$
משפט

ביהמ"ש: אגוד לא יוכל לסגור החשבון לחברת הקריפטו ישראמיינרס

המחוזי פסק כי המדיניות הגורפת של הבנק, האוסרת לחלוטין פתיחת חשבון ללקוח העוסק במטבעות דיגיטליים - אינה סבירה; עם זאת אגוד יוכל לסרב לבקשת ישראמיינרס להפקיד כספים שהגיעו מהמרת מטבעות דיגיטליים

עמרי מילמן 21:2017.03.19

שופטת בית המשפט המחוזי תל אביב לימור ביבי פסקה היום כי בנק אגוד לא יוכל לסגור את חשבון הבנק של חברת כריית המטבעות הקריפטוגרפיים ישראמיינרס, אך יוכל לסרב לבקשתה להפקיד כספים שהגיעו מהמרת מטבעות וירטואליים.

 

החברה עתרה בשנה שעברה נגד סניף בנק אגוד שבאזור התעשייה בהרצליה לאחר שזה סירב לקבל תקבולים לחשבונה ואף דרך לסגור את החשבון. בית המשפט המחוזי פסק כי המדיניות הגורפת של הבנק, האוסרת לחלוטין פתיחת חשבון ללקוח העוסק במטבעות דיגיטליים אינה סבירה.

 

פסק הדין מתמודד למעשה עם קושי גדול בו נתקלים הפועלים בשוק המטבעות הויטרואליים כאשר הם מנסים לממש את הרווחים שלהם ולהכניס את הרווחים שלהם למערכת הבנקאית החוששת לקלוט את אותם כספים שמקורם קשה לאיתור.

 

(ארכיון) (ארכיון) צילום: שאטרסטוק

המחלוקת נסבה סביב השאלה האם ניתן לחייב את הבנק להעניק שירותים לחברה העוסקת בתחום המטבעות הדיגיטליים. בבנק אגוד טענו כי מדובר בסירוב סביר שכן החוק מטיל עליו לנהל את סיכוניו במסגרת איסור הלבנת הון.

 

על בסיס ניהול סיכונים זה קבע הבנק כי "לא תתאפשר פתיחה וניהול של חשבונות ללקוחות העוסקים במתן שירותים הנוגעים למטבעות וירטואליים".

 

לטענת הבנק מאחר שהודיע על כך לפיקוח על הבנקים עוד ב-2014 וזה לא הודיע על התנגדותו למדיניות הבנק, סירוב סביר. אולם החברה טענה כי מאחר ולא עודכנה המדיניות מידי שנה כפי שהוראות הפיקוח על הבנקים קובעות,לא ניתן להסתמך על מדיניות זו וכי אין מניעה לקבל את הכספים המגיעים ממטבעות וירטואליים.

 

השופטת ציינה כי "אני סבורה כי המדיניות הגורפת, אשר אינה מאבחנת בין סוגי פעילויות שונים, היקפי פעילות וסוגי לקוחות שונים- בתחום המטבעות הדיגיטליים- אינה סבירה." אולם בנוגע להפקדת הכספים עצמם אמרה "בנסיבות אלו, הנני מוצאת לקבל טענת הבנק ולפיה בהינתן ש"נתיב הכסף", כפי שהוגדר, יש בו בכדי להקים סיכונים-באשר, במכירה, בזירת מסחר לגורם עלום אשר לא הוכח דבר היכרות עימו, אמנם קיים סיכון להלבנת הון. כיוון שכך הינני מוצאת כסביר סירובו של הבנק למתן שירות הנוגע לקבלת הכספים אשר הופקדו בחשבון".

 

ישראמיינרס יוצגה על ידי עורכי הדין גיא פן וקרן לוי ובנק איגוד יוצג על ידי עורכי הדין ליאת עיני נצר וברוריה שריר-הראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x