$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

ניסנקורן עוזב את ההסתדרות ומצטרף לבני גנץ

תנועת חוסן לישראל-תל"ם הודיעה רשמית על הצטרפות יו"ר ההסתדרות בחמש השנים האחרונות לשורותיה; גנץ: "הצטרפותו היא נדבך מרכזי בהפיכת המפלגה למי שמייצגת את מעמד הביניים"; ניסנקורן צפוי להתמנות לשר בכיר אם גנץ ירכיב את הממשלה; מחר יוחלט בהסתדרות מי ישמש כמ"מ והאם ללכת שוב לבחירות לראשות הארגון

צבי זרחיה וליאור גוטמן 18:1016.02.19

תנועת חוסן לישראל-תל"ם בראשותו של בני גנץ הודיעה הערב (שבת) באופן רשמי על הצטרפותו של אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות החדשה, לצמרת הרשימה לכנסת. ניסנקורן, המכהן כיו"ר ההסתדרות בחמש השנים האחרונות, מזוהה בעיקר עם הפיכתה של ההסתדרות לתנועה חברתית.

 

 

 

במערכת הפוליטית מעריכים שניסנקורן מבקש להתמנות כשר בממשלה וכי לא היה פורש ממשרת יו"ר ההסתדרות כדי לכהן כחבר כנסת מהאופוזיציה. הוא מספק לגנץ מנגנון רציני לקראת הבחירות לכנסת.

 

אבי ניסנקורן ובני גנץ אבי ניסנקורן ובני גנץ צילום: הדרי

 

מי שחיבר בין ניסנקורן וגנץ הם יועצי התקשורת טל אלכסנרוביץ' ואיתי בן חורין שעמדו בראש הקמפיין שלו לראשות ההסתדרות. משרד בן חורין אלכסנדרוביץ' יחד עם רונן צור הם מנהלי הקמפיין של גנץ.

 

לפני כשנתיים ניצח ניסנקורן בבחירות לראשות ההסתדרות את ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) בתוצאה 62% מול 37%. תחת כהונתו, הפכה ההסתדרות לגוף המוביל מאבקים חברתיים כגון העלאת שכר המינימום, קליטת עובדי קבלן, העלאת קצבת הסיעוד, העלאת קצבאות הנכות, קיצור שבוע העבודה, שילוב אנשים עם מוגבלויות במעגל העבודה, ועיגון זכויות עובדי השמירה, הניקיון והעובדים הסוציאליים בצווי הרחבה. בתקופתו, הביא ניסנקורן גם להעלאת השכר הממוצע והחציוני במשק, לאחר שנים רבות של קיפאון.

 

 

ניסנקורן. מצפה להיות שר בכיר ניסנקורן. מצפה להיות שר בכיר צילום: יובל חן

 

מאבק נגד יוקר המחיה 

גנץ אמר הערב כי "אבי הוא נכס אמיתי בדרך לניצחון ב-9 באפריל והוא מנהיג חברתי חשוב. הצטרפותו היא נדבך מרכזי בהפיכת המפלגה למי שמייצגת את מעמד הביניים המתמודד עם יוקר מחיה טורפני, תורי ענק במערכת הבריאות וכישלון מהדהד ביכולת להשיג קורת גג. יחד עם ניסנקורן, אשר הצליח במאבק להעלאת שכר המינימום ופעל להעלאה משמעותית בשכר הממוצע במשק, תוביל חוסן לישראל-תל"ם את המלחמה ביוקר המחיה שהפך בלתי נסבל ובהגדלת ההכנסה הפנויה למיליוני משפחות מעמד הביניים".

 

גנץ הוסיף, כי: "חוסן לישראל-תל"ם תקדם מדיניות של כלכלה חופשית עם דאגה לחלש, וצמצום הפערים החברתיים, ואבי יעמוד בחזית העשייה. חוסן לישראל-תל"ם רואה שליחות בהגנה על העובדים השכירים ממעמד הביניים ומהמעמד הסוציו-אקונומי הנמוך, שאינה באה בשום צורה על חשבונם של אחרים. מעמד הביניים, אשר מרגיש שהממשלה לא רואה אותו, יכול להיות בטוח שהמנהיגים החברתיים של חוסן לישראל ישימו אותו בראש סדר העדיפויות. אנו נראה לציבור שאפשר לקיים בישראל משק הוגן ומכבד המאזן בין העובדים בסקטורים השונים וברמות ההכנסה השונות, תוך הגנה על מעמד הביניים שנשכח ונעזב תחת הממשלה הנוכחית".

