$
משפט

פרשנות

פלילי אולי לא - אבל לדו"ח המבקר נגד גנץ יש מחיר, רגע לפני הבחירות

יו"ר כחול לבן אינו אדם מושחת, אבל לפתע - ממש כמו ביבי - הוא חוטף בפרצוף מסמך רשמי שעלול להשפיע על הבוחרים. להטעיה שיוחסה לחברת המימד החמישי שבראשה עמד יש אולי מימד פלילי, אבל אחרי קריסתה אין טעם בחקירה

משה גורלי 22:3927.03.19

מבקר המדינה לא חושב שיש בפרשת המשטרה-המימד החמישי כל מימד פלילי. אילו חשב כך, היה מעביר את החשדות ליועץ המשפטי לממשלה לפתיחת חקירה, ולא מפרסם את הסיפור בדוח. בדיוק כפי שנהג בפרשה אחרת שאותה העביר שפירא למנדלבליט, ואותה השמיט מהדו"ח כדי לא לפגוע בחקירה.

 

 

 

הליכוד, כמה צפוי, מיהר לדרוש חקירה פלילית. מבחינתו בצדק. בדיוק כמו שהחברים מולו דורשים חקירה פלילית בפרשת הצוללות. אבל ההבדל הוא שאת סיפור המימד החמישי בדק מבקר המדינה וסיפור הצוללות טרם נבדק ובכל מקרה מסקנות רשמיות טרם הונחו בפני הציבור.

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ יו"ר כחול לבן בני גנץ צילום: צילום מסך

 

 

הפגם המרכזי שעליו מצביע המבקר הוא נוכחות יו"ר המימד בני גנץ, ביחד עם המנכ"ל דורון כהן, בישיבה שכינס מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך. אם מדובר בדיון שעסק בדרך ההתקשרות (פטור או מכרז) או טיב ההתקשרות (פיילוט או התחייבות למגה פרוייקט) אין לבכירי החברה מה לחפש שם. אם מדובר בפרזנטציה מקצועית, "תוצרי בחינת היכולת הראשונית", כפי שהסבירה המשטרה, מקומם שם. המבקר אימץ את הגירסה "האסורה" ולכן הצביע על הפגם.

 

פטור ניתן למוצר ייחודי או שהתחרות עליו לא ממש מתקיימת. במקרה הנוכחי העלתה הבדיקה כי לחברות אחרות אין את היכולת או את התצורה של הטכנולוגית הדרושה. המימד קיבלה לבסוף פטור ממכרז מהנימוק ש"מדובר ברכש ציוד מבצעי עבור המשטרה, אשר עריכת מכרז לגביו, עלולה לפגוע בדרכי פעולה או שיטות עבודה של משטרת ישראל או לפגוע באופן אחר בפעילות מבצעית של המשטרה".

 

במקרה הנוכחי סביר להניח שהמכרז סגור בפני חברות זרות, ולא רק סיניות, שלא רצוי להכניסן לליבו של מערך ביטחוני רגיש במיוחד. וזו גם הסיבה שהחברה הצטיידה בבכירי המשטרה לשעבר כיועצים, והעמידה בראשה פיגורות ביטחוניות כגנץ (יו"ר) ורם בן ברק (נשיא). וזה מזמין כותרות מהסוג של "אלשיך תופר מכרזים לגנץ ולשאר גמלאי המשטרה". אם הוא תפר תיקים לנתניהו, למה שלא יתפור מכרזים לגנץ? הנה עוד הוכחה לשחיתות.

 

אלשיך אינו אדם מושחת. לכל היותר הוא כופף כמה נהלים כמקובל בשב"כ ממנו הגיע ושם התחנך (בין היתר לכופף נהלים).וחוץ מזה, מדוע שלא יתלהב ממוצר שמיטב הביטחוניסטים בדימוס ממליצים עליו בחום. בפרקטיקה הזו אין כל חדש. חברות שמבקשות לשווק מוצרים - במיוחד לרשויות המדינה - מצטיידות באלופי ורמטכ"לי צה"ל. גם גבי אשכנזי, חבר נוסף של גנץ ובן ברק לכחול לבן נרכש בידי חברת 'שמן משאבי נפט וגז' לשמש כיו"ר בגלל הרקורד הביטחוני שלו. בתשקיף החברה פורסם שתפקידו יכלול בין היתר "ייצוג החברה מול רשויות ממשלתיות".

 

גם בני גנץ אינו אדם מושחת. הוא מבין בבינה מלאכותית בדיוק כמו שאשכנזי מבין בחיפושי נפט. אבל הסמכות, הכריזמה, הרקורד שווים הרבה לחברות שמגייסות אותם כפרזנטורים כדי לפתוח דלתות. אגב, למימד החמישי יוחס מימד של שחיתות בטענה שאחת הסיבות לפטור היא מצג השווא שהציגה כביכול לעניין מספר לקוחות ולקיומו של מוצר מדף. לעניין זה, השמיע המנכ"ל כהן את גרסת ההגנה הקלסית – האם אנחנו עד כדי כך טיפשים שנציג מידע שניתן בקלות להפריכו? להטעייה כזו יש מימד פלילי, אבל לאחר קריסת החברה לא נראה שיש טעם לחקור עניין זה.

 

מבקר המדינה פירסם את הדוח כשבועיים לפני הבחירות. הנה, גם גנץ, לא רק ביבי, חוטף בפרצוף מסמך רשמי שעלול להשפיע על הבוחרים ממש בסמוך לבחירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x