$
דעות

היא הולכת להתפוצץ, קפטן

באחד המשפטים הזכורים מסדרת “מסע בין כוכבים” אומר סקוטי, המהנדס הראשי של אנטרפרייז, לקפטן קירק: "נתתי לה כל מה שהיא יכולה לקבל, קפטן. אם אני אתן לה עוד, היא הולכת להתפוצץ". כעת נראה שהגיע תורה של וול סטריט להשתתף בשידור החוזר וללכת בנועזות לעבר המפולות

חזי שטרנליכט 23:2423.03.19

באחד המשפטים הזכורים מסדרת סרטי “מסע בין כוכבים” אומר סקוטי, המהנדס הראשי של החללית אנטרפרייז, לקפטן קירק: “נתתי לה כל מה שהיא יכולה לקבל, קפטן. אם אני אתן לה עוד, היא הולכת להתפוצץ”. המשפט כיכב באינספור פרודיות שהופקו על הסדרה בקולנוע ובטלוויזיה, וכעת נראה שהגיע תורה של וול סטריט להשתתף בשידור החוזר וללכת בנועזות לעבר המפולות.

 

 

 

בסוף השבוע האחרון נפלו המדדים המובילים בניו יורק בהובלת הנאסד”ק, ואילו מדד הפחד זינק ב־20% ביום. פערי הארביטראז' שנפתחו מול תל אביב הבוקר אינם דרמטיים, כך שבמהלך יום המסחר תהיה לתל אביב ההזדמנות להגיב ולעשות חושבים, עד מחר לפחות, אז נראה אם בבורסה המקומית חושבים שמדובר בעוד גיהוק של השווקים או בסבב נוסף של משבר.

 

 צילום: רויטרס

 

הסיבה שנזכרתי בסקוטי היא שהשווקים, שנמצאים בעשור של עליות שהפך את השוק לשוק השורי הארוך בהיסטוריה, כבר קיבלו את כל מה ש”המהנדס הראשי"- הבנק הפדררלי - היה יכול לתת להם. והנה, בשבוע שעבר אמר סקוטי - נגיד הבנק הפדרלי ג’רום פאוול - שהוא מעריך שהריבית לא תעלה עוד השנה. כלומר, הוא נותן לשווקים עוד, ורומז לכך שהוא מבין שהעלאת הריבית בדצמבר היא הקש ששבר את גב הבורסות ושהובילה לדצמבר הגרוע זה עשורים. על פניו, המשקיעים היו אמורים לשמוח - הריבית לא תעלה וגם מלחמות הסחר בין ארה”ב לסין עושות קולות של דעיכה. ועדיין, נראה שהחללית, כלומר השוק, עומדת להתפוצץ.

 

הסיבה לכך שהמשקיעים נבהלו היא שבמהלך סוף השבוע עקום התשואות על איגרות החוב של ממשלת ארה”ב השתטח בפעם השנייה בחודשים האחרונים. כלומר, הריביות שבהן נסחרות איגרות החוב הרחוקות יורדות, בעוד הריביות שהן מציעות לטווח הקצר נשארות במקומן.

 

השתטחות של עקום התשואות נחשבת אירוע חריג במונחים מקרו־כלכליים והתרחשותו היא חדשות רעות. היא מלמדת שהמשקיעים חוששים ממיתון משמעותי באופק, מה שמוביל לבהלה ולבריחה של כסף. וכך אנחנו רואים את המחוונים בחדר המכונות של החללית מהבהבים ונעים מצד לצד. רגע אחרי דצמבר נורא, הבורסות התאוששו בחדשות בינואר־פברואר, וכעת אנחנו נכנסים לאפריל עם ורטיגו קל, שנדמה יותר כמו בקיעים נוספים בספינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x