$
דעות

דרעי דואג שהשקופים יישארו שקופים

כשש"ס מפנה כסף לבניית בתי כנסת ומקוואות, או שולחת את בוגרי רשת החינוך שלה לישיבות ללא לימודי ליבה, מתעורר החשד שהיא רוצה שהשקופים יישארו שקופים, כי אחרת מי יצביע בשבילה?

שחר אילן 08:1211.02.19

את קמפיין הבחירות הקודמות הוביל שר הפנים והשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל אריה דרעי עם הסיסמה של דאגה "לשקופים". בדיקת "כלכליסט" שפורסמה אתמול מגלה שתחת הסיסמה הזו דרעי הפך את המשרד לפיתוח הפריפריה לקופה נוספת של המגזר החרדי, שמצטרפת לזו שבמשרד לשירותי דת שנמצא אף הוא בשליטת ש”ס. חמישית מתקציב הפרויקטים הציבוריים של המשרד הופנתה להקמת מבני דת, בהם ישיבות של מקורבים. רבע מתקציב האירועים הופנה לאירועי תרבות של חרדים, שכללו הופעות בידור להמונים.

 

מדינת ישראל מוציאה 92 מיליון שקל בשנה עבור הקמת מבני דת באמצעות המשרד לשירותי דת. עכשיו נוספו עוד 21 מיליון שקל דרך המשרד לפיתוח הפריפריה. ברור לגמרי איך בניית בתי כנסת, ישיבות ומקוואות מפתחת את הממסד הדתי ואת התמיכה בש"ס. לא לגמרי ברור איך היא תורמת לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל.

 

האמתלה של המשרד להזרמת הכספים למופעים של זמרים חרדים היא שגם לחרדים מגיע תקציב לתרבות. אבל בפועל חלק גודל מהכסף הולך בכלל לבידור ולא לקידום תשתית של תרבות. בנוסף, הפכו האירועים האלה לזירה קבועה להדרת נשים. כך שלא מדובר באפליה מתקנת אלא באפליה כפולה ומכופלת. מגזר המיעוטים מקבל תקציבים קטנים בהרבה מהחרדים למבנים ואירועי תרבות אף שחלקו באוכלוסייה כפול.

 

 

אריה דרעי אריה דרעי צילום: אלכס קולומויסקי

 

"כלכליסט" אף חשף קריטריון בלתי־חוקי שמחייב ערים מעורבות לקיים אירועים לחרדים בהפרדה ובכך מדיר נשים דתיות ומסורתיות מלהשתתף בהם. המשרד מממן עשרות רבות של אירועים בסוכות, חנוכה ופסח. במקביל הוא קבע קריטריון שלפיו לא יממן אירועים שיתקיימו ביום העצמאות וימי הזיכרון. יכול להיות שבמשרד מאמינים שהפריפריה היא לא חלק ממדינת ישראל?

 

המשרד עושה גם דברים חשובים, כמו תמיכה בהקמת מתחמי עבודה והקמת מפעלים. למרבה הצער, בתחומים אלה החרדים מקבלים תמיכות בהיקף קטן יותר. היום שבו נאמין באמת לפוליטיקאי חרדי שהוא רוצה לדאוג לפיתוח במגזר שלו יהיה כשהכסף יזרום לאזורי תעשייה וחינוך טכנולוגי. כשש"ס מפנה את הכסף לבניית בתי כנסת ומקוואות ולאירועי בידור היא מבטיחה שהשקופים יישארו שקופים, בדיוק כמו שהיא נוהגת כשהיא שולחת את בוגרי רשת החינוך שלה לישיבות ללא תוכנית ליבה. וזה מעורר את החשד שמה שש"ס באמת רוצה שזה שהשקופים יישארו תמיד שקופים, כי אחרת מי יצביע בשבילה?

 

כשש"ס מפנה כסף לבניית בתי כנסת ומקוואות, או שולחת את בוגרי רשת החינוך שלה לישיבות ללא לימודי ליבה, מתעורר החשד שהיא רוצה שהשקופים יישארו שקופים, כי אחרת מי יצביע בשבילה?
בטל שלח
    לכל התגובות
    x