שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בדיקת כלכליסט

רק חוק הפקטור יהפוך נכשלים סדרתיים לעורכי דין

שיעור ההצלחה בבחינות ההסמכה הולך ויורד עד לאפס ככל שהמתמחה ניגש לבחינות רבות יותר. לכן מתנגדים הנכשלים לפשרה שגובשה במקום חוק הפקטור

ענת רואה 06:5820.01.19

רק חוק הפקטור יהפוך נכשלים סדרתיים לעורכי דין, כך עולה מנתוני שיעור ההצלחות בבחינות ההסמכה שהגיעו ל"כלכליסט". לכן הפשרה ששרת המשפטים איילת שקד גיבשה במקום החוק הבעייתי הזה מעוררת התקוממות בקרב מתמחים רבים. הנתונים מלמדים כי הבעיה של אותם נכשלים אינה ההחמרה במתכונת הבחינה כפי שנטען, שכן אלה ניגשו לבחינה גם במתכונתה הישנה. כך שאם יאושר חוק הפקטור, יהפכו לעורכי דין מאות מתמחים שאין להם כנראה כל דרך אחרת לזכות בהסמכה המיוחלת.

 

באמצע השבוע שעבר הודיעה שרת המשפטים איילת שקד על פשרה שגיבשה עם חברי הכנסת, במקום חוק הפקטור. לפי ההצעה, ציון המעבר בשלוש הבחינות האחרונות ובבחינות העתידיות ירד מ־65 נקודות ל־60 נקודות, ובנוסף לכך כל מי שקיבלו 59-50 נקודות בשלושת המבחנים האחרונים יוכלו לגשת למבחן השלמה, ואם יעמדו בו יוסמכו בתוך חודש וחצי כעורכי דין.

 

אלא שהפשרה הזו, שנראית יותר מהוגנת כלפי המתמחים, עדיין לא סיפקה את ראשי המאבק, שכפי שנחשף ב"כלכליסט", הם שלושה נכשלים סדרתיים שניגשו לבחינה שלוש וארבע פעמים. הציון האחרון שלהם עמד על 59-51 נקודות, כלומר שלושתם יהיו חייבים לעבור מבחן השלמה כדי לעבור.

 

בינתיים היו גם מי שניצלו את חקירת ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה, כדי לכרוך אותה אל חוק הפקטור.ח"כ שלי יחימוביץ' הודיעה כי לאותן הסכמות "שותפה גם לשכת עורכי הדין, שרק שעות ספורות לאחר מכן הפכה לזירת פשע". לכן דרשה לכנס את המליאה ולהמשיך בהליכי החקיקה.

 

בידי "כלכליסט" הנתונים של אלפי המתמחים שניגשו לבחינה של קיץ 2018, האחרונה שציוניה פורסמו. מהנתונים עולה כי שיעור המעבר יורד ככל שהנבחן ניגש למספר רב יותר של בחינות. 54% מהנבחנים שניגשו למבחן בפעם הראשונה עברו אותו. בקרב אלו שניגשו בפעם השנייה 26% בלבד הצליחו לעבור. אחרי שלושה ניסיונות יורד סף המעבר ל־16% בלבד, וממשיך לצנוח משם ל־12% בפעם הרביעית ול־7% בלבד למי שנבחנו חמש פעמים. מי שניגשו שש פעמים הסיכוי לעבור הוא 2% בלבד, כלומר מתוך 50 נבחנים שניגשו לבחינה רק 1 הצליח לעבור. מכאן והלאה האחוזים הופכים אפסיים, כשעשרות נבחנים שניגשו לבחינה בפעם העשירית ומעלה לא הצליח לעבור אותה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x