שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

חשיפת כלכליסט

עבריין התנועה הסדרתי הפך לשופט תעבורה

נציג לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים חאלד זועבי הריץ במרץ 2017 את מקורבו עו"ד ראיד עומרי כמועמד לשיפוט. חברי הוועדה ידעו שהוא נכשל בקורס למועמדים לשיפוט ושיש לו 37 הרשעות תעבורה, ובכל זאת מינו אותו. לא ברור אם קשריו לזועבי נחשפו במלואם בפני חברי הוועדה

ענת רואה 08:0425.03.19

ראיד עומרי הוא גם שופט בית המשפט לתעבורה בצפת וגם עבריין תנועה: לחובתו 37 הרשעות בעבירות תעבורה, מתוכן שש עבירות של שימוש בטלפון במהלך נהיגה וארבע עבירות מהירות. גיליון ההרשעות המטריד הזה הוצג בפני כל חברי הוועדה לבחירת שופטים במרץ 2017, אך הוא לא מנע מהם למנות אותו לשיפוט, ועוד לבית המשפט לתעבורה. כמו כן עומרי נכשל בקורס למיון מועמדים לשיפוט, כלומר חוות הדעת עליו הצביעה על חוסר התאמתו לתפקיד שיפוטי.

 

 

 

קודם למינויו לשיפוט היה עומרי חבר במועצה הארצית של לשכת עורכי הדין וחבר בוועדת המינויים של בתי הדין המשמעתיים בלשכה. מי שהוביל ודחף את מועמדות עומרי לשיפוט הוא נציג לשכת עורכי הדין בוועדה לבחירת שופטים, עו"ד חאלד חוסני זועבי. לצדו היתה חברה בוועדה עו"ד אילנה סאקר. חברי הוועדה היו שרת המשפטים איילת שקד, שמשמשת כיו"ר הוועדה, נשיאת בית המשפט העליון דאז מרים נאור ושופטי העליון אליקים רובישטיין וסלים ג'ובראן, השר חיים כץ, ח"כ נורית קורן וח"כ רוברט אילטוב.

 

 

 

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי בין זועבי לעומרי היו קשרים פוליטיים, חבריים והיכרות ארוכת שנים. מאז 2003 מכהן עו"ד זועבי כיו"ר מחוז הצפון בלשכה, ובאופן לא רשמי שימש עומרי כסגנו וממלא מקומו. כמו כן אחיו של עומרי, פארוק עומרי, מועסק כבר למעלה מעשור כמנכ"ל מחוז הצפון בלשכה, כלומר זועבי צמוד רוב שעות עבודתו לאחיו של המועמד. כמו כן, לפי תלונה אנונימית שנשלחה לנציב תלונות הציבור על שופטים ומעולם לא טופלה, יש אפילו קשר משפחתי בין זועבי לבין האחים פארוק וראיד עומרי, קשר שדוברת הרשות השופטת מאשרת. בטקס ההשבעה בבית הנשיא הצטלם עו"ד זועבי לצד עומרי, והתמונה פורסמה בעמוד הפייסבוק של מחוז הצפון. 

 

יו"ר המחוז עו"ד חאלד זועבי, עם כב' השופט ראיד עומרי וכב' השופט אדהם יו"ר המחוז עו"ד חאלד זועבי, עם כב' השופט ראיד עומרי וכב' השופט אדהם צילום: למחוז הצפון בלשכת עוה"ד

 

האם הקשרים הללו דווחו במלואם לוועדה לבחירת שופטים? ככל הנראה התשובה על כך שלילית. האם היה צורך לתת להם גילוי? על השאלה הזו אין תשובה ברורה, אך יש שיאמרו כי לא רק גילוי היה נדרש, אלא היה ראוי שזועבי יימנע מהצבעה לטובת מינוי מקורבו לשיפוט. הסוגיה הזו מזכירה את פרשת ה"מין ומינויים" שבמסגרתה נחשד ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה בקידום של עו"ד אתי כרייף לתפקיד שופטת, שאכן מונתה לשופטת, וזאת בלי שחשף את הקשר הרומנטי שהיה לו עמה ובעת שנוה כלל לא היה חבר בוועדה. זאת בניגוד לזועבי, שהיה חבר בוועדה.

 

"ריבוי עבירות"

 

שלושה שבועות לפני כינוס הוועדה לבחירת שופטים קיבל מזכיר הוועדה, מנהל בתי המשפט דאז מיכאל שפיצר, מסמכים שפירטו את ההרשעות בתעבורה של כל המועמדים לשיפוט שהיו אמורים לעלות לדיון באותה ישיבה. אין מדובר בהליך יוצא דופן. מזכירות הוועדה לבחירת שופטים בודקת באופן שגרתי מול גורמי משטרה את גיליון ההרשעות של המועמדים ומדווחת על כך לחבריה. שפיצר ביקש להעביר את הרשימה הזו לעיונם של כל חברי הוועדה והם קיבלו אותה מספר ימים לפני הישיבה.

