$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

גנץ בנאומו הראשון: "נקים בי"ח נוסף בצפון ובי"ח נוסף בדרום"

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ השיק את מפלגתו "חוסן לישראל" בכנס בת"א: "ראש ממשלה שמוגש נגדו כתב אישום לא יכול לכהן". בנושא הבריאות אמר: "נכריז על מצב חירום וניתן תמריץ מיידי ללימודי רפואה"

יובל קרני 20:1329.01.19

הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ שבר הערב (ג') שתיקה ארוכה בת חודשים שנמשכה מאז תחילת קמפיין בחירות 2019, והשיק את קמפיין מפלגתו "חוסן לישראל" בגני התערוכה בתל אביב.

 

 

 

גנץ, שהתקבל במחיאות כפיים ובקריאות "ראש הממשלה הבא" ו"מהפך", אמר בפתח דבריו: "באתי לכאן הערב מפני שפרט למשפחתי אין לי דבר יקר יותר בעולם ממדינת ישראל. אני אוהב את ישראל, גאה בה ומחויב לה. בשבילי, ישראל היא באמת לפני הכל. אזרחי ישראל, אלה מכם שכאן ואתם שבבית, אני חוזר ואומר: רק אליכם אני מחויב.

בני גנץ, הערב בני גנץ, הערב צילום: אי אף פי

 

"אאבל באתי לכאן הערב גם מפני שאני חרד לישראל. העם חזק, המדינה נפלאה, אבל בארץ נושבת רוח רעה. המאבק בין שמאל לימין קורע אותנו, ההתנגשות בין דתיים לחילונים מפצלת אותנו. המתח בין יהודים ללא יהודים מאיים עלינו. הערבות ההדדית מתעוררת, הפוליטיקה מכוערת והזירה הציבורית מורעלת. בעיניי אני מביט היום במנהיגות שעסוקה בעצמה. לא בכם ולא בנו. האמינו לי אני גאה במדינה שלנו. אני לעולם לא אתבייש בה, אבל לאחרונה יותר ויותר אנשים, מימין ומשמאל, וגם אני בהם, חשים מבוכה עמוקה. לנוכח האופן שבו הממשלה שלנו מתנהלת. ממשלה חזקה מושלת כדי לאחד ולא מפרידה כדי למשול.

 

"כמוכם בדיוק אני מרגיש שהגיע העת למנהיגות מחברת, מאחדת ומלכדת. מנהיגות שתנהג אחרת ותנהיג אחרת. מנהיגות שלא תעמיד את עצמה לפני טובת המדינה, לא תחליש אותנו מבפנים. השלטון הנוכחי מעודד הסתה, פלגנות ושיסוי. את ערכי היסוד של הממלכתיות הישראלית הוא המיר בגינונים של בית מלוכה צרפתי. במקום לשרת את העם השלטון, הוא מתנשא על העם והעם משעמם אותו. הוא לא רואה את האדם והאישה העובדים, את יוקר המחייה ואת הצעירים שלא יכולים לקנות דירה.

 

"היה מלך פה בארץ שאמר 'המדינה היא אני', אבל לא, לא אצלנו, אף מנהיג ישראלי אינו מלך. המדינה היא לא אני, המדינה היא דווקא אתם. המדינה היא דווקא אנחנו. אני עומד כאן לפניכם, ארבע שנים אחרי שסיימתי את כהונתי כרמטכ"ל, ומבקש את אמונכם כדי שאוכל להנהיג את מדינת ישראל. ב-9 באפריל אקים ממשלה ממלכתית, ממשלה של עוצמה, ממשלה שתנהג באחריות, בתקיפות ובנחישות. ממשלה חזקה שדואגת לביטחון כדי להרגיע חרדות ולא מזינה חרדות".

