$
משפט

מעקב כלכליסט

המפקחים על המבקרת כלל לא ידעו שהם כאלה

מבקרת לשכת עורכי הדין נורית ליברמן, שלא פרסמה אפילו דו"ח ביקורת אחד, היתה נתונה לפיקוח של ועדה. אלא שחברי הוועדה טוענים כי מעולם לא שמעו שמונו לתפקיד

ענת רואה 12:0817.03.19

גילויים חדשים בפרשת מבקרת לשכת עורכי הדין עו"ד נורית ליברמן, שמועסקת כבר שבע שנים בלי לפרסם שום דו"ח ביקורת. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי יו"ר המועצה הארצית בלשכה חוה מרצקי, שהיתה מועמדת למינוי כשופטת מחוזית, קיבלה כבר ב־2015 תלונה על כך שהמבקרת אינה מפרסמת דו"חות, אך היא נמנעה מהעלאת הנושא הזה לדיון במועצה.

 

 

 

עוד מתברר כי מי שהיתה אמורה לפקח על המבקרת ולהפעיל אותה היתה ועדת ביקורת של הלשכה. הוועדה נבחרה ב־2013, ובה חמישה חברים: עורכי הדין יהודה טלמון, יגאל וינשטיין, אילנה סקר, רוית גיא דרור ונג'יה קסאם. על פי פרוטוקולי המינוי, טלמון, וינשטיין וקאסם נתנו מראש את הסכמתם למינוי. על פי נוהל הביקורת של הלשכה, המינוי של חברי הוועדה חופף את תקופת כהונתה של המבקרת. על השאלה מדוע לא ביצעו את תפקידם, השיבו תשובות מוזרות, בעיקר שהם לא ידעו שמונו לתפקיד הזה.

 

עו"ד נורית ליברמן עו"ד נורית ליברמן צילום מסך פייסבוק

 

"לא ידעתי שאני חברה בוועדת הביקורת, מעולם לא נשלח לי מינוי כלשהו", אמרה עו"ד סקר, חברת הוועדה לבחירת שופטים מטעם הלשכה; עו"ד גיא דרור אמרה: "אין לי מושג על מה מדובר. מעולם לא קיבלתי מינוי לוועדה כזאת"; עו"ד קאסם אמר שאכן הסכים למינוי והשתתף בישיבה אחת של הוועדה, אך נאלץ להתפטר מאחר שהיה חבר בבית הדין המשמעתי. עו"ד וינשטיין כלל לא ידע על מה מדובר כש"כלכליסט" פנה אליו, אך לבסוף בדק ומצא שהוא התפטר מוועדת הביקורת אחרי ישיבה אחת, ביולי 2013. עו"ד טלמון אמר כי אמנם הסכים בתחילה למינוי, אך הודיע לאחר מכן לעו"ד צבי פירון, שהיה אז יו"ר המועצה הארצית, שלא יוכל למלא את התפקיד.

 

"היא צעירה יחסית"

ליברמן מונתה למבקרת הפנים ב־2012 ומועסקת מאז ב־70% משרה, בעלות שכר של 350 אלף שקל לשנה: יותר מ־2 מיליון שקל שילמה עד כה הלשכה עבור ביקורת פנים שלא התקבלה. כבר ב־2013 הבהיר יו"ר המועצה הארצית פירון כמה חשובה ועדת הביקורת: "בינתיים המבקרת לא מבצעת את תפקידה במובן החוקי, במובן זה שאין לה ועדת ביקורת שמפעילה אותה". מינוי ועדת הביקורת נעשה בשלוש ישיבות שונות של המועצה: בראשונה, בפברואר 2013, מונו חמישה חברים אחרים, אך בישיבה הבאה נמסר שארבעה מהם לא הסכימו למינוי, והיחיד שהסכים הוא עו"ד קאסם, שאומר עתה שלא ידע כי מונה.

 

עו"ד חוה מרצקי עו"ד חוה מרצקי צילום: גיא אסיאג

 

לפיכך בישיבה הבאה, ביוני 2013, ננקט משנה זהירות, ונבחרו טלמון ווינשטיין תוך שהוצהר לפרוטוקול כי התקבלה הסכמתם. בישיבה השלישית, בספטמבר 2013, מונו סקר וגיא דרור. את סקר הציע אפי נוה כיו"ר ועד מחוז תל אביב, ואת גיא דרור הציעה מרצקי. "היא עם ותק של 20 שנה... אני מכיר אותה, עורכת דין מעולה", אמר נוה על סקר. מרצקי אמרה על גיא דרור שהיא "עורכת דין צעירה יחסית, 11 שנות ותק, משרד אזרחי".

 

"קיבלה המון כסף"

פירון העלה את שני השמות להצבעה והם אושרו פה אחד: 19 בעד וללא מתנגדים. לפי נוהל הביקורת של הלשכה, תקופת הכהונה של הוועדה "תחפוף את כהונתו של מבקר הלשכה", כלומר הוועדה מונתה ב־2013, כשליברמן היתה בתפקידה. בנוהל נקבע שוועדת הביקורת תסייע למבקר הלשכה במילוי תפקידו, תקבל ממנו תוכניות עבודה, תשתתף בדיונים על דו"חות הביקורת וכדומה.

 

עו"ד אילנה סקר עו"ד אילנה סקר

 

כשנה וחצי מאוחר יותר, בפברואר 2015, חבר המועצה בלשכה עו"ד משה טייב שלח למרצקי מייל וציין בו: "אנו כבר בשלהי הקדנציה ולא ברור לי מדוע אפילו דו"ח ביקורת אחד לא זכינו לראות. אבקש להעלות על סדר היום את הנושא ולהבין מדוע עד היום, חרף זאת שהמבקרת קיבלה המון כסף, שום דו"ח ביקורת לא פורסם". ככל הידוע, המייל של טייב נותר ללא מענה, והנושא לא הועלה במועצה הארצית.

 

בפועל המחדל בהתנהלות הלשכה הוא גדול אפילו יותר. ב־2016 אושרה הרפורמה בחוק לשכת עורכי הדין, ובין היתר נקבעה בחוק הוראה מפורשת שמחייבת את הלשכה למנות ועדת ביקורת חדשה עד סוף יולי 2016. כלומר לא רק שהלשכה העלימה עין מכך שוועדת הביקורת, שמונתה ב־2013 אינה מתפקדת, היא התעלמה מחובתה למנות ועדה חדשה ב־2016.

 

עו"ד ערן גולן, לשעבר חבר ועד מרכזי ובוועדת האתיקה, פנה בימים האחרונים לבכירי הלשכה וגם למבקרת ליברמן וביקש לקבל הסברים, אך הוא לא נענה. במכתב לליברמן למשל הוא כתב: "קיבלת לשווא כספי ציבור במשך קרוב לשבע שנים בלי לעשות דבר תוך יצירת מצג שאת ממלאת את תפקידך", ודרש כי תחזיר השכר שקיבלה לקופת הלשכה. גולן חתם את מכתביו בכך שאם הלשכה לא תפעל, הוא ינקוט הליך משפטי בנושא.

 

מלשכת עורכי הדין סירבו להגיב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x