 

באותו מסמך היתה התייחסות מפורטת לעו"ד עומרי, שמחזיק ברישיון נהיגה מאז 1986: "גיליון ההרשעות התעבורתיות של המועמד כולל 37 הרשעות. העבירה האחרונה היא עבירת חציית שטח הפרדה על ידי רכב ובוצעה ב־2013". עוד נכתב בדיווח: "למועמד שש עבירות שעניינן שימוש בטלפון במהלך נהיגה, ארבע עבירות מהירות ועבירות נוספות מסוגים שונים". לסיכום נכתב: "לא מדובר בגיליון הרשעות חמור מאוד, אך ראינו לפרט את העבירות לידיעת הוועדה, נוכח ריבויין".

 

בפרוטוקול הישיבה לבחירת שופטים אין כל תיעוד לגילוי נאות כלשהו שנמסר בנוגע להיקף קשריו של המועמד ללשכת עורכי הדין או לפחות לעו"ד זועבי, יו"ר מחוז הצפון וחבר הוועדה. גם לא ניתן לדעת מהפרוטוקול באיזה רוב מונה עומרי, אם הוא נבחר ברוב גדול או ברוב דחוק, מה שיעיד שחלק מחברי הוועדה הסתייגו ממינויו לאור הכישלון בקורס וריבוי ההרשעות התעבורתיות.

 

קרבה לאחים עומרי

 

כאמור, אחיו של עומרי, עו"ד פארוק עומרי, מועסק כבר למעלה מעשור כמנכ"ל מחוז הצפון בלשכה, שעו"ד זועבי חבר הוועדה לבחירת שופטים הוא היו"ר שלו. באופן לא רשמי ועל פי הצורך, שימש ראיד עומרי כסגנו או ממלא מקומו של זועבי בראשות המחוז. גורמים המכירים את הנפשות הפועלות טוענים כי האחים עומרי נחשבים מקורבים לחבר הוועדה זועבי.

 

בשיחה עם "כלכליסט" טען זועבי כי עומרי מעולם לא היה מקורבו וגם לא שימש כממלא מקומו בתפקידו כיו"ר מחוז הצפון. עם זאת, ב־2012 למשל כינסו חמישה ראשי מחוזות בלשכה מסיבת עיתונאים וקראו להדחת השופטת ורדה אלשיך בשל פרשת הפרוטוקול המשופץ. זועבי, שהיה כבר אז חבר בוועדה לבחירת שופטים, לא השתתף במסיבת העיתונאים ושלח במקומו את ראיד עומרי. במכתב רשמי שהוציאו ראשי המחוזות למי שהיה שר המשפטים יעקב נאמן אף חתום עומרי כ"סגן יו"ר מחוז הצפון", כלומר סגנו של זועבי.

 

עוד אמר זועבי כי הכישלון בקורס למיון מועמדים לשיפוט לא אמור למנוע ממועמד להתמנות, "אחרת לא היה צריך ועדה, אלא הקורס היה קובע מי ימונה לשיפוט ומי לא". זועבי אישר שלא נמנע מהצבעה לטובת עומרי, ולדבריו הוא גם לא היה צריך לעשות כן מאחר שעומרי איננו מקורב אליו, והעובדה שאחיו של עומרי משמש כמנכ"ל המחוז שלו ידועה.

 

לאחרונה שיגר מתלונן אנונימי תלונה נגד הליך המינוי לנציב תלונות הציבור על השופטים אורי שוהם, אך הנציב לא מטפל בתלונות אנונימיות. בתלונה נטען בין היתר כי נגד עומרי הוגשה תלונה לוועדת האתיקה במחוז הצפון, אך היא מעולם לא טופלה ברצינות. "אין ספק שעו"ד זועבי לא גילה לוועדה לבחירת שופטים את מערכת הקשרים בינו לבין עומרי, אף שהיה עליו לעשות זאת... מקווה שהעניין יטופל", כתב המתלונן.

 

עומרי: "העבירות ישנות"

 

דוברת הרשות השופטת מסרה בתגובה: לאור כלל 15 לכללי השפיטה התשמ"ד 1984, הקובע כי דיוניה של ועדת הבחירה ושל ועדות המשנה שלה הם סודיים, לא נוכל להתייחס לשאלות הנוגעות להליך מועמדותו של מועמד מסוים ולתוכן דיוניה של הוועדה או של ועדת המשנה באשר למועמדות זו או אחרת".

 

תגובת השופט ראיד עומרי באמצעות דוברת הרשות השופטת: "מדובר בתיקי תעבורה הכוללים עבירות ישנות של ברירת משפט. בשנים שקדמו למינוי השופט לא נרשמה לו אף הרשעה בתחום התעבורתי. עו"ד חאלד זועבי, יו"ר מחוז צפון בלשכת עורכי הדין, מכיר את רוב עורכי הדין במחוז. השופט לא מילא מקום יו"ר מחוז הצפון, לא היה חבר ועד מחוז הצפון, ולא היה לו כל תפקיד אחר במחוז הצפון של לשכת עורכי הדין. השופט היה חבר המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין, ונבחר למועצה במסגרת רשימה עצמאית שאין כל קשר בינה לבין מחוז הצפון של הלשכה ולעו"ד זועבי.

 

אחיו של השופט משמש מנכ"ל מחוז צפון של לשכת עורכי הדין משנת 2008. לאחיו של השופט לא היתה כל מעורבות במינויו של השופט. לעניין הקשרים משפחתיים בין השופט לעו"ד זועבי, קיים קשר משפחתי רחוק בין אמו של השופט לאביו של עו"ד זועבי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x