$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

בחירות 2019

לוי-אבקסיס תרוץ עצמאית, אושר המיזוג בימין, חיים ילין מצטרף לעבודה

יו"ר גשר: "מדהים באיזו מהירות סיגלו לעצמם הפוליטיקאים החדשים טריקים ישנים ודחויים"; יו"ר הבית היהודי רפי פרץ: "כשהבית בוער אני לא בודק בציציות של מי שעוזר לי לכבות את האש"; לפי הסיכום עם נתניהו, הרשימה המאוחדת תקבל שני תפקידי שר ושריון בליכוד; ח"כ ילין ישובץ במקום העשירי ברשימת העבודה

צבי זרחיה 22:2320.02.19

חברי מרכז מפלגת הבית היהודי אישרו הערב (ד') את ההסכמים לריצה משותפת בבחירות הקרובות עם האיחוד הלאומי ועם עוצמה יהודית. ההצבעה לא הייתה על כל הסכם בנפרד, אלא על ההסכמים כולם ביחד. ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר ליו"ר המפלגה רפי פרץ ובירך אותו על התוצאות, כמו כן סיכם איתו על חתימת הסכם עודפים בין המפלגות. גם מרכז "עוצמה יהודית" אישר את ההסכם.

   

  

יו"ר המפלגה רפי פרץ הסביר בכינוס את הצורך בחתימה על ריצה משותפת: "התאספנו הערב כדי להחליט על עתיד הציונות הדתית, על עתיד הבית - כי הבית שלנו בסכנה. כשהבית בסכנה פותחים את הדלת בפני הבנים שחוזרים להציל את הבית".

 

מוקדם יותר נפגש נתניהו בלשכתו עם בכירי האיחוד הלאומי והבית היהודי, והגיע עמם לשורה של סיכומים שיאפשרו את האיחוד עם "עוצמה יהודית". עיקרי הסיכום: חוק נורווגי מורחב בהסכמים הקואליציוניים שמשמעותו התפטרות השרים מהכנסת וכניסת ח"כים במקומם; נתניהו התחייב לשריין את מקום 28 ברשימת הליכוד לנציג "הבית היהודי-האיחוד הלאומי", כשלאחר הבחירות יועבר הנציג למפלגה המאוחדת. המשמעות: הליכוד יפסיד מנדט; שני תפקידי שר משמעותיים עבור המפלגה המאוחדת; ובמהלך מערכת הבחירות המפלגות לא יתקפו זו את זו, אלא יחזקו זו את זו.

 

נתניהו אמר כי "הבחירות הבאות הן בין ממשלת שמאל בראשות לפיד וגנץ לבין ממשלת ימין בראשותי. אני מברך את נציגי הבית היהודי והאיחוד הלאומי על שגילו אחריות כלפי ארץ ישראל והצליחו לאחד את השורות כדי להבטיח שקולות הימין לא ילכו לאיבוד".

  

רפי פרץ רפי פרץ צילום: עמית שאבי

 

מפלגת העבודה הודיעה הערב על הצטרפותם של ח"כ חיים ילין (יש עתיד) וח"כ יעל כהן פארן (התנועה). ילין, לשעבר ראש המועצה האזורית אשכול, איש ההתיישבות ותושב עוטף עזה, ישובץ במקום העשירי ברשימה לכנסת. כהן פארן, נציגת התנועה הירוקה בכנסת, תשובץ במקום ה-16 ברשימה לכנסת. השניים מצטרפים לאלוף במיל' טל רוסו, לשעבר מפקד פיקוד דרום, מפקד מפקדת העומק וראש אגף מבצעים לשעבר, שהצטרף היום למפלגת העבודה.

 

 

חיים ילין חיים ילין צילום: עומר מסינגר

 

בתוך כך, יו"ר גשר, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס הודיעה הערב כי מפלגתה לא תתאחד עם "חוסן לישראל" של בני גנץ - אלא תרוץ עצמאית; לדבריה, "רעיון החיבור גשר-חוסן לישראל הועלה בפניי על ידי גנץ בפגישתנו הראשונה. בשיחות שקיימנו לאחר מכן, בחנו את עמדת כל צד לגבי הנושאים המרכזיים לרבות הנושא החברתי שהוא כידוע הבסיס הרעיוני של מפלגת גשר. יו״ר חוסן לישראל הביע את הסכמתו לכך שנושא זה יהווה את אחד היסודות עליו תוקם השותפות בינינו.

 

"עם קבלת הצעות קונקרטיות שהוגשו לי בכתב מטעם חוסן לישראל סיכמנו מר גנץ ואני על הקמת צוות משותף לסיכומים. צוות זה קיים דיונים בכל הנושאים והגיע להסכמות. הסכמות אלה שהוגשו לנו, למר גנץ ולי כללו את העמדה המשותפת שמחייבת את שתי המפלגות וכן את המקומות שיוקצו לגשר ברשימה המשותפת לכנסת.

 

"לתדהמתנו, מאז סיכומים אלה המעוגנים במסמכים חתומים, החלה התרוצצות מוזרה במפלגת חוסן לישראל המלווה בהפצת דיס-אינפורמציה ובתדרוכים מגמתיים לתקשורת, מן משחק מחבואים כאילו לא היו דיונים בנינו, כאילו לא היו הסכמות וסיכומים ולא התחייבויות. בעוד יושב הראש לתדהמתי ממלא פיו מים ומחריש.

