$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

פרשנות

כחלון, מאיפה תביא 4 מיליארד שקל?

שר האוצר משה כחלון הכריז היום על תוכנית המבקשת להוזיל משמעותית את עלות מעונות היום לפעוטות עד גיל 3, הוא רק שכח לציין שכדי להוריד את הגירעון שעומד על 3.6% לרמה של 2.9%, הממשלה תצטרך לקצץ מיליארדים

עמרי מילמן 12:2213.02.19

 

שר האוצר משה כחלון הכריז היום על תוכנית מרשימה של "הוזלה משמעותית במעונות היום עם איכות של חינוך הרבה יותר טוב".  

לפי התוכנית, לפחות כפי שהוצגה בינתיים, מתכנן שר האוצר הנוכחי להוציא בממשלה הבאה 5 מיליארד שקל על מעונות היום - מטרה חשובה (אמנם כוללת, כמו כל הוצאה על ילדים, סבסוד של המגזר החילוני עבור המגזר החרדי , אבל לפחות מדובר בהוצאה ציבורית שמקלה על הציבור לצאת לעבוד) אבל מבלי לדבר בכלל על מהות המטרה הזו.

 

צריך לשאול את כחלון, כמי שאמור להכיר את הקופה הציבורית יותר טוב מכולם - מאיפה תממן את ההבטחות שלך?

הממשלה הבאה מתחילה מנקודת מוצא מאד בעייתית. עליה להקטין את הגרעון מרמה של 3.6% לרמה של 2.9%, לקצץ מיליארדי שקלים ולמצוא מקורות הכנסה חלופיים - סה"כ בהיקף של כ-10 מיליארד שקל, לאור כל המהלכים שנעשו בשנים האחרונות על ידי כחלון, ללא גיבוי תקציבי ארוך טווח.

 

כחלון במסיבת העיתונאים בה הודיע על התוכנית כחלון במסיבת העיתונאים בה הודיע על התוכנית צילום: עמית שעל

 

ההצעה, לפחות לפי איך שנשמעת כעת, מדברת על סבסוד של שתי שכבות גיל - גיל שנה עד שנתיים וגיל שנתיים עד שלוש. כל שכבת גיל כזו כוללת כ-170 אלף ילדים שכל אחד מהם יקבל סבסוד של 50%, כ-1300 שקל לפי מה שכחלון הכריז (לנקודה הזו נחזור בהמשך), כאשר כבר היום כרבע מהילדים מקבלים סבסוד של כ-40% ממחיר הגן. אפילו אם נניח שלא כולם ינצלו את ההטבה ויעדיפו להשאר עם מטפלות כדי לצמצם את ההוצאה, אנחנו מגיעים בקלות בחישוב ראשוני ל-4 מיליארד שקל, ועוד כמה מאות מיליוני שקלים לפיקוח ולתוספת למעונות שכבר היום ממומנים.

 

כחלון הכריז בשנים האחרונות, דווקא בשנים טובות יחסית כלכלית, כי הוא מסרב להעלות מסים. כדי לממן את ההבטחה החדשה עליו יהיה להעלות מסים (או לדרוש להעלות מסים אם לא יהיה שר האוצר) וכאן חשוב לציין כי השנים הבאות לא יהיו עם צמיחה גבוהה כמו אלו שחלפו לפי ההערכות הבינלאומיות, משמעות הדבר היא כי העלות המסים יהיו פחות אפקטיביות ויותר כואבות. או לחילופין יוכל לדרוש להסיט תקציבים ממשרדי הממשלה להבטחה הזו. אלא שמשרדי הממשלה כבר חנוקים היום, הם חטפו לא מעט קיצוצים בתוכניות הקיימות כשהאחרון בניהם, של יותר ממיליארד שקל שקל בשנה כדי לממן את שכר השוטרים וקצבאות הגמלאים.

 

נקודה נוספת שצריך להפנות את כחלון אליה, היא הסכום שנקב בסרטון המשמח של התוכנית. 1300 שקל הם לא 50% מההוצאה על מעונות, במרכז מעון עולה גם 4000, ובשאר הארץ הוא יכול לעלות גם על 3000 שקל. אז או שהעלויות המוערכות נמוכות יותר ממה שהתוכנית תעלה בפועל או שהמימון לא יהיה של 50%, או שהשירותים שניתנים במעונות ייצנחו פלאים - מה שכנראה לא יישמח את ההורים, שיוותרו בצער רב על האפשרות לקבל מימון בטיפול בינוני בילדים שלהם.

 

לפוליטיקאים מרשים לעצמם להבטיח הבטחות לא מבוססות בתקופת בחירות, אבל דווקא מי שמכהן כרגע כשר אוצר צריך להיות זהיר יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x