שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

דעה

חייבים לשחרר את הכלכלה הישראלית מהרבנות

גם אם רוצים להשאיר את הרבנות הראשית כסמל - למרות הסיבות הרבות שיש לפרקה - הכרחי להפריד בינה לבין המונופולים והסמכויות שמשחיתים אותה ולשחרר את תעשיות המזון והתיירות הישראליות מהחנק שהיא יוצרת

שחר אילן 21:0210.03.19

השחרור המוקדם מהכלא בשבוע שעבר של הרב הראשי האשכנזי לשעבר יונה מצגר הזכיר עד כמה לא הופקו לקחים ובוצעו שינויים ברבנות הראשית בעקבות שליחתו למאסר. מצגר, שהורשע בקבלת שוחד בהיקף של חמישה מיליון שקלים, הביא את הסתאבות הרבנות לשיא. אחת הסיבות שגרמה למנהיג החרדי המנוח הרב יוסף שלום אליישיב, על פי מקורביו, לתמוך במועמדות מצגר היתה הרצון להשפיל את הרבנות הציונית. אין ספק, זה עבד היטב.

 

 

אבל לא רק השחיתות מבאישה את הרבנות בעיני הציבור. הרבנות הממלכתית היא התפקיד היחיד בישראל שעדיין מחולק לפי מפתח עדתי ובכך היא מנציחה ומטפחת את המחלוקת העדתית, זו שגם תנועת ש"ס מנציחה בעצם קיומה. במערכות הבחירות האחרונות מצא הרב הראשי יצחק יוסף שוב ושוב דרכים להבהיר שהוא תומך בש"ס ואין סיבה להניח שלא יעשה זאת גם הפעם.

 

 

הרב יונה מצגר הרב יונה מצגר צילום: Yoni Reif

 

 

הרבנות גם מקפידה לשמור על שני מונופולים - זה של הנישואין וזה של הכשרות. על פי מחקר שהזמין האוצר, עלות מערך הכשרות היא כ-3 מיליארד שקל (לא כולל חקלאות) ועלות מונופול הכשרות כ-600 מיליון שקל, מה שגורם לייקור משמעותי של מחירי המזון והתיירות. הרבנות מתעקשת להמשיך להעסיק אלפי משגיחי כשרות במוקם להפוך לרגולטור של הכשרות - לא כי יש בזה איזשהו היגיון אלא כי זה המון כוח.

 

 

בית הדין הרבני האזורי בתל אביב בית הדין הרבני האזורי בתל אביב צילום: אלדד רפאלי

 

 

היא גם מתעקשת על המונופול על הנישואים מה שגורם לאורתודוכסים רבים יותר ויותר להתחתן בלי להירשם ולחילונים רבים להתחתן בחו"ל. את השליטה בנישואים ובכשרות היא מנצלת כדי לכפות בניגוד לחוק שמירת שבת על רוב עסקי המזון, השמחות והתיירות. כמו תפקיד נשיא המדינה, הנשיאות היתה אמורה להיות סמל של קירוב ואחדות לכל מגזרי ישראל ולעם היהודי. בפועל היא מובילה את המאבק ביהדות התפוצות הרפורמית והקונסרבטיבית - מה שמסכן את התמיכה בישראל בארצות הברית.

 

יש כל כך הרבה סיבות לפרק את הרבנות הראשית, שפוגעת במעמד ובתדמית היהדות יותר מאשר מכבדת אותם. אבל גם אם רוצים להשאירה כסמל, הכרחי להפריד בין הרבנות הראשית לבין המונופולים והסמכויות שמשחיתים אותה ולשחרר את תעשיות המזון והתיירות הישראליות מהחנק שהיא יוצרת. זה יחזק את הסיכויים שהרב מצגר יהיה הרב הראשי האחרון שנשלח לכלא. וכמובן, הגיע הזמן שיהיה לנו רב ראשי אחד, לא משנה מאיזה עדה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x