 

 

 צילום: אי אף פי

 

גנץ המשיך: "במשך 38 שנים הייתי חייל, לוחם ומפקד. קיבלתי החלטות קשות ואמיצות. הובלתי לוחמים מעבר לקווי האויב ועניתי לטלפונים באישון לילה. כמי שצעד כל הדרך ממושב קטן ועד הקומה ה-14 בקרייה יכול לומר לכם שביטחון עושים במעשים, ולא במילים. במזרח התיכון הקשה והאלים שמסביבנו לא מרחמים על החלשים ורק החזק מנצח. הנשיא רוחאני, אני יודע שאתה זומם לכתר את ישראל אני אסכל את המשימה שלך בצפון, בדרום ובכל מקום אחר במדינת ישקראל. אפעל נגדך בזירה הבינלאומית, הצבאית והלאומית, ואם לא יובן המסר במילים...

 

"לקאסם סולימאני ולחסן נסראללה יש לי מסר חד וברור: איננו מאיימים על ריבונות איראן אבל לא נסבול איום על ריבונות ישראל. לסינואר אני מציע לבחון אותי שוב. אאפשר כל סיוע הומניטרי לתושבי עזה, אסייע, אבל לא אאפשר תשלומי פרוטקשן במזוודות כסף לתנועות רצחניות. על ראשי ארגוני הטרור לדעת שאחמד ג'בערי לא היה ראשון ולא חייב להיות האחרון.

 

"מאז קום המדינה ידעו אויבנו את קוד החשאיות הישראלית. הם מתרברבים ואנחנו פועלים. הם מבטיחים ואנחנו מקיימים. ובשנים האחרונות קצת התהפכו היוצרות. אפסיק את המנהג שמתאים לתוכניות ריאלטי. נגמרו הימים של מסיבות עיתונאים בנושא קודש ביטחון. לא צוברים נקודות על התרברבות אלא על מעשים". 

 

בהמשך הוסיף גנץ: "הממשלה שנקים תהייה ממשלה ממלכתיתת ולא ממשלה מלכותית. זו תהייה ממשלה ללא אדונים ומשרתים, ללא מתנות מגונות וללא ליצני חצר. הממשלה תפגין עוצמה מול אויבים ותחבר בין ישראלים. היא תציב את ישראל ואת הישראלים לפני הכל. בממשלה הממלכתית שלנו לא יהיו התקפות פרועות נגד הרמטכ"ל, המפכ"ל והיועמ"ש. לא תהייה הסתה נגד מוסדות המשפט, התרבות והתקשורת. לא נלבה שנאה נגד חצי עם מימין או חצי עם משמאל. הסתיימו הימים שבהם השתמשו במשפחות שכולות לצרכים פוליטים.

 

"בנינו כאן מדינה מופלאה. אני רואה כאן את כל הטוב שיש ובאמת מברך עליו, אני דוחה על הסף את המרירות, את האדישות ואת הייאוש. אני מאמין בכל לבי שבמאמץ משותף נוכל להוביל את ישראל למהלך גדול של תיקון. אני יודע את זה כי צריך אחרת, אפשר אחרת ונעשה אחרת. הממשלה בראשותי תחתור לשלום ולא תחמיץ הזדמנות לחולל שינוי איזורי. כן כך עשה הפטריוט הישראלי מנחם בגין ז"ל, שחתם על הסכם שלום עם מצרים. כך עשה הפטריוט הישראלי יצחק רבין ז"ל אשר כרת הסכם שלום עם ירדן. כך עשה גם בנימין נתניהו, גם הוא פטריוט ישראלי, אשר נשא את נאום בר אילן".

 

לקראת הנאום לקראת הנאום צילום: מוטי קמחי

 

בשלב זה החלו קריאות נגד נתניהו בקהל אך גנץ היסה ראותם: "לא חברים, אנחנו נשאר מכבדים ומכובדים".

