$
דעות

דרוש שותף אמיתי: מס הכנסה מקשה על העסקים בישראל

מדוע עסק שנותן שירותים נדרש לשלם למס הכנסה עוד לפני שבכלל קיבל את התשלום מהלקוח? טוב תעשה רשות המסים אם תאמץ גישת שותפות הוגנת עם המגזר העסקי

שחר שטראוס 07:3818.01.19

בכדי לממן את הוצאות המדינה, נקבע בפקודת מס הכנסה כי רשות המסים הינה שותפה של כל העסקים במדינה, ובכך אין חדש. אולם בשנים האחרונות רשות המסים מנסה לשדרג את מעמדה כשותפה. שדרוג זה מתבטא בניסיונה להקדים את מועד גביית המס בגין הכנסות של חברות נותני שירותים, עוד לפני שנגבה התשלום בפועל מהלקוחות. זאת למרות, שבמשך עשרות שנים היה מקובל ומותר לשלם את המס רק לאחר שנגבה התשלום מהלקוח, או במילים מקצועיות – דיווח הכנסות על בסיס מזומן.

 

גישה זו מעוגנת בלשון החוק וגם נתמכה בפסיקת העליון. כך למשל, כאשר חברת כוח אדם נתנה שירות ללקוח, היא נדרשה לשלם מס בגין השירות רק לאחר שגבתה את התשלום בפועל, ולא במועד מתן השירות. במציאות העסקית בישראל, בה נהוגים תשלומי שוטף פלוס אינסוף, קביעת כלל הפוך עלולה להוביל, לפעמים, לקריסה בפועל של עסקים שומרי חוק.

 

רשות המסים רשות המסים

 

 

אלא שבמהלך השנים ניסתה רשות המסים לצמצם גישה זו ככל הניתן. לאחר שהצעות חוק בנושא כשלו, ואף בית המשפט העליון סירב לקבל את גישתה, הוציאה הרשות חוזר מקצועי ב-2012, בו קבעה כי הזכות לדווח על בסיס מזומן תישמר רק לחברות שערכו מלכתחילה דוחות כספיים על בסיס מזומן. חשוב להבהיר כי דיווח על בסיס מזומן הוא אינו הטבה. מדובר בזכות חוקית השמורה לכל נישום העומד בתנאים שנקבעו בפסיקה. יותר מכך, מדובר בהוגנות בסיסית בין שותפים, שהם העסק ומס הכנסה, שמשרתת את שני הצדדים. הטלת מס על הכנסות שטרם נגבו, במקרים רבים עלולה למוטט חברות מבחינה כלכלית. רשות המסים מציגה בכך מחשבה לטווח קצר, המתמקדת ברצון להקדים את גביית המס, על חשבון האינטרס ארוך הטווח של המדינה להקל על עסקים בכדי לאפשר צמיחה ושגשוג כלכלי.

 

בשנים האחרונות נקבעו שומות רבות המנסות לבטל לחברות שירותים את הדיווח על בסיס מזומן. עיקר הנטל כמובן נופל על עסקים שאין בידם לממן את עלות הייצוג המשפטי ומעוניינים להימנע מחיכוכים מיותרים ויקרים עם רשות המיסים. דווקא אלו הצריכים יותר מכל את ההגנה של הרשות - הם הנפגעים הראשונים במלחמה הזאת. הנהלת רשות המסים מצהירה חדשות לבקרים כי ברצונה לגבות מס אמת. מקובל לראות במס אמת כמס שמתחשב בהכנסה האמתית של הנישום, אך חלק חשוב מאותו עקרון הוא גם עיתוי הגבייה.

 

מדוע עסק שהעניק שירות בסביבה תחרותית ונאלץ להמתין למועד התשלום על ידי הלקוח בכדי ליהנות מפירות עבודתו, יידרש לשלם מס על הכנסתו עוד לפני שהתקבלה בידיו? לעיתים מדובר בחודשים, ואף יותר כאשר קיימת בעיה לגבות את התמורה בגין השירות, כפי שקורה מפעם לפעם בעולם העסקי. לאחרונה הודיעה רשות המסים כי בכוונתה להקים ועדה שתבחן את סוגיית הדיווח על בסיס מזומן. טוב תעשה רשות המסים אם תחזור בה מהחוזר האחרון ותאמץ גישת שותפות הוגנת עם המגזר העסקי. גישה זו היא נכונה יותר לאזרחי המדינה ואף לרשות המיסים עצמה בטווח הארוך.

 

עו"ד ורו"ח שחר שטראוס הינו שותף במשרד המס יאיר בנימיני ושות'

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x