$
דעות

רק פלס קטן לאתרי הבנייה

המעצרים אתמול היו חלק מחקירה שנועדה להילחם בעבירות ולייצר הרתעה, אבל הסוגייה של חקירת תאונות בנייה שכבר קרו עדיין לא טופלה. היחידה החדשה של המשטרה מונה רק 13 איש, מספר זעום ביחס למצב הקשה בשטח

דותן לוי 07:4730.01.19

יחידת פלס, היחידה החדשה של המשטרה לטיפול בתאונות בנייה, ביצעה אתמול (ג') מעצר ראשון. מהדיווח שמסרה המשטרה עולה כי היחידה, שהיא חלק מהיחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ), עצרה שני חשודים ועיכבה תשעה נוספים בחשד למעורבות בעבירות בטיחות, קבלת דבר במרמה ועבירות נוספות.

 

 

 

בעת הקמת פלס (“פועלים ללא סיכון”) לפני כמה חודשים הודיע המשרד לביטחון פנים כי היא “תעסוק בגיבוש ראייה כוללת לטיפול בתופעת תאונות העבודה, בחקירת אירועי תאונות עבודה חמורות ובחשיפת עבירות פליליות נוספות המשיקות לתחום”.

 

פועל בניין עובד בגובה רב ללא עיגון (ארכיון) פועל בניין עובד בגובה רב ללא עיגון (ארכיון) צילום: שאול גולן

 

רבים המתינו להקמת היחידה, אך נותרו כמה סימני שאלה. מה היא תחקור? המעצרים אתמול לא באו בתגובה לתאונה. הם היו חלק מחקירה שנועדה להילחם בעברייני בטיחות ולייצר הרתעה. לפני הקמת היחידה, הצורך הדחוף ביותר שהוסכם עליו בין כולם, כולל המשטרה, היה שצריך לחקור את התאונות שקרו בדרך מקצועית יותר כדי להבין מה אירע, כדי למצות את הדין עם האשמים, לייצר הרתעה, להפחית את מספר התאונות ולאפשר עיצומים כלכליים.

 

טיפול רציני בתאונות העבודה עדיין לא החל. כך, למשל, מנתונים שהתקבלו מהפרקליטות לפני כשבועיים בדיון בעתירה שהגיש ארגון קו לעובד עולה כי ב־2018 פתחה המשטרה 30 תיקים על גרימת מוות ברשלנות. 10 מהם הועברו לפרקליטות, 12 ממתינים לחוות דעת של מפקח עבודה ותיק, 7 בחקירה ותיק אחד נסגר בשל היעדר ראיות. מ־2016 הודיעה הפרקליטות כי הגישה רק כתב אישום אחד. היה מצופה כי היחידה החדשה תתפנה לחקור את התאונות הקשות לפני שתתחיל בפשיטות ובמעצרים מתוחכמים. פנייה שנעשתה אל המשטרה כדי להבין מה היא בדיוק עומדת לחקור נדחתה בטענה שהעניין חסוי.

 

עניין חשוב נוסף הוא כוח האדם. היחידה מונה 13 איש, מספר זעום ביחס למצב הקשה בשטח. חשובה לא פחות היא יכולתו של רשם הקבלנים להטיל עיצומים על קבלנים. לפני פיזור הכנסת הוגשה הצעת חוק בעניין שהתפוגגה עם הכנסת. מן הראוי שהחקיקה תימשך בכנסת הבאה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x