דעות

דעה

מי יממן את ראש הממשלה: שלום ברנר הוא איש השעה

לפתחו של יו"ר ועדת ההיתרים שלום ברנר עומדת החלטה קריטית: האם למנוע מנתניהו מימון חיצוני להגנתו המשפטית. ברנר יוכל לאפשר את קבלת המימון בתנאי שיגיע ממקורות שאין להם אינטרסים כלכליים בישראל כמו מיליקובסקי ופרטרידג'

משה גורלי 07:0031.03.19

השופט בדימוס שלום ברנר הוא ככל הידוע היחיד שנעתר לבקשת מבקר המדינה יוסף שפירא לקבל את המשימה כפויית הטובה לעמוד בראש ועדת ההיתרים. ברנר התפטר מהמחוזי ירושלים במחאה על הארכת נשיאותו של הנשיא זיילר שחסמה את דרכו לנשיאות. מאז נטל עצמו תפקידים ציבוריים ביניהם יו"ר הוועדה לבדיקת מינויים בחברות ממשלתיות וכן בחינת מחדלי העברת תוצרי האזנות הסתר לסניגוריו של חיים רמון.

 

 

רה"מ בנימין נתניהו רה"מ בנימין נתניהו צילום: צילום מסך

 

האם ברנר יאיר פניו לנתניהו? התשובה תושפע מהנתונים הבאים: ראשית, בג"ץ החזיר את שאלת המימון לוועדת ההיתרים ו"תרם" בכך פתח לחשיבה מחודשת בעניין. שנית, היו"ר הקודם התפטר על רקע "לחצים פוליטיים" שיוחסו למבקר וליועץ המשפט. ברנר אולי קשוב יותר ללחצים מסוג זה.

 

שלישית, ניתן למצוא דרכי ביניים לקבלת המימון. למשל גיוסו מכאלה שאין להם אינטרסים כלכליים בישראל; או גיוסו ממיליקובסקי ופרטרידג' תוך הקמת מנגנון לניטרול ניגודי אינטרסים פוטנציאליים בעתיד.

 

ומנגד, חברי הוועדה האחרים שהיו שותפים להחלטה המקורית, אביגדור רביד ונורית ישראלי, הם עדיין חברי ועדה והסיכוי שייצמדו להחלטה המקורית גבוה. במיוחד לנוכח המידע החדש שחושף מעורבות מעמיקה של מיליקובסקי - בישראל ובנתניהו. סניגורו המנוח, עו"ד יעקב וינרוט, ידע למה התעקש שלא שלא להופיע בפני ועדת ההיתרים. גם נתניהו יודע אבל למה שיגלה לסניגורו הנוכחי. בכל זאת זהו עוד סוד מדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x