$
משפט

פרסום ראשון

"אני מבין את לאומי; הוא שילם 400 מיליון דולר על פעולות לא חוקיות, אבל זה לא המקרה"

כך אמר בביהמ"ש בא כוחו של האלוף במיל' ישראל זיו; בא כוח לאומי: "משרד האוצר האמריקאי לא מכריז באופן סתמי על גורמים כמסוכנים"; הצדדים ינסו להגיע להבנות - סיכמו כי מועד הקפאת הפעילות בחשבונות זיו בבנק יוארך עד 4 באפריל

בנק לאומי והאלוף (במיל.) ישראל זיו הסכמו היום, במהלך דיון משפטי בבית המשפט המחוזי בתל אביב בפני השופטת רחל ברקאי, כי מועד הקפאת הפעילות בחשבונות זיו וחברות הקשורות אליו בבנק יוארך בשבוע עד 4 באפריל.

 

 

 

כמו כן הסכימו הצדדיים כי עד סוף מרץ יידעו את בית המשפט אם הגיעו להבנות מחוץ לכתלי בית משפט אשר ייתרו את החלטת בית המשפט.

 

בשבוע שעבר פורסם ב"כלכליסט" כי בנק לאומי מבקש להפסיק את פעילות חשבון איש העסקים והאלוף במיל' ישראל זיו וחשבונות הקשורים אליו, על רקע סנקציות כלכליות שהטילה עליו ארה"ב בחשד למעורבות לכאורה בסחר נשק בדרום סודן. הדברים עלו מתובענה שהגיש זיו בשבוע שעבר, ושבה הוא מבקש מבית המשפט להוציא צו המונע מהבנק לסגור את חשבונו ולשנות את התנהלות הבנק מולו, מול רעייתו ומול חברות בבעלותו, או להגביל בצורה כלשהי את הפעילות בחשבונות.

 

הבנק טען אתמול בתגובה לתובענה שהגיש נגדו זיו כי "טענת זיו והמבקשים כי הכרזת הרשויות בארה"ב מהווה עלילת דם אינה סבירה, בשים לב לבדיקות הקפדניות המבוצעות על ידי האוצר בארה"ב טרם ביצוע ההכרזה".

 

"אני מבין את הבנק"

 

במהלך הדיון היום טענו הצדדים זה כלפי זה טענות קשות. עו"ד משה כאהן, בא כוח זיו, אמר בדיון: "אני מבין את הבנק. הוא שילם 400 מיליון דולר על פעולות לא חוקיות לשלטונות האמריקאים, אבל זה לא המקרה. מדובר כאן בעסק, באנשים שמנסים להתמודד עם אשמה מגוף מנהלי.

 

 

ישראל זיו ישראל זיו צילום: טל שחר

 

"זיו פנה למשרד הביטחון ואמר להם – 'אם עשיתי את מה שטוענים שעשיתי קחו אותי ותחקרו אותי, תעמידו אותי לדין'. הרי מדובר בעבירות בינלאומיות חמורות ביותר. אף גורם חקירתי לא עצר את זיו, כי היום יודעים כולם שאין בזה אמת. 3.5 חודשים נטען על האדם הזה שהוא פושע ברמה בינלאומית, ולא נפתחה חקירה, לא בישראל ולא בארה"ב, לא הוזמן לחקירה, לא נעצר".

 

רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי צילום: רון קדמי

 

מנגד טען עו"ד נועם בר דוד, בא כוח בנק לאומי כי "משרד האוצר האמריקאי לא מכריז באופן סתמי על גורמים כגופים מסוכנים הקשורים להלבנת הון או מימון טרור. קשה

לנו להבין כיצד נאמר כאן היום שאף האמריקאים אינם מדברים על מימון טרור למשל, הרי אם נקרא את מה שהאמירקאים פרסמו בהודעה הרי האמריקאים מייחסים לזיו ולחברות בבעלותו הן פעילות של מכר נשק הן לממשלה בדרום סודן והן למורדים בסכום עתק, וזאת בהסוואה של חברת חקלאות. הבנק טוען שמדובר בהרבה למעלה מיסוד סביר..המבקשים היום בטיעונים באים ואומרים – האמריקאים טעו ולכן הבנק צריך לפעול כאילו הכול כרגיל ולהתעלם מכול מה שהאמריקאים קבעו. אני אומר שבכך חשוף הבנק לסיכונים משמעותיים".

 

בנק לאומי טען אתמול בתגובה שהגיש לפני הדיון כי "טענת ישראל זיו והמבקשים כי הכרזת הרשויות בארה"ב מהווה 'עלילת דם' אינה סבירה בשים לב לבדיקות הקפדניות המבוצעות על ידי משרד האוצר בארה"ב בהקשר זה טרם ביצוע ההכרזה".

 

הבנק הגיב לתובענה שהגיש נגדו זיו בטענה כי יש למנוע סגירת חשבונותיו בבנק. משרד האוצר האמריקאי פרסם בדצמבר 2018 הודעה חמורה נגד זיו ובה טען כי חברת החקלאות שלו היא למעשה כיסוי למכירת נשק לדרום סודאן ב-150 מיליון דולר. האמריקאים טענו כי את הנשק מכר כביכול גם לממשל וגם למורדים. מנגד זיו הכחיש בתוקף וטען כי מעולם לא סחר בנשק וביקש שיחקרו את האמת וטען כי מדובר בעלילת דם וכי לא מתקיים נגדו הליך בקשר להלבנת הון ומימון טרור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x