$
משפט

חשד: בכירה במשטרה הסתירה מידע על מהימנות מצלמות מהירות

נציב תלונות הציבור, השופט בדימוס דוד רוזן, העביר ליועמ"ש חומר הנוגע לחשד לביצוע עבירה פלילית בידי קצינת משטרה; לפי החשד, הקצינה הנחתה את התביעה המשטרתית לא למסור להגנה ולבית המשפט חומר חקירה מהותי בתיק הנוגע למהימנות מצלמות המהירות שמפעילה המשטרה בכבישים

משה גורלי 13:4921.01.19
השופט בדימוס דוד רוזן, נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, העביר ליועץ המשפטי לממשלה חומר הנוגע לחשד לביצוע עבירה פלילית בידי קצינת משטרה בכירה באגף התנועה. לפי החשד, הקצינה הנחתה את התביעה המשטרתית לא למסור להגנה, וחמור מכך - לבית המשפט, חומר חקירה מהותי. כך עולה מהחלטת רוזן שבדק תלונה של סנגור נגד התביעה המשטרתית בתיק פלילי עקרוני שנוהל בבית המשפט סביב מהימנות מצלמות המהירות שמפעילה המשטרה בכבישים.

 

 

 

 

נציג מכון התקנים העיד בבית המשפט כי נכח ב-10 ניסויים שנערכו בהולנד, ביחס למערכת מצלמות המהירות שמפעילה המשטרה, ובכל יתר הניסויים, כ-490 במספר, נכח העוזר שלו. ניסויים אלו שימשו יסוד ועיקר בחוות דעת, שהוגשה מטעם התביעה לבית המשפט כעוגן מרכזי להוכחת כתב האישום.

 

השופט בדימוס דוד רוזן השופט בדימוס דוד רוזן צילום: עמית שעל

 

והנה, התברר לתביעה המשטרתית כי נציג מכון התקנים שיקר בעדותו בבית המשפט. הוא, ואף לא גורם אחר במכון, לא נכחו בניסויים שכלל לא נערכו בהולנד.

 

פרקליטות המחוז הנחתה את התביעה המשטרתית למסור באופן מיידי את הראיות במלואן לידי ההגנה, אולם הדבר לא נעשה. החומר לא הועבר להגנה בהנחיית הקצינה הבכירה באגף התנועה.

 

הנציב קבע בהחלטתו, כי הדעת אינה סובלת מצב דברים זה: "לידי התביעה המשטרתית הועבר חומר חקירה מהותי, שיש בו, לכאורה, כדי לקעקע הבסיס הראייתי עליו הסתמכה התביעה בבית המשפט להוכחת כתב האישום. חרף זאת, התביעה, בידיעתה המלאה ובהנחייתה של הקצינה הבכירה, בחרה לנהוג אחרת. התביעה הלכה למעשה, הסתירה לאורך כשנה וחצי את המידע החדש שהובא לפניה בתקופה בה נמשכו הדיונים בבית המשפט, עד להתערבותה של פרקליטות המדינה בעניין".

 

עוד נכתב בתמצית ההחלטה: "אין מחלוקת כי העובדה שנציג מכון התקנים חזר בו מעדותו ומהכתוב בחוות דעתו, הינה בבחינת 'ראיית זהב' עבור ההגנה, שיש בכוחה לזכות את הנאשמים, כפי שאכן קרה בפועל, עם חשיפת האמת בבית המשפט. הסתרת חומר חקירה הינה אך מקלעת אחת ברשת השקר והחיפוי שנפרשה על ידי התביעה בבית המשפט".

 

נוכח החשש לביצוע עבירה פלילית על ידי מייצגי המדינה, העביר הנציב את החלטתו לטיפול היועץ המשפטי לממשלה. כמו כן, המליץ הנציב בפני מ"מ מפכ"ל משטרת ישראל, להעביר את הקצינה הבכירה מתפקידה.

 

ממשטרת ישראל נמסר: "החלטת הנציב התקבלה היום במשטרה. בכוונתו ללמוד אותה לעומקה, וככל שידרש יופקו הלקחים הנדרשים וינקטו צעדים מתאימים. נדגיש כי תובעי המשטרה, בתחום התעבורה ובכלל, פועלים וימשיכו לפעול ברוח הצדק ובהתאם לחוק, ביושרה, בהגינות וללא משוא פנים, כשכל חריגה מהאמור תיבדק ותטופל בהתאם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x