$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

ראיון כלכליסט

ניסנקורן: ברית פוליטית עם כחלון? זה לא היה על הפרק אף פעם

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, המוצב במקום השלישי ברשימת "חוסן ישראל" לכנסת, קורא להמשיך בהעלאת שכר המינימום, לשמור על העבודה המאורגנת, ולקבוע יעד כמותי להורדת אי השוויון

צבי זרחיה ואדריאן פילוט 19:3019.02.19

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, שהודיע השבוע על הצטרפותו למפלגת חוסן לישראל, מביע בראיון ל"כלכליסט" את התנגדותו לביטול זכות השביתה ב מונופולים חזקים. בנוסף, חרף הביקורת הוא מבהיר שלמרות שברצונו להעלות את התקציבים החברתיים הוא לא יפרוץ את מסגרת התקציב, וגם לא מוכן להעלות מסים כי "זהו הצעד האחרון, אם בכלל".

 

 

בתשובה לשאלה מדוע זנח את הברית עם יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון, אמר כי "הברית הפוליטית עם כחלון לא היתה על הפרק אף פעם, אך מקווה לשבת איתו בקואליציה. אני מאוד מעריך אותו באופן כללי והוא שר אוצר מצוין. הוא איש מאוד ראוי. אני מקווה שאני אשב איתו יחד בקואליציה. כחלון איש חברתי ואני מאוד מעריך אותו. הרבה מאוד קרדיט מגיע לכחלון. אני לא מתיימר להגיד שאני עושה לבד דברים".

בני גנץ ואבי ניסנקורן בני גנץ ואבי ניסנקורן צילום: הדרי

 

באשר לסיכום עם גנץ על תפקידו בממשלה אם האחרון יקים אותה אמר ניסנקורן כי "סיכמתי איתו על תיק כלכלי בכיר. אני בן אדם ריאלי, לא נכנסתי מעבר לזה. המטרה היא קודם כל שבני גנץ ינצח ונראה שינוי. אני בכל מקרה בא למהלך הזה. אני לא חוזר אחורה. נקודה".

 

בעניין החוק שימנע שביתה של עובדים במונופולים ובשירותים חיוניים ויקבע בהם בוררות חובה אמר כי "זה חוק לא דמוקרטי ואני מתנגד לו". לדבריו, גם בני גנץ מתנגד לחקיקת החוק הזה.

 

"להכיר בבעיית הבריאות"

בעניין הגירעון בתקציב 2019 אמר כי "לא אכנס לנושא כזה לפני שאני בתפקיד. צריכים להימנע עד כמה שאפשר מהעלאת מסים. זה צריך להיות הכלי האחרון אם בכלל, כי צריכים להגדיל את העוגה הלאומית ואז לחלק אותה. אני לא אפרוץ את מגבלות התקציב".

 

הוא מתכוון לטפל בבעיית הבריאות, הפקקים והוזלת יוקר המחיה, מבלי להעלות את מס הבריאות.

 

"קודם כל צריך להכיר בבעיית הבריאות. אם תשאל היום את אגף התקציבים באוצר ואת רה"מ (שמכהן גם כשר הבריאות, צ"ז וא"פ) הם יגידו שאין בעיה. רה"מ יסביר לך שאנחנו הכי טובים בעולם, עם תוחלת חיים מהגבוהות במערב, ועם אפס השקעה בתקציב. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב צודק - אנו בתת תקצוב של מערכת הבריאות. הפיתרון צריך לעשות באמצעות הסטה תקציבית".

 

"העלאת מס הבריאות היא הפתרון האחרון אם בכלל. כשחוקק חוק ביטוח בריאות ממלכתי, כל הנטל היה על המדינה. במהלך השנים נוצר ביטוח משלים פרטי וחצי מהנטל הוטל על האזרחים שממשיכים לשלם גם את מס הבריאות. לכן, הם משלמים מס סמוי. הרפואה הפרטית חודרת יותר ויותר ומגדילה את אי השוויון. אני מתכוון לקחת את הנושא הזה כנושא מז'ורי ולטפל בו באמצעות חיזוק מערכת הבריאות הציבורית, תוך חיזוק מערכת הבריאות בפריפריה. אני מאמין בשוק חופשי אבל יש דברים בסיסיים: בריאות, חינוך ורווחה, שצריכים להיות בעשייה ממשלתית כדי שיהיו שוויוניים. צריך לחזק את הרפואה הציבורית. זה צריך להיות הקטר".

 

הראיון המלא עם ניסנקורן יתפרסם מחר ב"כלכליסט".  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x