$
משפט

פרשת הצוללות: מעצרו של מיקי גנור הוארך בחמישה ימים

עד המדינה בתיק 3000, שנעצר בשבוע שעבר לאחר שביקש לחזור בו מההסכם עם הפרקליטות, יישאר מאחורי סורג ובריח חמישה ימים נוספים. השופטת: "התחזק החשד לשיבוש מהלכי חקירה"

רועי רובינשטיין ועופר מתן 16:1724.03.19

בית משפט השלום בראשון לציון האריך אחר הצהריים (יום א') בחמישה ימים נוספים את מעצרו של מיקי גנור, עד המדינה בפרשת הצוללות, שהחליט לחזור בו בשבוע שעבר מעדותו.

 

 

 

נשיאת בית המשפט, השופטת עינת רון, קבעה בהחלטתה כי "בהחלטתי הקודמת (להאריך את מעצרו של גנור. ר"ר), קבעתי שיש חשש לשיבוש שאינו מתחילת הפרשה אלא מהזמן הקרוב והוא קיבל תימוכין בחומר שהוצג בפניי. חשש זה עדיין בסיס וקיים. מאז החלטתי הקודמת נמצא ביסוס לאותו חשד והוא מתחזק, חשש זה התרחב לתחומים אחרים".

 

במהלך הדיון היום בבית המשפט, שאל פרקליטו של גנור, עו"ד מאיר ארנפלד: "זה נכון לומר שגנור נחקר יותר מ-15 שעות מאז שנעצר לאחרונה?". נציגת המשטרה השיבה: "הוא נחקר חמש פעמים בסך הכול - שלוש פעמים חקירות ארוכות, שתיים קצרות".

  

נציגת היחידה החוקרת אמרה עוד: "חלק מהחשדות לשיבוש הוטחו בחשוד וחלק טרם הוטחו משל שיקולים של התקדמות החקירה. היחידה החוקרת תחליט לשיטתה מתי".

 

נציגת המשטרה ציינה שגנור לא ביקש לשפר את תנאי הסכם עד המדינה במהלך חקירתו האחרונה. פרקליטו, עו"ד ארנפלד תהה: "יש פיל לבן בחדר, יש אינדיקציה שמישהו השפיע עליו לחזור בו מההסכם?". נציגת היחידה החוקרת: "אני מבקשת לא להשיב".

  

מיקי גנור מיקי גנור צילום: מוטי קמחי

 

 

עו"ד בעז בן צור, פרקליטו השני של גנור, אמר בדיון: "אנחנו בהארכת מעצר שנייה והעילה היא שיבוש מהלכי חקירה ועדיין לא הציגו אז אחת משתיים - או שעדיין לא הציגו ושומרים אותה בכיס או שאין. זה פסול, וזו סיבה חזקה בפני עצמה שאין לבצע הארכת מעצר שנייה".

 

עו"ד בן צור הוסיף: "מר גנור פונה ביוזמתו למשטרה, הוא שולט על לוח הזמנים מתי הוא פונה. אם הוא היה רוצה לשבש משהו כי ידע מה יגיד - הוא היה מחכה להגיע שיעצרו אותו ורק אז היה עושה פעולת שיבוש? זה דבר שמתקבל על הדעת? שיעשה את זה כשהוא חשוף? זה מתיישב עם זה שהם לא הציגו לו שום ראיה נוספת. התפישה היא שיש פה איזשהו כרטיס פתוח לעשות עוד מעצר ועוד מעצר".

 

הדרמה אחרי ההחלטה לסגת מההסכם

 

גנור ביקש בשבוע שעבר לסגת מההסכם שחתם מול המשטרה וחולל דרמה בחקירת תיק 3000. בעקבות בקשתו לחזור בו מעדותו, נחקר גנור ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית בלהב 433, וטען להגנתו: "לא שיחדתי איש". גנור נעצר בחשד לעבירות שוחד, הלבנת הון, מסירת הודעה כוזבת ושיבוש הליכי משפט.

 

בית משפט השלום בראשון לציון האריך בתחילה את מעצרו, אולם בית המשפט המחוזי בלוד קבע כי גנור ישוחרר למעצר בית. הפרקליטות ערערה על ההחלטה - וביום שישי קיבל בית המשפט העליון את הערעור וקבע כי גנור יישאר במעצר עד היום.

 

השופט מני מזוז ציין בהחלטה כי "בעבירות מעין אלה מושא החקירה הנדונה ובהתחשב בנפשות הפועלות, קשה להעלות על הדעת דרכים למניעה אפקטיבית של שיבוש חקירה".

 

הערעור הוגש על-ידי פרקליטות המדינה לאחר החלטת בית המשפט המחוזי בלוד לשחרר את גנור למעצר בית למשך ארבעה ימים. נציגת הפרקליטות עו"ד תמר פרוש אמרה בפתח הדיון: "הגרסה החדשה שמסר גנור שונה לחלוטין מהקודמת עד כדי שקילת ביטול הסכם עד המדינה איתו ובדיקת שיבוש הליכי חקירה".

  

השופט מזוז דחה את עמדת גנור, שאומצה על-ידי בית המשפט המחוזי, כי מדובר ב"השבה למעצר", שרק במקרים חריגים ומטעמים כבדי משקל ניתן להצדיקה. "אין מדובר בענייננו במי שנעצר, חקירתו מוצתה והוא שוחרר, וכעת מבקשת הרשות החוקרת לשוב ולעוצרו.

 

"הנסיבות כאן הן שונות וייחודיות. והמהלך שבו נקט המשיב, מיוזמתו, כאשר בחלוף כ- 20 חודשים מיום שנחתם עמו הסכם עד מדינה הוא מבקש לשנות את גרסתו, מהווה מעין 'אתחול' של החקירה, המחייב חקירה מחדש של המשיב (וייתכן גם של נחקרים אחרים), על בסיס תשתית עובדתית-ראייתית שונה מהותית מזה שהייתה בעת ששוחרר בזמנו ממעצר עקב החתימה על הסכם עד מדינה עמו".

 

בסוף השבוע נחשף כי מקורבו לשעבר של גנור, עו"ד רונן שמר, הוא האדם שאיתו עומת גנור לאחר מעצרו. בחקירה הטיח שמר בגנור: "אתה משקר עכשיו".

 

עו"ד שמר עבד אצל גנור. בעבר, עם גל המעצרים הראשון, נעצר שמר ונשלח למעצר בית, והמשטרה ייחסה לו אז עבירות מס והלבנת הון, וטענה שביצע את הפעולות יחד עם גנור.

 

בדיונים בעניינו טענה המשטרה כי שמר גרס מסמכים והעביר חומרים לארכיון המשרד אולם עורכת דינו טענה כי "גריסת המסמכים נעשית כשגרה, לא יעלה על הדעת שמדובר בשיבוש".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x