 

אורלי לוי-אבקסיס אורלי לוי-אבקסיס צילום: חורחה נובומינסקי

"מדהים באיזו מהירות סיגלו לעצמם הפוליטיקאים החדשים טריקים ישנים ודחויים שהציבור מאס בהם מזמן. כמה מאכזב להיווכח שדווקא זה שבישר על הפוליטיקה החדשה והנקייה נכשל במבחנו הראשון - מבחן האמינות. חבל לגלות שהאיש ממנו ציפו שינהל את ישראל מתגלה כאיש המנוהל על ידי אחרים.

 

"חוסר הניסיון הביא לכך שהאיש עוד בא אליי היום ומבקש שאני אתן לו אורכה עד אשר יסכם את החיבור שלו עם לפיד. אין לי מילה אחרת לכנות התנהגות זו אלא – מוזרה והזויה.לנוכח המצב שנוצר, הגעתי למסקנה שאיננו לוקחת חלק בהטעיית הציבור ועל כן גשר תרוץ עצמאית ותצליח".

 

מחוסן לישראל-תל"ם נמסר בתגובה: "אורלי לוי מנהיגה חשובה. לצערנו בחרה לפרוש מהדיאלוג באופן חד צדדי. אנו מכבדים את החלטתה".

 

לוי-אבקסיס הציגה אחר הצהריים את רשימתה לכנסת, הרשימה (לפני סדר הא"ב): עו״ד גלעד סממה - מנכ״ל המשרד לאזרחים וותיקים לשעבר; דדי פרלמוטר - סגן נשיא אינטל העולמית לשעבר, יזם ופעיל חברתי; דר׳ דן שחם - דיפלומט בשירות החוץ, שגריר לשעבר; חגי לביא - איש חינוך, סגן מנהל תיכון בויאר ירושלים; חגי רזניק - מנכ״ל משרד השיכון לשעבר, סופר; פרופ׳ יפעת ביטון - משפטנית ופעילה חברתית; כרמן אלמקייס - אקטיביסטית ופעילה חברתית; ד"ר ליאת יקיר - מתמחה בגנטיקה ופעילה לקידום נשים; מיכל הירש-נגרי - מנכ״ל עיריית רעננה לשעבר, זוכת פרס החינוך.

 

פורסמה רשימת מועמדי ש"ס לכנסת

 

עוד הערב: מועצת חכמי התורה של ש"ס פירסמה הערב את הרכב הרשימה לכנסת:  1. אריה דרעי; 2. איציק כהן; 3. משולם נהרי; 4. יעקב מרגי; 5. יואב בן צור,

6. מיכאל מלכיאלי; 7. ינון אזולאי; 8. משה אבוטבול; 9. אוריאל בוסו; 10. שלמה דהאן; 11. דוד סעדה; 12. משה ארבל- ראש המטה של אריה דרעי. 

ברשימה לא משובץ שר הדתות יצחק וקנין.

 

 

בתוך כך, גנץ ויאיר לפיד נועדו בצהריים (ד') לפגישה חשאית בביתו של הלל קוברינסקי, ראש מטה הבחירות של יש עתיד, בסביון. יו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח, הצטרף. הצדדים נועדו במסגרת מאמץ אחרון להגיע לסיכום על איחוד רשימות ביממה האחרונה להגשת הרשימות.

 

בני גנץ לאחר הפגישה בביתו של הלל קוברינסקי בני גנץ לאחר הפגישה בביתו של הלל קוברינסקי צילום: יאיר שגיא

 

קוברינסקי נחשב לאדם המקורב ביותר ללפיד ולאיש סודו. כעבור כשעתיים עזב את המקום גנץ. ככל הידוע עד כה, סלע המחלוקת העיקרי בין האישים היה רוטציה על תפקיד ראש הממשלה במקרה שבו ינצחו בבחירות. לפיד התעקש בימים האחרונים על רוטציה.

  

אחרי שיחה לילית בין גנץ ללפיד החליטו השניים להיפגש הבוקר כדי לבחון אפשרות של הרגע האחרון לאיחוד. גורמים המעורים במשא ומתן בין השניים טענו כי השיחה הלילית הייתה טובה.

  

גנץ תכנן להגיע אמש להשקת רשימת מפלגתו עם לוי-אבקסיס. ואולם, המשא ומתן בין השניים לא התקדם באופן משמעותי, וכך מצא עצמו גנץ בעמדה מפתיעה והציע אמש שוב ליו"ר יש עתיד לחבור אליו לרשימה מאוחדת.

 

השאלה המכרעת היא אם לפיד יהיה מוכן לוותר על הדרישה לרוטציה בינו לבין גנץ על ראשות הממשלה. גורמים המקורבים לגנץ אמרו אמש כי "אם הרוטציה היא לא אולטימטום - יהיה איחוד בין גנץ ללפיד". עם זאת, ההערכה היא כי לפיד יתקשה להסכים לאיחוד שלא יכלול רוטציה בינו לבין גנץ.

  

"מיד בסיום הכנס אתקשר לחברי יאיר לפיד ואציע לו להיפגש", אמר אמש גנץ בנאומו בגני התערוכה בתל אביב. "אציע לו שוב להניח כל שיקול אחר בצד וביחד להציב את ישראל לפני הכול. על ויכוחים של סידור עבודה לא מחלישים את ההזדמנות לשינוי היסטורי".

  

"צריך לבחון את ההצעה של גנץ, האם היא רצינית באמת או שמדובר במס שפתיים כדי להראות שהוא באמת פעל לאיחוד כוחות בתוך הגוש", אמרו אמש גורמים במפלגת יש עתיד. באופן רשמי נמסר מטעמו של לפיד לדברים שאמר גנץ: "כפי שאמרתי אתמול על הבמה, נהפוך כל אבן, נעשה הכול כדי לא להחמיץ הזדמנות היסטורית להחלפת השלטון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x