$
דעות

פרשנות

נאום נתניהו: לחוץ, מאשים, ושוכח חלק מהעובדות

ראש הממשלה הגיב הערב להקמת מפלגת "כחול לבן" בראשות גנץ ולפיד וירה לכל הכיוונים, כולל הטחת האשמות קשות ביריביו. את העובדות שלא מחמיאות לו הוא לא טרח לציין. תוכן הדברים ואופן הופעתו הסגירו שהוא לחוץ ביותר

צבי זרחיה 22:2821.02.19

נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואופן הופעתו שיקפו שהוא לחוץ ואפילו לחוץ ביותר. ולא בכדי: הקמת מפלגת "כחול לבן" טרפה לו לפי שעה את הקלעים ומאיימת עליו. חצי שעה קודם לכן פורסמו סקרים בערוצי הטלוויזיה המצביעים על פער לטובת "כחול לבן" מול הליכוד, ועל הצטמקות הפער או שוויון בין הגושים. כשהקדים בזחיחות את הבחירות לפני כחודשיים וחצי לא פילל למפלגת רמטכ"לים שתאבק מולו ראש בראש, אלא חשב שיוכל להקים את אותה הקואליציה לאחר הבחירות כשפילל ל-40 מנדטים לליכוד.

 

 

כמה הערות על נאום נתניהו:

 

1. ההתנתקות: נתניהו ציטט מדבריו של גנץ שיש ליישם את לקחי ההתנתקות במקומות אחרים, אך מכך לא עולה שגנץ מצדד בעוד התנתקות. נתניהו ציין שלפיד אמר שיש צורך בפינוי 80-90 אלף מתנחלים. רק שנתניהו התייחס רק לחלק מעמדתו של לפיד. לפיד אמר את הדברים בשנת 2014 והדגיש כי כל פתרון מדיני צריך לכלול פינוי ישובים "לא יהיו סיפוחים כי זה יפורר את הממשלה. צריך להגיע להסדר עם הפלסטינים ולפנות 80-90 אלף מתנחלים. זו תהיה הקריעה הגדולה ביותר שהמדינה הזאת תעבור, רק שכל אפשרות אחרת היא הרבה יותר גרועה. התשובה היא כן יהיו פינויים ויהיו שתי מדינות, נצטרך לפתור דברים בדרך הארוכה והכואבת ולא בדרך הקצרה והנוחה כי אין קצר ונוח". בינתיים שום הסדר מדיני עם הפלסטינים לא קודם מאז.

 

נתניהו גם האשים את גנץ ולפיד שהם מתכננים נסיגות, כשבעת הזו לא נאמרו הדברים הללו על ידם. אבל, כשאמר את זה הוא פנה למצביעי הימין ולאלה שמתלבטים כדי לנסות ולסחוף אותם אליו.

 

 

רה"מ נתניהו, הערב רה"מ נתניהו, הערב צילום: רויטרס

 

 

2. המשק: ראש הממשלה התגאה בביצועי המשק - "הבאנו את העשור הטוב ביותר בתולדות המדינה", קבע. אכן, מצב המשק טוב: האבטלה נמוכה, והצמיחה יפה, האינפלציה נמוכה: אבל הפערים החברתיים נותרו גבוהים, מספר העניים גבוה, הגירעון בתקציב המדינה מזנק, ויש איום לעלייה ביחס חוב תוצר.

 

3. איפה הפקקים? נתניהו מתגאה בסלילת כבישים, רכבות ומחלפים, רק שהוא שוכח את קו הרכבת לירושלים שאותו חנך לפני כמה חודשים, שרצוף בתקלות, כנראה שהוא לא רואה את הפקקים שבהם תקועים אזרחי ישראל בכל יום במשך שעות.

 

4. כתב במחנה: נתניהו גם יצא בהתקפה אישית חריפה על לפיד ועל כך שבשירות הצבאי היה כתב "במחנה". אז מה? לפיד לא טען שהיה מפקד אוגדה. במפלגת "כחול לבן" יש 3 רמטכ"לים שיוכלו לייעץ ללפיד, שמיועד להיות שר חוץ ברוטציה לראשות הממשלה ולא כשר הביטחון.

 

5. שר אוצר כושל: נתניהו מינה ב-2013 את לפיד כשר האוצר בממשלתו, וזה לא מנע ממנו להכריז הערב ש"לפיד היה שר אוצר כושל, אולי הכושל ביותר בתולדות המדינה". לפיד ניסה בשנה ושמונה חודשי כהונתו, לצמצם את הגירעון הגבוה בתקציב שקיבל מיובל שטייניץ, ושר העל הכלכלי - נתניהו. הוא ביצע קיצוץ חד בתקציב, העלה מסים, אך גם קיצץ בקצבאות הילדים והחרדים, וחוקק את ה"חוק לשוויון בנטל" שבוטל בקדנציה הזו, ונפסל על ידי בג"ץ. את כל הכספים לחרדים שלפיד קיצץ - נתניהו הגדיל בקדנציה הזו.

 

 

ראשי "כחול לבן". מימין: גבי אשכנזי, יאיר לפיד, בני גנץ ומשה יעלון ראשי "כחול לבן". מימין: גבי אשכנזי, יאיר לפיד, בני גנץ ומשה יעלון צילום: איי אף פי

 

 

את גנץ תקף בפשיטת הרגל של "חברת הממד החמישי" שבראשה עמד, כאילו שמדובר בהייטק הראשון שלא מצליח, הגם שהיו עוד אנשי צוות בחברה הזו שניסו לקדם.

"לפיד וגנץ לא מבינים שום דבר בכלכלה לא בגלל שהם מודים אלא הם הוכיחו בעשייה. הם לא מבינים שום דבר בכלכלה והם יעשו מה שיגיד המומחה לכלכלה במעלה הרשימה אבי ניסנקורן - יו"ר ההסתדרות ואיש השמאל הכלכלי, נציג הוועדים המונופוליסטים המונעים תחרות במשק", הוסיף נתניהו.

 

האם שכח שממשלת נתניהו היא שחתמה על הרפורמה בחברת החשמל המונופוליסטית הזוכה לביקורת, ובכל תקופת כהונתו כראש הממשלה הוא לא הצליח לקדם את החוק המונע שביתות בשירותים חיוניים במשק והנהגתה של בוררות חובה. הסכם השוטרים בעלות של כ-22 מיליארד שקל, אושר לפני כמה חודשים בממשלת נתניהו.

 

6. התקשורת: נתניהו לא פסח הערב על מנהגו לתקוף את התקשורת: "מכונת התעמולה של התקשורת תפעל יומם ולילה כדי לשכנע שהשמאל הוא לא שמאל. הם יהללו וישבחו את מפלגת השמאל של לפיד וגנץ גם לא חותכים להם את הנאומים. בואו נראה מה קורה פה הערב. הם יכפישו אותנו בלי הרף. הם יתנו כתבות ותחקירים יהללו אותם בלי הרף ואותנו יכפישו בלי הרף".

 

התקשורת היא כלב השמירה של הדמוקרטיה שהוכה בתקופת שלטונו. הוא בז לתקשורת, כמעט ולא התראיין לכלי תקשורת בישראל. עם זאת, הוא חרג מהרגלו בטקס שבו הודיע על מינויו של אמיר ירון לנגיד והזמין שאלות מהכתבים הכלכליים, אולי ביודעם שאינם די בקיאים בחקירותיו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x