$
משפט

המשטרה ממליצה: כתב אישום נגד ח"כ דוד ביטן בגין שוחד

לפי ההודעה, יו"ר הקואליציה לשעבר מעורב ב-12 פרשות שונות; בנוסף, המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ראש עיריית ראשל"צ לשעבר דב צור, את סגן ראש עיריית ת"א ארנון גלעדי ואת מנכ"ל חברת דניה סיבוס רונן גינזבורג, על ביצוע עבירות שוחד

תומר גנון 10:5507.03.19

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ח"כ דוד ביטן בעבר יו"ר הקואליציה ובכיר בעיריית ראשל"צ, את ראש עיריית ראשל"צ לשעבר דב צור, את ארנון גלעדי ששימש סגן ראש עיריית ת"א ואת מנכ"ל חברת דניה סיבוס, רונן גינזבורג, על ביצוע עבירות שוחד. הודעת המשטרה מתפרסמת לאחר חקירה שהשלב הגלוי בה החל בדצמבר 2017, ולפיה יש ראיות למעורבות ביטן ב-12 פרשות שונות.

 

 

 

על פי הודעת המשטרה: "עם סיום החקירה בפרשת 1803, עמדת המשטרה הינה כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביסוס חשדות כנגד עשרות מעורבים, בהם ח"כ ביטן, גלעדי וצור, דניה סיבוס והמנכ"ל גינזבורג, יזמים וקבלנים שונים ומעורבים שונים נוספים, לביצוע עבירות שוחד, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס במקרים שונים על פני השנים 2017-2011".

 

עפ"י הודעת המשטרה, הפרשה עוסקת בחשד כי ביטן, גלעדי וצור "קיבלו טובות הנאה מגורמים פרטיים, ובתמורה פעלו לקידום, אינטרסים של אותם גורמים". בין הגורמים הפרטיים האמורים מצויים חברת דניה סיבוס, והמנכ"ל גינזבורג, רשת כלבו מזון, יזמי נדל"ן, קבלנים ועוד. לפי החשד, העברות כספי השוחד בוצעו על ידי מקורבו של ביטן, משה יוסף, בעל חנות רהיטים בראשל"צ.

ח"כ דוד ביטן ח"כ דוד ביטן צילום: אוהד צויגנברג

 

החקירה הגלויה החלה לאחר אישור היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. עפ"י הודעת המשטרה, "ממצאיה העלו כי ח"כ ביטן במסגרת תפקידיו הציבוריים השונים, הן בתקופה בה היה סגן ראש עיריית ראשון לציון והן בתקופה בה כיהן כח"כ, קיבל שוחד במזומן בסכום שעולה כדי מאות אלפי שקלים, וכן הבטחה לקבלת דירות בעד פעולות הקשורות בתפקידו. בתמורה, הפעיל ח"כ ביטן את סמכותו, השפעתו, עוצמתו וקשריו על גורמים שונים והוביל לשינוי החלטות, מתן היתרים מסוגים שונים, והפחתת תשלומי עירייה.

 

 

דב צור, לשעבר ראש עיריית ראשון לציון דב צור, לשעבר ראש עיריית ראשון לציון צילום: אוראל כהן

 

 

"כן גרם לשינוי חוות דעת משפטית של גורמי מקצוע בעיריית ת"א, זירז תהליכים בתשלום חובות וכדומה. כל זאת עשה ח"כ ביטן במטרה לקדם את ענייניהם של הגורמים העסקיים שבשירותם פעל ומהם לקח טובות הנאה".

 

 

ארנון גלעדי ארנון גלעדי צילום: יובל חן

 

המשטרה מביאה כמה דוגמאות לפרשות שבהן נמצאו ראיות לכאורה לביצוע עבירות:

 

* במסגרת פרשת 'חב' דניה סיבוס', התבססה תשתית ראייתית לכך שבשנים 2015-2013 נתן גינזבורג 430 אלף שקל שוחד לח"כ ביטן ולאדם נוסף, על מנת לקדם אינטרסים של דניה סיבוס מול עיריית ראשון לציון ומשרד התחבורה, הקשורים בתכנית להקמת תחנת דלק במחלף עין הקורא על כביש 431 ולמכרז הנוגע לכביש 38.

 

* במסגרת פרשה הנוגעת ליזמי נדל"ן, התגבשה תשתית ראייתית לכך שעל פני השנים 2017-2011 סייעו ח"כ ביטן וגלעדי ליזמים לקדם אישורים והיתרים ביחס לשלושה פרויקטים של נדל"ן בת"א מול גורמים שונים בעירייה. בתמורה ניתן שוחד בסך של 385 אלף שקל. חלק מכספי השוחד הוסוו באמצעות חשבוניות פיקטיביות. כן נכתב כי "בנוסף נמצא כי גלעדי לקח שוחד, בכסות של תרומות, בסך של עשרות אלפי שקלים ממספר יזמים ובעלי עסקים ובתמורה לכך, סייע בפתרון בעיות מול עיריית תל אביב".

