$
דעות

דעה

מכה קלה בכנף של airbnb

החלטת עיריית תל אביב לייקר את הארנונה לאלפי הדירות שמושכרות קבוע ב־airbnb היא צעד רפה בהשוואה לרגולציה הנוקשה שקיימת ברוב ערי התיירות בעולם על משכירי דירות לטווח קצר

נמרוד בוסו 08:1421.01.19

הודעתה של עיריית תל אביב מהשבוע שעבר על כוונתה לייקר ארנונה לאלו שהפכו את דירותיהם לעסק מלונאי באמצעות אתר airbnb - חשובה. לראשונה מאז החלה הרשת לפעול בישראל, מכיר גורם שלטוני רשמי בבעייתיות שבהשכרה לא מבוקרת של אלפי יחידות דיור לתיירים. מאז נכנסה airbnb לארץ, היא ספגה ביקורת, בעיקר מצד מלונאים. במסגרת השיח שהתפתח נזנח לחלוטין עיקר הנזק שהשכרה המונית של דירות לטווח קצר יוצרת – פגיעה בהיצע הדירות להשכרה בלב אזורי הביקוש.

  

 

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי צילום: עמית שעל

 

 

לפי שני מחקרים שונים שנערכו לאחרונה, כ־4,000 דירות בעיר מושכרות באופן קבוע במסגרת האתר. כ־200 מהמשכירים מחזיקים חמש דירות או יותר. כלומר, מדובר בעסק תיירותי לכל דבר. אלפי הדירות הללו מרוכזות בחלקים המבוקשים של העיר. בכרם התימנים כמעט כל דירה חמישית מושכרת באתר, בנווה צדק 10% מהדירות מיועדות להשכרה, וכך גם 5% מהדירות בלב העיר ובצפון הישן. כשדירות רבות כל כך משמשות לצורכי תיירות, מחירי השכירות עולים.

 

העובדה ששטחי מגורים בלב אזורי הביקוש הוסבו לשטחי מלונאות לא זכתה עד כה להתייחסות מצד המדינה שטוענת כי היא נלחמת במשבר הדיור. אל הוואקום הזה נכנסת כעת עיריית תל אביב בצעד שמלבד ערכו ההצהרתי, ספק אם יועיל. מחיר ממוצע ללילה לדירת airbnb בעיר עומד על 190 דולר (700 שקל). תוספת של כמה מאות שקלים לתשלום הארנונה החודשי של אותן הדירות לכל היותר תשחק מעט את רווחי המשכירים ולא מעבר לכך. רפיונו של הצעד בולט על רקע הרגולציה הנוקשה שמופעלת ברוב ערי התיירות בעולם המערבי על משכירי דירות לטווח קצר. באמסטרדם, למשל, חלה חובת דיווח של משכירי דירות לטווח קצר לעירייה וזמן ההשכרה של כל נכס מוגבל ל־30 יום בשנה. כמו כן, האתר מחויב להסיר מודעות השכרה של דירות שניצלו את תקופת ההשכרה המקסימלית, אחרת יופעלו נגדו סנקציות. צעדים דומים ננקטים בניו יורק, ברצלונה וברלין.

 

את תמיכתו של שר התיירות יריב לוין בפעילות האתר אפשר להבין. שתיקתם של משרדי האוצר והשיכון, לעומת זאת, מפתיעה. ייתכן שהבעיה נתפסת כפנים תל־אביבית. ייתכן שחומרתה טרם הופנמה. כך או כך, אסור לעיריית תל אביב להסתפק בהחלטתה על ייקור הארנונה. מיד עם גיבושה של הממשלה הבאה עליה להוביל מהלך להחזרת דירות המגורים בשטחה לציבור השוכרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x