זוכים במחיר למשתכן לזכות בדירות באזור המרכז – ברעננה, הרצליה, ראשון לציון ונתניה. חלקם לא צפויים לגור בדירות הללו אלא להציע אותן להשכרה, בין היתר כיוון שמדובר בזוכים שבכלל מתגוררים בעיר אחרת שאותה אינם רוצים לעזוב או שרכשו דירה שאינה מתאימה למידות המשפחה שלהם.

 

לכן, הם צפויים להציע את הדירות להשכרה ולפי הערכות על דירות 5-4 חדרים באזור המרכז, או אם רכשו דירות גן או פנטאהוזים (כמובן בעיקר בהרצליה וברעננה) הם צפויים לדרוש מחירי שכירות שיכולים להגיע ל-6,000-5,500 שקל בחודש.

 

ברגע ששכר הדירה יעלה על 5,000 שקל בחודש יידרשו אותם משקיעים לשלם מס בגובה 10% על הסכום העודף. אם מדובר בשכר דירה של כ-6,000 שקל המיסוי יעמוד על כ-100 שקל בחודש או 1,200 שקל בשנה.

  

שכונת גליל ים הרצליה שכונת גליל ים הרצליה צילום: עמית שעל

 

אלא שבאופן אבסורדי אלה מהם שיבחרו לגור בדירות שרכשו לא ידרשו לשלם שקל למס הכנסה על כך שהם "חוסכים" דמי שכירות של 6,000 שקל בחודש. בהמשך יוכלו אותם בעלי דירות שיתגוררו בדירות לרכוש דירה להשקעה ולקבל פטור ממס על השכרה של עד 5,000 שקל בחודש וכך ייהנו פעמיים. זאת בזמן שהשכנים שלהם שהעדיפו כאמור להשכיר את הדירה יצטרכו לשלם גם על דירת מגוריהם וגם על הדירה שקנו להשקעה.

 

זה האבסורד כמובן של מדיניות המיסוי של דירות להשכרה. הן מעניקות העדפה מובנת למי שגר בדירתו לבין מי שבוחר להשכירה.

 

העיוות הזה צף ועלה בשנים האחרונות על רקע התייקרות מחירי הדיור בישראל – משפרי דיור רבים מתקשים לממן דירה גדולה יותר שעונה לצרכים שלהם ולכן משכירים את דירתם ועוברים להתגורר בשכירות בדירה גדולה יותר. אם מדובר בערי המרכז מחירי השכירות על הדירות שיוצעו להשכרה יכולים בקלות להגיע ל-6,000-5,500 שקל בחודש שעליהם יידרשו בעלי הדירות שהפכו לשוכרים לשלם מס וזאת במקביל לשכר הדירה שהם משלמים על הדירה שישכרו.

 

"כלכליסט" פנה לרשות המסים כדי לקבל הסבר על העיוות הקיים בין בעל דירה המתגורר בה לבין בעל דירה המשכיר אותה ושוכר במקביל דירה אחרת, ולא קיבל הסבר לאפליה האמורה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x