בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

בחירות 2019

המפלגות יקבלו מקדמה של 105 מיליון שקל

בימים הקרובים תעביר הכנסת למפלגות הקיימות 70% ממימון הבחירות שלו הן זכאיות. כחול לבן תקבל 10.6 מיליון שקל עבור הח"כים של יש עתיד

צבי זרחיה 09:0026.02.19

לקראת הבחירות הכלליות לכנסת שייערכו ב־9 באפריל, המפלגות השונות מוציאות סכומי עתק על קמפיינים אגרסיביים בכל המדיות – טלוויזיה, רדיו, שלטי חוצות, עיתונות מודפסת ורשתות חברתיות. מימון הקמפיינים מתבצע בשלל אופנים – החל משימוש ברזרבות קודמות, אם ישנן, ועד לקבלת תרומות. חלק משמעותי במימון מקורו במדינה שמעניקה לכל מפלגה מימון בחירות, אם כי ישנם הבדלים בין מפלגות קיימות לבין מפלגות שזה עתה הוקמו והן מתמודדות בבחירות לכנסת בפעם הראשונה.

  

בנימין נתניהו, בני גנץ ויאיר לפיד בנימין נתניהו, בני גנץ ויאיר לפיד צילומים: אבי מועלם, יאיר שגיא

 

בכל הנוגע למפלגות קיימות, הן זכאיות למספר יחידות מימון בהתאם למספר הח"כים שלהן. כל יחידת מימון עומדת על 1.384 מיליון שקל. בימים הקרובים כל מפלגה תקבל 70% מכל יחידת מימון ולאחר הבחירות היא תקבל את היתר, לפי ממוצע בין מספר הח"כים של המפלגה בכנסת היוצאת לבין מספר הח"כים שלה בכנסת החדשה, זאת בתוספת בונוס קבוע של 1.384 מיליון שקל לכל מפלגה.

 

התוצאה היא שהליכוד תקבל מקדמה של 29 מיליון שקל; העבודה 17.4 מיליון שקל; יש עתיד 10.6 מיליון שקל; כולנו 9.68 מיליון שקל; ש"ס 6.7 מיליון שקל; הבית היהודי, ישראל ביתנו ומרצ 4.8 מיליון שקל כל אחת; אגודת ישראל ודגל התורה 2.9 מיליון שקל כל אחת. חד"ש ותע"ל 5.8 מיליון שקל, וכן רע"מ ובל"ד 6.7 מיליון שקל.

מפלגות חדשות, לעומת זאת, כמו מפלגת גשר של אורלי לוי־אבקסיס (ראו הרחבה) זכאיות לקבלת הלוואה של עד 9.68 מיליון שקל וזאת כנגד הצגת ערבויות בנקאיות. הריבית שגובה הכנסת על ההלוואה היא ריבית החשב הכללי באוצר – ריבית פריים – 1.75%.

 

מפלגה חדשה יכולה לגייס תרומה מבית אב עד לסכום כולל של 11,500 שקל בשנת בחירות. לעומת זאת, מפלגה קיימת יכולה לגייס בשנת בחירות תרומה בגובה של עד 2,300 שקל מבית אב. על המפלגות נאסר לגייס תרומות מתאגידים או חברות אלא רק מאנשים פרטיים.

 

 

מפלגת הימין החדש בראשות שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד זכאית לקבל מקדמת מימון בחירות בהיקף של 2.9 מיליון שקל בלא הצגת ערבות בנקאית, עבור שלושת הח"כים: בנט, שקד ושולי מועלם רפאלי (שפרשו מהבית היהודי). היא יכולה לקבל גם הלוואה מהכנסת בהצגת ערבות בנקאית.

 

מפלגה שתרד במספר המנדטים בין הכנסת היוצאת לכנסת החדשה ותיקלע לגירעון תיאלץ לשעבד את כספי מימון המפלגות השוטף בהיקף 83 אלף שקל לחודש לכל ח"כ, כדי להחזיר את החוב. במקרה שבו מפלגה חדשה לא תעבור את אחוז החסימה, הכנסת תחלט את הערבויות הבנקאיות שסיפקה המפלגה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x