$
דעות

פרשנות

תוכנית המעונות של כחלון: נטו הצתה מאוחרת

התוכנית של כולנו מציעה להוריד את שכר הלימוד במעונות ובמשפחתונים שמסבסדת המדינה מ־2,570 שקל לחודש ל־1,200 שקל. אבל איפה היה נושא הגיל הרך ארבע שנים? שר האוצר מצביע על סדר עדיפות חדש רק לקראת הבחירות. מכיוון שכחלון משאיר את האוצר עם גרעון גדול, שאלה נוספת היא על חשבון מה תבוא התוספת של 1.7 מיליארד שקל בשנה

שחר אילן 20:4813.02.19

שאלות רבות וקשות מתעוררות כאשר שר אוצר שכיהן ארבע שנים ועמדו לרשותו עודפי תקציב גדולים מצביע על סדר עדיפות חדש רק לקראת הבחירות. זה מה שעשה היום (ד') השר משה כחלון כשהציג תוכנית להוזלת שכר הלימוד במעונות היום. שאלה אחת היא איפה היה נושא הגיל הרך ארבע שנים. מכיוון שכחלון משאיר את האוצר עם גירעון גדול, שאלה נוספת היא על חשבון מה תבוא תוספת התקציב של 1.7 מיליארד שקל נוספים בכל שנה. ניתוח של התוכנית מגלה גם שהיא חלקית מאוד.

 

 

יש לא מעט משפטים שפוליטיקאים אוהבים להגיד, כמו זה שהגיל הרך הוא החשוב ביותר להתפתחות הילד וצריך להפוך את פירמידת תקציבי החינוך. בפועל הנתונים הקשים של ה־OECD שנחשפו ב"כלכליסט" מגלים שישראל משקיעה 400 דולר בילד והדבר ממקם אותה במקום האחרון בארגון. הממשלה הזו עשתה מעט יחסית לקידום הגיל הרך. בין היתר הקימה 178 מעונות והעבירה את חוק הפיקוח על מעונות היום.

שר האוצר משה כחלון במסיבת העיתונאים היום שר האוצר משה כחלון במסיבת העיתונאים היום צילום: עמית שעל

 

 

התוכנית של כולנו מציעה להוריד את שכר הלימוד במעונות ובמשפחתונים שמסבסדת המדינה מ־2,570 שקל לחודש ל־1,200 שקל. מכיוון שהשכבות החלשות משלמות גם היום פחות מ־1,200 שקל הרי שהתוכנית פועלת בעיקר לטובת מעמד הביניים. כמו שרפורמת הסיעוד של כחלון הוצגה כפתרון כולל לבעיה אבל היתה רפורמה חלקית מאוד, כך גם הרפורמה לגיל הרך. בגילאים הרלבנטיים (חצי שנה עד שלוש שנים) יש כ־600 אלף ילדים. כיום יש במעונות היום ובמשפחתונים המסובסדים על ידי המדינה כ־160 אלף ילדים, כלומר 27% בלבד. כחלון מציע להשקיע 4 מיליארד שקל בארבע שנים בהקמת מעונות. זה יספיק לכ־90 אלף ילדים. כלומר מספר הילדים במעונות ובמשפחתונים המסובסדים יעלה ל־250 אלף ול־42%. והיתר? יישארו בבית או שימשיכו לשלם שכר לימוד פרטי מופקע.

 

עוד בעיה היא שכבר היום המעונות סובלים ממצוקת כוח אדם קשה בגלל תנאי העבודה הקשים. תוספת של 90 אלף ילדים תחייב עוד 10,000 מטפלות. בלי תוספת דרמטית בשכר קשה לראות מאיפה הן יגיעו. דבר אחד טוב לפחות יצא מהניסיון של כחלון להתרומם מהקרשים בסקרים: הוא שם נושא חדש וחשוב על סדר היום הציבורי. היום כבר קראה קואליציית מפעילי מעונות היום לכל המפלגות להתחייב לתוכנית לאומית לפתרון בעיית מעונות היום. חשוב שהן יעשו זאת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x