$
משפט

עורכי דין מתלוננים: הצפת מסרוני תעמולה לקראת הבחירות בלשכה

יו"ר ועדת הבחירות בלשכת עורכי הדין עו"ד חיים קנת סירב להגביל את משלוח מסרוני התעמולה שמטרידים את עורכי הדין. לטענתו, לשכת עורכי הדין לא שלחה מסרוני בחירות לעורכי דין ואין לה שליטה על כך, אולם מבדיקת כלכליסט עולה שכל עורכי הדין קיבלו מסרונים גם מראש הלשכה עו"ד אבי חימי ונעשה בכך שימוש במאגר הטלפונים לרבות מספרים חסויים

ענת רואה 09:1727.03.19

בעוד שהתעמולה בבחירות הכלליות לכנסת מבוקרת באמצעות כללים ומגבלות של ועדת הבחירות, בבחירות ללשכת עורכי הדין שיתקיימו בעוד פחות מ-3 חודשים שורר תוהו ובוהו וחוסר בקרה.

 

 

 

בימים האחרונים הביעו מאות עורכי דין מחאה נגד משלוח מטריד של הודעות תעמולה שמשוגרות לכל עורכי הדין למכשירי הטלפון הסלולרי שלהם ובחלקן הכפשות של המועמדים זה כנגד זה. רבים מעורכי הדין התלוננו על כך בפוסטים שפרסמו בקבוצות עורכי דין בפייסבוק. אחרים התלוננו רשמית: בין היתר הועברה תלונה בנושא באמצעות עו"ד ערן גולן, לשעבר חבר ועד מרכזי בלשכה וחבר בועדת האתיקה, אשר ביקש מיו"ר ועדת הבחירות בלשכה עו"ד חיים קנת לעצור לאלתר את הפרסומים האנונימיים המכפישים. יו"ר ועדת הבחירות לא נענה לבקשה.

 

עו"ד אבי חימי. משתמש גם בשליחת המסרונים עו"ד אבי חימי. משתמש גם בשליחת המסרונים צילום: עמית שעל

 

במכתב התלונה כתב עו"ד גולן כי פחות משלושה חודשים לפני הבחירות למוסדות הלשכה, מכשירי הטלפון ותיבות הדואר האלקטרוני של כל ציבור עורכי הדין החלו להתמלא בהודעות אנונימיות המכפישות את המועמדים וביקש כי תאומץ לאלתר החלטת ועדת הבחירות המרכזית מפברואר 2019 שאוסרת על מפלגות בבחירות לכנסת לערוך פרסומים אנונימיים. "נודה מאוד אם העניין ישקל במהירות האפשרית על מנת למנוע את זיהום השיח הציבורי, פגיעה בשמם הטוב של המועמדים וניהול בחירות הגונות".

 

יו"ר ועדת הבחירות בלשכה עו"ד חיים קנת, השיב למכתבו של עו"ד גולן וטען בו כי ספר הבוחרים עדיין לא נמסר למועמדים השונים ועל כן הגורמים השולחים מסרונים מבלי לאפשר הסרה של הנמען עושים זאת על דעתם בלבד וללא מעורבות הלשכה.

 

קנת טען במכתבו כי לשכת עורכי הדין לא שלחה מסרונים כלשהם מטעמה: "אנו חוזרים ומבהירים שלשכת עורכי הדין אינה שולחת את ההודעות ואין באפשרות לעשות דבר בנדון", כתב.

 

מבדיקת כלכליסט עולה שקביעתו של יו"ר ועדת הבחירות איננה מדויקת מפני שראש לשכת עורכי הדין הזמני עו"ד אבי חימי השתתף במשלוח מסרונים אף הוא.

 

כך, ביום שישי שעבר בעת שהתקיים באילת כנס בתחום המשפט הפלילי, נשלח לכל עורכי הדין מסרון אנונימי אשר העלה טענות שונות נגד חימי. חימי מיהר להגיב ושלח לכל עורכי הדין בישראל מסרון תגובה, בשעה 17:00 אחר הצהריים זמן קצר לפני כניסת השבת, ובו תקף את המסרון שנשלח אודותיו.

 

חימי ואנשיו הגדילו לעשות והשתמשו במאגר הטלפונים של עורכי הדין לרבות במספרים של עורכי דין שביקשו במפורש שמספרי הטלפון שלהם יהיו חסויים. אלו נמענים שבכל מקרה לא יקבלו מסרונים של יתר המועמדים מאחר שהלשכה אינה רשאית למסור את מספריהם וגם לא תעשה זאת.

 

במסרון התגובה של חימי נכתב: "כמעט שבת שלום. לא אקבל השמצות מהסוג הזה. לפני דקות אחדות, ערב שבת, יצא סמס אנונימי מבית מדרשו של אחד המועמדים האחרים. מיותר לציין שמדובר במידע כוזב ומכפיש... אמשיך לפעול ללא מורא למען לשכה חזקה. נשמור על הבית מפני עסקנים ובעלי אינטרסים זרים...".

 

עוד במכתב התשובה של עו"ד קנת הוא הפנה את המתלונן לבדוק אם משלוח ההודעות מנוגד לסעיף 4א לכללי לשכת עורכי הדין (בחירות למוסדות הלשכה), אולם סעיף זה מתיר תעמולת בחירות במהלך 90 הימים שלפני הבחירות ורק קובע שהתעמולה "תעשה בהגינות וללא השמצות".

 

בניגוד לתעמולה הפרועה והטורדנית שבלשכת עורכי הדין, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית שופט העליון חנן מלצר קבע אתמול בהתייחסו לבחירות הכלליות לכנסת כי "אין להפיץ הודעות תעמולה באמצעות מסרונים ללא זיהוי". השופט מלצר נתן אתמול צו זמני לפי חוק דרכי תעמולה שאוסר הפצת הודעות תעמולה באמצעות מסרונים לא מזוהים וכן אוסר להפיץ סקרי בחירות ללא הכללת כל רשימת מועמדים שמקבלת לפחות 1% מקולות הבוחרים.

 

בקרב עורכי דין הופצו גם מסרונים כפויים ובהם סקרים שונים מטעם מועמדים לא מזוהים. בחלק מהסקרים הופיעו כל המועמדים אך בסקרים אחרים בחרו עורכי הדין לכלול רק חלק מהמועמדים, וכך כנראה ליצר מצג שלמועמדים שלא נכללו בסקר אין כל סיכוי לנצח.

 

ממטה עו״ד אבי חימי נמסר: "המסרונים הם חלק בלתי נפרד ממערכת בחירות , ביטוי דמוקרטי שנהוג לעשות בו שימוש. מטה הבחירות שלי שלח מסרונים מזוהים בלבד ,בעוד מטות אחרים שלחו מסרוני השמצה פרועים ואנונימיים מתוך מטרה להכפיש ולהשמיץ. מדובר בתופעה פסולה ופחדנית שראוי לגנותה. המסרונים ששלח המטה שלי ואני חתום עליהם ,נשלחו ממאגר חוקי של טלפונים אותו רכשנו על פי דין".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x