 

לאחר מכן המשיך: "אם יתברר כי אין דרך להגיע לשלום בעת הזו, נעצב מציאות חדשה, נבצר את מעמדה של ישראל כמדינה חזקה, יהודית ודמוקרטית, נחזק את גושי ההתיישבות ואת רמת הגולן אשר ממנה לא נרד מעולם. בקעת הירדן תישאר גבול הביטחון המזרחי שלנו. נשמור את הביטחון בידנו בארץ ישראל כולה, אך לא נניח למיליוני הפלסטינים המתגוררים מעבר לגדר ההפרדה לסכן את ביטחוננו ואת זהותנו כמדינה יהודית. ירושלים המאוחדת תיבנה, תצמח ותישאר לעד בירת העם היהודי ובירתה של ישראל.

 

"הממשלה הממלכתית שנקים תגלה אפס סובלנות לשחיתות מכל סוג שהוא. כספי המדינה שייכים לאזרחיה ולא לשכבה קטנה. לא זו הדוגמא האישית. ממשלה ערכית היא דוגמה ומופת לנו ולילדנו. כל חיי דיברתי אמת. שמרתי תמיד על ניקיון כפיים. איני חב דבר לאף אחד זולת לעמי ומשפחתי. לא אתן יד לפגיעה בטוהר המידות ולא אעצום עין אם אזהה פגיעה שכזו. עצם המחשבה שיכול לכהן בישראל ראש ממשלה שמוגש נגדו כתב אישום מגוחכת בעיניי. לא יקום ולא יהיה. ברוח זו אסדיר את היחסים שהתערערו ברשות המבצע, המחוקקת והמבצעת. וחשוב מאוד שגם אם לא נצליח להגיע לשלום עם שכנינו, נעמול קשה מאוד ונגיע לשלום בתוכנו, מתוך אותה אחדות וערבות הדדית.

 

"מתוך אותה אחדות וערבות הדדית, אני מבקש להזכיר כאן את השבויים והנעדרים שלנו שטרם שבו. אני מחויב להמשיך ולפעול ולהשיב הביתה את אורון שאול ואת הדר גולדין ז"ל, את אברה מנגיסטו ואת שאר החללים ממערכות ישראל".

 

לגבי המצב הכלכלי אמר גנץ: "כולנו ראויים למנהיגות שחושבת עלינו מהרגע שבו היא מתעוררת. כולנו זקוקים לממשלה שפותרת את הבעיות ולא עסוקה בעצמה. אני מודה לראש הממשלה נתניהו על פעולתו במשך עשר שנים. אנחנו ממשיכים מכאן. אני מסתכל לכם בעיניים, בגובה העיניים, ואני אומר לכם: לעולם לא אתעלם מכאבם של ילדים שלא ניתנה להם האפשרו לחלום רק משום שנולדו למציאות שבה יש פערי שכר ומעמד עמוקים בין הוריהם לבין הורים מבוססים באזורים אחרים. אנהיג מהפכה של שיוויון ומצוינות במערכת החינוך, אוביל לתפנית חדה בטיפול בגיל הרך ולשינוי ניכר במעמד המורים והמורות, לחזור להיות חברה לומדת המעניקה השכלה ראויה וטובה לכל ילדיה.

 

"למשפחות שאני רואה בתור לקופה בסופר אני מבטיח שלא אשלים עם חרפת המחירים המופקעים שהפכה אותנו לאחת המדינות היקרות בעולם. ידעו מעתה ראשי המונפולים: זמנכם עבר. חגיגת יוקר המחייה נגמרה. כך גם בעניין משבר הדיור העמוק. לנגד עינינו אנחנו רואים מיליוני ישראלים הכורעים תחת נטל המשכנתה החונקת. לא אמתין לקבלנים אלא אדאג לבנייתן של אלפי יחדיות דיור. האדישות לא תהפוך למדיניות.

 

"כך גם במערכת הבריאות שקרסה עקב מדיניות שגויה. אני רואה אתכם, את האמא הממתינה במיון שבע שעות או את הסבא והסבתא שנזרקים לשולי המחלקה ואני מתביש. לא לכולם יש כסף לביטוח פרטי בישראל. ולכן אנחנו נכריז על מצב חירום במערכת הבריאות וניתן תמריץ מיידי ללימודי רפואה. נקים בית חולים נוסף בצפון, בית חולים בדרום ונרחיב את הקיימים על מנת להקל על העומס.

