$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

בחירות 2019

הקצבאות בסכנה: לנכים ולקשישים אין שמולי ושפיר

למרות הצלחתה של מחאת הנכים, נציגי הארגונים שהשתלבו במפלגות שובצו במקומות לא ריאליים

שחר אילן 08:1326.02.19

למרות ההצלחה הגדולה של מחאת הנכים צפויים ארגוני הנכים להישאר ללא ייצוג בכנסת הבאה. שלושה פעילי ארגונים שולבו ברשימות לכנסת, אך במקומות לא ריאליים לחלוטין. ארגוני הקשישים, לעומת זאת, רצים בשתי רשימות שמפצלות את כוחם. אף אחת מהן לא צפויה לעבור את אחוז החסימה.

  

 צילום: חיים הורנשטיין

 

ב־2018 הוחלט להגדיל את קצבאות הנכים ב־4.3 מיליארד שקל, אך 2 מיליארד שקל מתוכם טרם נכנסו לתקציב. על רקע הקיצוצים הצפויים, נראה שההישג הזה בסכנה שמבליטה את חשיבות הייצוג בכנסת.

 

איש מפעילי ארגוני הנכים לא התמודד בפריימריז של המפלגות. אחד מהם הסביר זאת בקושי הפיזי. הרעיון להקים מפלגה עצמאית עלה בחלק מהארגונים. היועץ המשפטי של ארגון הנכים הופכים לפנתרים עו"ד גיל גולדרייך מסביר שהרעיון נפל בשל היעדר מימון. הם ניהלו משא ומתן עם מפלגות שונות, שהביא לכך ששלושה מהם הוצבו במקומות לא ריאליים. אולי גם הפיצול לעשרות ארגוני נכים הקשה עליהם.

 

יו"ר ארגון נכה לא חצי בן אדם אלכס פרידמן ניהל מגעים, בין היתר, עם חוסן לישראל של בני גנץ ועם גשר של אורלי לוי־אבקסיס. לבסוף שובץ במקום ה־12 בישראל ביתנו, כשהסקרים מנבאים לה ארבעה מנדטים. "היא היחידה שקיבלה אותנו בזרועות פתוחות", סיפר פרידמן.

 

 

מצב נציגי הארגונים האחרים לא יותר טוב. יו"ר ארגון נכי הפוליו דורון יהודה שובץ במקום 20 בכולנו, שנעה סביב אחוז החסימה. יו"ר אהב"ה אבנר עורקבי שובץ במקום הרביעי ביחד של אלי ישי שרחוקה מלעבור את אחוז החסימה. יו"ר ארגון הנכים הופכים לפנתרים איל כהן אמר ש"המפלגות לא היו מוכנות לתת לנו אפילו תפקידי יועץ".

 

בכנסת צפויים לכהן נכים שאינם קשורים לארגונים: אילן גילאון ממרצ, קארין אלהרר מכחול לבן ואולי גם יו"ר ארגון נכי צה"ל לשעבר משה מוץ מטלון.

 

ארגוני הקשישים הגישו שתי רשימות עצמאיות נטולות כוכבים. דובר רשימת האזרחים הוותיקים חיים רוטר אומר ש"יש לנו כמה ראשי ועדים של גמלאים". הדרישה המרכזית, לדבריו, תהיה קצבת הבטחת הכנסה לקשישים בגובה שכר מינימום. במקביל הוגשה רשימת אחריות למייסדים של גמלאי קרנות הפנסיה הוותיקות שבראשה עומד הח"כ לשעבר חיים דיין (צומת). העומד במקום השני ברשימה ראובן קורמן אומר כי עם עמיתי הקרנות ומשפחותיהם הם חצי מיליון איש. "גם גמלאי השוטרים איתנו", הוסיף קורמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x