$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

יו"ר האופוזיציה בהסתדרות: "ניסנקורן יהיה הגלנט של חוסן לישראל - נאמן רק לכיסא"

חנוך ליבנה: "נאמנותו של ניסנקורן נתונה לבני גנץ, ולא להסתדרות. מעשיו נועדו לתרום לאדם אחד: לו עצמו"

צבי זרחיה 08:0418.02.19
ביום שאחרי ההודעה הדרמטית על הצטרפות יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן למפלגת חוסן לישראל בראשות בני גנץ, התבהר האופן שבו מתכוון ניסנקורן לחצות את הקווים, מניהול ארגון העובדים היציג הגדול במדינה להתמודדות על תיק כלכלי בכיר בממשלה הבאה. ניסנקורן ימשיך בהסתדרות עד אחרי הבחירות, וינכה משכרו כיו"ר את שעות פעילותו הפוליטית ב"חוסן לישראל" (ככל שהן ניתנות לספירה). הוא לא ימנה מ"מ תחתיו עד שיחליט פניו לאן: לתפקיד אטרקטיבי דיו בממשלה החדשה או חזרה למגדל השן ההסתדרותי ברחוב ארלוזורוב בתל אביב.

 

 

 

שעון החול של ניסנקורן יתרוקן ב־30 באפריל, אז תושבע הכנסת ה־21 (ללא קשר להתקדמות המגעים הקואליציוניים), וככל שניסנקורן יבקש להיות בין 120 המושבעים הוא לא יוכל להמשיך לכהן כיו"ר ההסתדרות. במערכת הפוליטית מעריכים שאם ניסנקורן יעריך בשבועות שלאחר היוודע תוצאות הבחירות שאין לו סיכוי לקבל משרת שר בכיר הוא עשוי להעדיף להמשיך בהסתדרות.

 

אבי ניסנקורן אבי ניסנקורן צילום: מוטי קמחי

 

בחמישייה הראשונה

 

גנץ וניסנקורן נועדו בשבועות האחרונים פעמים רבות עד שהבשילו התנאים לפרסום ההודעה שלשום על חבירתו של ניסנקורן למפלגה הטרייה. המפגשים העמיקו את ההיכרות האישית ביניהם והובילו להבטחת גנץ לשלב את יו"ר ההסתדרות בחמישייה הראשונה של מועמדי המפלגה לכנסת. עוד הובטח לניסנקורן תיק בכיר בממשלה, ככל שידה של "חוסן לישראל" תהיה משגת במגעים הקואליציוניים, או בתרחיש הסביר פחות של הרכבת הממשלה. בהינתן הרקע של ניסנקורן, מדובר כנראה במשרד האוצר או במשרד הכלכלה. בסוגריים אפשר לומר שהדרך למימוש הבטחה זו תהיה ארוכה: אם יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, ויחזור בו מאמירתו שלפיה לא ישב עם גנץ בממשלה, האחרון יבקש לקבל את תיק הביטחון, ואז ספק גדול אם יצליח לנכס גם את תיק האוצר ולמנוע את מסירתו למפלגה אחרת, למשל לכולנו של משה כחלון או לאחרים. גם לו היה גנץ צובר די כוח להרכבת הממשלה, אין ודאות שהיה מצליח לשמר את תיק האוצר למפלגתו באילוצי משא ומתן קואליציוני.

הנחות העבודה האלה מסבירות מדוע, לפי שעה, ניסנקורן לא מתכוון להתפטר מראשות ההסתדרות, ככל שהיועץ המשפטי של ההסתדרות יאשר זאת.

 

בינתיים, בהסתדרות גוברים הקולות נגד המתווה של ניסנקורן — ללכת עם ולהרגיש בלי. חנוך ליבנה, יו"ר האופוזיציה בהסתדרות מטעם סיעת "הבית החברתי", מותח ביקורת חריפה על התעקשות ניסנקורן להישאר היו"ר.

 

"תפס צד פוליטי"

 

לפי שעה אין במשק סכסוכי עבודה פתוחים שניסנקורן יתבקש להכריע בהם מעמדה בעייתית, אבל לטענת ליבנה, לניסנקורן לא יהיה פנאי נפשי לטפל גם בסוגיות אחרות שניצבות על שולחן היו"ר: "נאמנותו נתונה כרגע לגנץ ולא להסתדרות. הוא תפס צד פוליטי שלא מועיל בשלב זה להסתדרות כי הוא צובע אותה בגוון פוליטי ארצי. גם התעסקותו במפלגת העבודה ובכולנו היתה פסולה", רומז ליבנה ומוסיף: "עמיר פרץ, שהיה יו"ר הסתדרות, הקים מפלגה עם אילנה כהן, לשעבר יו"ר ארגון האחיות, אבל הטיקט שלו היה הגנה על העובדים. פה המצב שונה".

 

בשיחה עם "כלכליסט" קרא ליבנה לניסנקורן להתפטר ממשרת היו"ר. לדבריו, "לפני שנה ו־9 חודשים ניסנקורן האשים את ח"כ שלי יחימוביץ שהיא משתמשת במשרת יו"ר ההסתדרות כמקפצה פוליטית בעוד הוא רואה במשרה ייעוד. אבל עוד לפני שהשלים חצי קדנציה הוא כבר מסמן את המטרה הבאה. כל זה מלמד", מסכם ליבנה, "שכל מעשיו לא נועדו לתרום להסתדרות ולמדינה אלא לאדם אחד בלבד, ניסנקורן. הוא משאיר את עצמו בהסתדרות בהמצאה בזויה של 'רגל פה רגל שם'. אני מקווה שיתעשת ויעזוב, כי זה מעשה בגידה. הוא יהיה היואב גלנט של חוסן לישראל — נטול נאמנות, מלבד הדאגה לתואר ולכיסא".

 

על רקע זה מבקשים באופוזיציה להעלות להצבעה את מתווה ההעסקה שניסנקורן מבקש לעצמו בחודשיים הקרובים, ואף לקיים בחירות חדשות לראשות ההסתדרות, אבל בהינתן הקואליציה הרחבה של ניסקנקורן בבינ"ה — בית נבחרי ההסתדרות — אפשר להניח שגם אם הנושא יעלה להצבעה ידו של ניסנקורן תהיה על העליונה.

 

ניסנקורן אמר כי "היועץ המשפטי של ההסתדרות פרסם כללים של התנהלות מועמדים בתקופת בחירות ואני עובד לפיהם. אני מחמיר ביחס לנוהל הקיים, והכללים לא מחייבים אותי לצאת לחופשה. החמרתי כשאמרתי שאהיה בחופשה בעת שאעסוק בענייני חוסן לישראל. הטענות הן קשקוש גדול. אני מצטרף לחוסן לישראל בצורה מוחלטת ולא על תנאי".

 

לפי נינסקורן, אין ספק שגנץ ינצח בבחירות, והוא ממליץ על יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בן דוד כמחליפו בהסתדרות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x