 

"הפכנו למדינת הייטק עם ממשלה שעסוקה בעצמה. הממשלה שנקים תביט עשרות שנים קדימה ותשרטט את מפת ישראל 2048. אני אקים את רשות המאה, שתשנה את סדר העדיפויות לטובת הנגב, הגליל והפריפריה, תיצור מקומות עבודה חדשים, תביא תנופה חדשה לחקלאות הישראלית שהייתה ותישאר המובילה בעולם".

 

על נושאי דת ומדינה אמר גנץ: "זו לא רק שאלה של מעשים. זו גם שאלה של זהות. ישראל היא מדינתו של העם היהודי וכל אזרחיה שווים. הממשלה שבראשה אעמוד תכבד את מסורת ישראל ותאפשר לכל אדם לחיות על פי אמונתו ועל פי ערכיו. נקדם את ברית הזוגיות, את מתווה הכותל, נאפשר תחבורה ציבורית בשבת ביישובים שיבחרו בכך אבל נקפיד ונקפיד על אופיו המקודש של יום השבת שלנו. ניאבק בהדרת נשים ובאלימות כלפי נשים, וחשוב מאוד שנמשיך וננפץ את כל קירות הזכוכית המונעות מנשים שיוויון. נעניק לקהילה הגאה את מלוא הזכויות הניתנות לכלל אזרחי המדינה, נבטיח ונוודא את זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות ונגדיר מחדש את החברה הישראלית כחברת מופת, הוגנת צודקת ומאוחדת.

 

"וברשותכם, גם משפט אחד על אתיקה ציבורית: ברוח זו, אפעל גם אני במערכת הבחירות. לא אפגע אישית באף אדם ואמנע מכל פעולה שעלולה לפרק או לפורר את החברה הישראלית, שכה יקרה לכם וכה יקרה לי. אני זוכר היטב מעין באתי ואני מבין לאן אני הולך. נולדתי במושב כפר אחים. אמי מלכה גנץ ואבי נחום גנץ ז"ל היו ניצלוי שואה שנשבעו שלעולם לא עוד. בכפר אחים גדלתי והתחנכתי עם אחיותיי, שם חרשתי את השדות, תחילה בסוס אוחר כך בטרקטור, שם התפללתי בבית הכנסת, משם יצאתי לבקו"ם ביום גיוסי לצה"ל. בכפר אחים חיינו זה לצד זה, שומרי מצוות מסורתיים וחילוניים בצניעות ובאהבת האדמה והארץ. הערכים האלה הם אלה שעיצבו אותי, לכן יחד עם אשתי רויטל וארבעת ילדנו בחרתי שוב בחיים של שליחות.

 

"אני מאמין בנצח ישראל ובמדינת ישראל. אני מאמין באדם וברוח האדם. אני מאמין בשילוב הישראלי והייחודי והיפה כל כך שבין מסורת ומודרניות, בין יהדות ודמוקרטיה אבל יותר מכל אני מאמין, כמוכם, בתקווה. בשם התקווה שעליה דיברתי אפעל ככל יכולתי לייצר כמה שיותר חיבורים פוליטיים לטובת המדינה".

 

בשלב זה הציג גנץ את שותפו החדש, שר הביטחון לשעבר והרמטכ"ל לשעבר משה יעלון: "בוגי הוא איש ביטחון, אדם ערכי וישר דרך. הוא היה מפקדי בעבר, היה הבוס שלי, ומעכשיו - שותף מרכזי ומוביל לדרך". 

