$
משפט

במקום מתנה? נתניהו פועל לקבל הלוואות מבן דודו כדי לשלם לעורכי דינו

ראש הממשלה עתר לבג"ץ בדרישה לחייב את הוועדה למתן היתרים לאפשר לו לקבל סיוע כספי למימון הוצאותיו המשפטיות מבן דודו, נתן מילנקובסקי, ומאיש העסקים ספנסר פאדריג'. לטענתו, משום שבן דודו ואיש העסקים הם תושבי חוץ, אין חשש שהכספים שיקבל מהם יעמידו אותו במצב של ניגוד עניינים

תומר גנון 12:4311.03.19

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פועל לקבל הלוואה מבן דודו נתן מילקובסקי ואיש העסקים ספנסר פאדריג', כדי לשלם לעורכי דינו. כך עולה מהעתירה לבג"ץ שהגיש היום (ב') נתניהו נגד הוועדה למתן היתרים נגד החלטתה לא לאפשר לו לקבל כמתנה כ-600 אלף דולר ממילקובסקי ופאדריג'.

 

על פי העתירה מדובר בהלוואה בתנאי שוק וכנגד ביטחונות שמוגדרת כ"מימון ביניים דחוף על מנת לאפשר כניסה לעבודה של עורכי דינו, אשר התנו את המשך הטיפול בהסדרה תחילה של תשלום שכר טרחתם".

 

 

 

טרם התקבלה התייחסות מטעם נתניהו האם הוגשה או תוגש בקשה נוספת בעניין ההלוואה לוועדה למתן היתרים, כפי שקובעים הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים. נציין כי במקביל פנה עו"ד שחר בן מאיר למבקר המדינה, יוסף שפירא, ודרש ממנו להורות לנתניהו להגיש בקשה בנושא ההלוואה לאישור הועדה למתן היתרים.

 

בעתירות לבג"ץ דורש נתניהו לחייב את הוועדה למתן היתרים לאפשר לו לקבל סיוע כספי למימון הוצאותיו המשפטיות מבן דודו, נתן מילנקובסקי, ומאיש העסקים ספנסר פאדריג'.

 

בלב העתירה, שהוגשה באמצעות עורכי דינו של נתניהו, נבות תל-צור, טל שפירא ועמית חדד, עומדת טענת ראש הממשלה כי בן דודו ואיש העסקים הם תושבי חוץ, כך שאין חשש שהכספים שיקבל מהם יעמידו אותו במצב של ניגוד עניינים. 

 

"החלטת הוועדה", נכתב בעתירה שהוגשה גם נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ומבקר המדינה, יוסף שפירא, "שגויה מיסודה, בלתי מידתית ובלתי סבירה בעליל. הוועדה דחתה את בקשת העותר לקבל ממקורביו סיוע לשם הגנתו מפני חשדות שיוחסו לו בשלושה תיקי ענק, החורגים בהיקפם מהתיקים הרגילים, עמם הוא נאלץ להתמודד בימים אלה לבדו. מדובר בתיקים 'מפלצתיים', כלשון בית המשפט העליון".

 

עוד נכתב, כי "ההחלטה שלא להתיר לראש הממשלה להיעזר בתרומות משני אנשים אמידים, הקרובים אליו באופן אישי, בקשרי משפחה הדוקים, על אף שמדובר בתושבי חוץ שלא מצויים בניגוד עניינים כלשהו עם תפקידו של ראש הממשלה, ועל אף שהוצגו מנגנונים ברורים ומוחלטים לנטרול כל חשש לניגוד עניינים, היא החלטה בלתי סבירה באופן קיצוני". 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

  

במסגרת העתירה מפנה נתניהו חיצי ביקורת נגד הוועדה והמלצתה לדרוש ממנו להחזיר 300 אלף דולר שקיבל זה מכבר מבן דודו, כמו גם חליפות שקיבל מאיש העסקים. "העותר נדהם לקרוא בהחלטה לראשונה נימוקים פוגעניים, חלקם חסרי שחר, שלא הייתה לו הזדמנות כלשהי להתמודד עמם ולהשיב עליהם. הועדה הפכה עצמה בהחלטה ל'גורם מחנך', המעצב כביכול ערכי התנהלות ראויים, בשעה שתפקידה על פי הכללים הוא תפקיד תחום ומוגדר: להתיר בנסיבות מסוימות חריגה מהכללים למניעת ניגוד עניינים".

 

"עליו למצות את יכולותיו ממשאביו והונו העצמי"

 

לפני כשבועיים דחתה, כאמור, ועדת ההיתרים שליד משרד מבקר המדינה את בקשת נתניהו לקבל מימון מבן דודו מיליקובסקי ומפאדריג', עבור הגנתו המשפטית. בנוסף, הוועדה קבעה כי על נתניהו להחזיר לבן דודו את התרומה שכבר העביר לו, בסך של 300 אלף דולר, בלא שקיבל לכך אישור. הוועדה קבעה כי "היועץ המשפטי לממשלה הביע את דעתו כי אם ועדת ההיתרים תדחה את הבקשה לדיון מחודש בבקשת רה"מ לקבל תרומות - יידרש רה"מ להשיב למיליקובסקי את הסכומים שהעביר".

 

הוועדה גם דחתה את פניית עורכי דינו של נתניהו לאפשר לו גיוס תרומות ראשוני של מיליון דולר משני התורמים, ובעתיד מיליון דולר נוספים. הוועדה קבעה כי "אין אנו יכולים לקבל מודל של 'תרומה תחילה' ואחר כך השתתפות בנוגע בדבר עצמו במימון. הוועדה קבעה בעבר עיקרון הפוך - בטרם יפנה שר לנדבת תרומתם של בעלי הון עליו למצות את יכולותיו ממשאביו והונו העצמי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x