 

עוד ציין גנץ, כי "נוביל מהפכה במערכת הבריאות שנזנחה, אשר תשים סוף להפקרת אלפי משפחות בפריפריה ללא מענה רפואי הולם בתורים בלתי נגמרים".

 

ניסנקורן אמר בתגובה כי "אעזוב את ההסתדרות בלב כבד תוך שמירה על המשכיות הדרך החברתית ששמנו בראש סדר העדיפויות בגוף חשוב זה. אני אוהב את העשייה, ובעיקר אוהב את כמעט מיליון העובדים אשר שירתי בנאמנות כמעט כל חיי הבוגרים. אך מדינת ישראל נמצאת בצומת קריטי. הבחירות ב-2019 הן גורליות, ואני לא יכול לעמוד מנגד. בני גנץ צריך להיות ראש ממשלת ישראל, והוא יהיה ראש ממשלה מצוין – ישים את הביטחון בראש, ויוביל למנהיגות אחרת אשר תחבר בין הישראלים. אמשיך להוביל קו חברתי נחוש שבראשו המאבק לצמצום פערים אותו הובלתי בהסתדרות ואפעל למען מטרת חיי בייתר שאת, מתוך ממשלת ישראל".

 

ניסנקורן דילג על כחלון 

ניסנקורן התקרב בשנתיים האחרונות אל שר האוצר משה כחלון. "כולנו" בראשות כחלון תמכה בו בבחירות לראשות ההסתדרות והתמודדה עם סיעתו לבית נבחרי ההסתדרות. כחלון דחה לפני כמה חודשים הערכות שלפיהן ניסקורן יצטרף לרשימת כולנו. ההערכה היא שניסנקורן ראה את הירידה בסקרים של כחלון והעדיף מפלגה שצפויה להיות כוח פוליטי משמעותי.

 

כפי שחשף "כלכליסט" בשבוע שעבר, ניסנקורן השפיע בפריימריז בעבודה ורשימת מומלציו העפילה למקומות הגבוהים: איציק שמולי, עמיר פרץ, מרב מיכאלי ורויטל סויד. רק נחמן שי שהומלץ על יד ניסנקורן נשאר בחוץ. יצויין כי בין ניסנקורן ליו"ר העבודה אבי גבאי שררו יחסים קרירים לאחר שהאחרון תמך בשלי יחימוביץ' לראשות ההסתדרות.

 

שר המדע אופיר אקוניס (הליכוד) אמר הערב שהודעת ההצטרפות של ניסנקורן לגנץ היא "הוכחה נוספת ונחרצת שמפלגתו של גנץ היא שמאל לכל דבר: לא רק שמאל מדיני, הערב ברור לכל כי זוהי רשימת שמאל כלכלי ברורה".

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "אחרי שגנץ פשט רגל עם החברה אותה ניהל, הוא מצרף את יו"ר ההסתדרות ניסנקורן שעומד בראש הוועדים החזקים בחברת החשמל, בנמלים, ברכבות ובחברות המזון - שמונעים תחרות והורדת מחירים במשק. בני גנץ הוא שמאל חלש ופושט רגל".

 

אבי אדרי. מחליף? אבי אדרי. מחליף? צילום: אוראל כהן

 

הפתעה בהסתדרות

בקרב חברי ההסתדרות ההצהרה של ניסנקורן התקבלה בהפתעה. כאמור, בבחירות האחרונות לראשות הארגון זכה ניסנקורן ברוב גדול ומאז השלים שלוש רפורמות מבניות גדולות במשק לרבות הרפורמה בחברת החשמל, בנמל חיפה ובמקורות.

 

ארנון בן דוד ארנון בן דוד צילום: יריב כץ

 

 

פורום בינ"ה (בית נבחרי ההסתדרות, הגוף שמשמש כ"כנסת" של הארגון) צפוי להתכנס במהלך החודש הקרוב כדי להחליט מי ישמש כממלא מקום של ניסנקורן עד לבחירות הארציות, והאם הכיוון הוא לבחור מועמד פנימי או ללכת שוב לבחירות לראשות הארגון.

 

בין השמות שעלו הערב כמועמדים להיכנס לנעליו של ניסנקורן אפשר לציין את ארנון בן דוד, יושב ראש הסתדרות המעו"ף בהסתדרות הכללית, ואת אבי אדרי, יו"ר ארגון עובדי התחבורה. ההערכות בהסתדרות הן שסיעת עוגנים אותה הוביל ניסנקורן תציב את בן דוד כמועמד שלה להיכנס לנעליו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x