 

יעלון: "בני, אנחנו כאן ביחד כי טובת המדינה ורק היא לנגד עינינו. אנחנו שותפים בהנהגת אלטרנטיבה שלטונית מנצחת. שותפים כדי להחזיר לאזרחי ישראל את התקווה. הערב אנחנו מתייצבים יחד לראש הכוח הפוליטי שיחזיר את המדינה למסילה. יחד אנחנו לוקחים אחריות כפי שלקחנו אחריות כל חיינו, והפעם למען המטרה הנעלה ביותר, עתיד המדינה, ביטחונה, חוסנה החברתי וכלכלי, דמותה וערכיה. זו מלחמה על הבית ואין לנו ברירה אלא לנצח כי הבית בהתפוררות, הבית בסכנה.

 

גנץ ויעלון גנץ ויעלון צילום: אלכס קולומויסקי, תומריקו

 

שעות לפני האירוע, סוכם על איחוד בין "חוסן לישראל" לבין מפלגתו של יעלון, "תל"ם". יעלון יוצב במקום השני ברשימה ויקבל ככל הנראה שני שיריונים בעשירייה הראשונה. גם יעלון הגיע לגני התערוכה והוא צפוי לשאת דברים בהמשך.

 

האירוע נערך באולם הגדול ביותר בגני התערוכה שבתל אביב, שנבחר, כפי הנראה, במטרה לשדר אווירת קמפיין של מפלגת שלטון. מסכים גדולים שהוצבו מחוץ לאולם מאפשרים לקהל שלא נכנס לאירוע לצפות במתרחש. את כנס הבחירות פתח ראש העיר ירוחם לשעבר, מיכאל ביטון, שצפוי להשתבץ במקום גבוה במפלגה.

 

לנאום הבכורה הוכנה במה עגולה מיוחדת שהוצבה במרכז האולם - שנצבע בכחול-לבן וחאקי - עם שני טלפרומטרים שקופים ששיוו למקום מראה הייטקי. משני הצדדים הוקמו שתי טריבונות לקהל, לתומכיו ולפעילים. יותר משעה לפני האירוע כבר נוגן ברקע פסקול ישראלי שכלל שירים של יהודית רביץ, יזהר כהן ואריק איינשטיין.

 

בניגוד למסורת של כנסים פוליטיים בישראל, המזנונים לא כללו בורקסים או נקניקיות, אלא כיבוד מושקע ומוקפד: פיתות עם סביח, לחמניות גזר עם אנטי פסטי וקונוסים עם ירקות טריים. "זה נראה כמו מפלגת יש עתיד משודרגת", העיר אחד הנוכחים.

 

 

לקראת הנאום לקראת הנאום צילום: מוטי קמחי

 

נראה שהקהל שנכנס לאולם שעה ארוכה קודם לכן נבחר בקפידה, ולא התאפשרה כניסה לאנשים שלא נרשמו מראש. כ-400 תומכי גנץ הגיעו לאירוע ובהם גם צעירים רבים שקראו לעצמם "צעירי חוסן לישראל".

 

אמש שחררה חוסן לישראל את השיר הרשמי של המפלגה שכותרתו: "אין יותר ימין או שמאל - ישראל לפני הכל". הסרטון והשיר הרשמי זכו לביקורת בשל מה שכונה "מסרים חלביים" שלא מתאימים לקרב שאותו מבקש גנץ לנהל.

 

את הערב פתח ראש מועצת ירוחם לשעבר, מיכאל ביטון, שצפוי להשתבץ ברשימת חוסן ישראל: "בירוחם פגשתי את בני גנץ לראשונה. הוא פגש את הנוער שלנו ולצד זאת ישב לשיחות נפש עם נגמלים ומשוחררים. הוא גייס מיליוני שקלים והשקיע אותם יחד איתנו בעתיד ילדינו. בני הוכיח שהוא מחויב עמוקות לחברה, לחינוך ולפריפריה. לכן אני כאן היום. העשייה של חוסן לישראל תהייה מושתת על יסודות היהדות החברתית ועל חזון הנביא ישעיה, אבל גם על יסודות אבות האומה במגילת העצמאות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x