 

* עוד נאמר בהודעת המשטרה כי  פרשות נוספות שנחקרו העלו כי ח"כ ביטן טיפל בעניינם של רבים נוספים, בהם רשת כלבו מזון גדולה, בתמורה לשוחד בעשרות אלפי שקלים מכל אחד, וכן נמצא שבתקופה שכיהן כח"כ המשיך להגיע לעיריית ראשון לציון, קיים פגישות בעירייה וקידם אינטרסים של גורמים אשר מהם קיבל טובות הנאה.

 

* המשטרה מסרה עוד כי "פרשה נוספת שנחקרה בתיק זה נוגעת לחשדות נגד צור בקשר לקשריו עם יזם נדל"ן מהעיר ראשון לציון. נמצא כי יזם הנדל"ן ניהל את קמפיין גיוס התרומות של צור לקראת הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר 2013, ובתוך כך גייס בעצמו תורמים והעמיד מנגנון לגיוס תרומות המהווה טובת הנאה שהתקבלה אצל צור. במהלך כהונתו של צור כראש עיר, הוא דן בענייניו של היזם, קיבל החלטות וחתם על היתרים בנוגע לפרויקטים נדל"ניים של היזם, תוך הסתרת הקשר בין השניים והימצאות צור בניגוד עניינים מול היזם".

 

רונן גינזבורג רונן גינזבורג צילום: אוראל כהן

 

"מרשנו דוד ביטן משוכנע בחפותו"

 

בא כוחו של ביטן, עו"ד דרור מתתיהו ממשרד פישר, בכר חן וול אוריון (שהצטרף לצוות ההגנה לקראת פרסום ההמלצות) מסר בתגובה: "אני מבקש להזכיר לציבור כי המשטרה היא הרשות החוקרת ולא הרשות התובעת ולפיכך אין כל מעמד משפטי למסקנותיה ולהמלצותיה. היועץ המשפטי לממשלה, אשר בידו הסמכות להחליט על העמדת מרשנו לדין, בכפוף לשימוע, טרם נדרש לכך וממילא טרם קיבל החלטה. מרשנו משוכנע בחפותו ובכך שלאחר שתישמענה טענותיו המוצקות לפני היועץ המשפטי לממשלה, החלטתו תהיה שונה בתכלית".

  

פרקליטיו של צור, עו"ד גיורא אדרת ועו"ד טל שפירא מסרו בתגובה, כי "אין שחר להמלצת המשטרה להעמיד לדין את מרשם בעבירה כלשהי. כעולה מהמלצת המשטרה, התיק העיקרי בגינו נעצר ונחקר צור נסגר מבלי שנמצאה כל ראיה לעבירה כלשהי שביצע, וזאת כפי שהצהיר צור לאורך כל הדרך. למרבה הצער, במקום להסתפק בסגירת התיק העיקרי, ראתה לנכון המשטרה לפרסם המלצות תמוהות בלשון המעטה בנושא אחר לגמרי הקשור למערכת היחסים של צור עם היזם ארז מוסצ׳ו, נושא שנבחן ונבדק כבר על ידי מבקר המדינה וניתנו בו תשובות מקיפות ומפורטות הנסמכות בין היתר על עמדת היועצת המשפטית של העירייה לפיה לא נפל כל דופי בהתנהלות של צור בעניין זה. חשוב להבהיר כי צור לא קיבל שקל מאיש ואף לא טובת הנאה אחרת כלשהי. אנו מאמינים שלאחר שהתיק ייבדק בשנית בפרקליטות, שהיא הגורם המכריע והמוסמך לקבל החלטות בתיק, ולא המשטרה, תגיע הפרקליטות למסקנה כי לא נפל כל דופי בהתנהלות של צור אשר רק הטיבה עם העיר ועם תושביה, וכי גם תיק זה, בדומה לתיק העיקרי נגד צור, יסגר לחלוטין ללא הגשת כתב אישום".

 

מטעם ארנון גלעדי נמסר: "כפי שכבר חזרתי ואמרתי בעבר, משימת חיי הייתה ותהייה להמשיך לייצג נאמנה את תושבי ת"א יפו וכך אני עושה גם כיום. תמיד פעלתי בהתאם לדין והוראות החוק ולכן אין לי ספק שהתמונה תתבהר בחודשים הקרובים ויוסרו כל החשדות חסרי השחר הללו".

 

מדניה סיבוס נמסר: "המלצות המשטרה כבודן במקומן מונח, אולם הגורם היחיד שמקבל החלטה בדבר העמדה לדין, הוא הפרקליטות בלבד. אנו סמוכים ובטוחים כי לאחר שיתקבל בידי הפרקליטות כל המידע הרלוונטי, תתקבל המסקנה המתבקשת והראויה כי אין בסיס להעמדתם של דניה סיבוס ו/או של גינזבורג לדין". החברה וגינזבורג מיוצגים על ידי עו"ד איתן מעוז.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x