$
דעות

דעה

גנץ ולפיד מציגים: מפלגת הקונסטלציה

האיחוד במרכז המפה הפוליטית יוצר את הקונסטלציה הפוליטית להחלפת השלטון. ואולם למונח קונסטלציה יש עוד פירוש מילולי, שמתכתב עם המציאות וצריך לשים אליו לב

עמיר קורץ 13:4421.02.19

מעתה אמרו מפלגת הקונסטלציה. הפרוש המילוני המוכר של המונח "קונסטלציה" הוא "מערך של תנאים ונסיבות בנוגע לעניין מסויים".

 

מימין: גבי אשכנזי, יאיר לפיד, בני גנץ ובוגי יעלון מימין: גבי אשכנזי, יאיר לפיד, בני גנץ ובוגי יעלון צילום: twitter / @yairlapid

 

האיחוד במרכז המפה הפוליטית בין בני גנץ, יאיר לפיד, בוגי יעלון, שחקן החיזוק שהתחמם על הקווים גבי אשכנזי והרכש מההסתדרות אבי ניסנקורן, נראה כרגע כמה שמאפשר את הקונסטלציה הפוליטית לחילופי שלטון וניצחון על מי שנדמה היה כי יישאר לנצח עם רעייתו בבית ברחוב בלפור. נדמה שה"חיבורים", מילת הקוד המרכזית של בחירות 2019, הצליחו הפעם במקום שבו הם נכשלו כליל ב-2013 והצליחו חלקית בלבד ב-2015. אין ספק כי המהלך יפיח תקווה בקרב מי ששואף לשינוי פוליטי וייצור מומנטום שיתבטא בסקרים הקרובים.

 

אלא ששוחרי המהפך עוד רחוקים מלפתוח את בקבוקי השמפניה (חלילה לא הוורודה). למונח "קונסטלציה" יש פירוש נוסף במילון, שנדמה שמתכתב היטב עם המציאות הפוליטית הנוכחית: "מערך של קבוצת כוכבים, אוסף של כוכבים שבמבט מכדור הארץ נראים קרובים זה לזה על כיפת השמיים". מוסבר שם עוד כי "כמעט בכל המקרים הקירבה בין כוכבי הקבוצה היא אופטית בלבד. המרחקים האמיתיים של כוכבי כל קבוצה מכדור הארץ, וזה מזה, הם עצומים, ואין ביניהם כל קשר פיזי, אך על כיפת השמיים בלילה הם נראים סמוכים זה לזה".

 

זה בדיוק החשש מהמיזוג הלילי - ועוד עם רוטציה - בין בליל של דעות ועמדות, שאיפות ואגואים שייתכן והמפריד ביניהם גדול מהמשותף. איני מזלזל כלל ברצון המשותף של שלושה רמטכ"לים לשעבר, שר אוצר במיל' ויו"ר הסתדרות מכהן להביא תקווה ושינוי למדינת ישראל המקוטבת, המשוסעת והמצולקת מעשור של שלטון נתניהו. ברמה האישית, הייתי מאוכזב מאוד אם האיחוד הזה לא היה יוצא הלילה לדרך ולו למען הישגו העיקרי: יצירת כח פוליטי משמעותי שנראה, הולך ונשמע כמו אלטרנטיבה ויכול להביא למהפך בקלפי. וודאי כאשר כמה שעות קודם עסק ראש הממשלה - מתוך מפלגתם של ז'בוטינסקי ובגין - בניסיונות להבטיח את כניסתם לכנסת של ממשיכי דרכו של הרב הגזען מאיר כהנא, תוך כדי שהוא שובר שיאים של ציניות ותחכום במסע ההישרדות הפוליטית שלו.

 

ועדיין, מפלגת הקונסטלציה, אם תרצו הגלקטיקוס של מערכת הבחירות הנוכחית, תצטרך עוד לעבוד קשה כדי לשכנע את הציבור שהיא יכולה לדבר בקול ברור ואחיד ולהציג את מה שבאמת חשוב לבוחר המתלבט: דעות, עמדות, אג'נדה, תוכניות עבודה - ולא רק תמונה (גברית) של תקווה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x