$
דעות

דעה

איילת מקלקלת

ספק אם היה לפני איילת שקד שר כלשהו שהשקיע כל כך הרבה זמן, אנרגיה וכישרון כדי לקעקע את יסודות המערכת שהוא עצמו מופקד עליה

אמיר זיו 09:4417.01.19

שרת התרבות מירי רגב התהדרה לפני שבוע ואמרה "עשיתי מהפכות ששני שרים אחריי לא יצליחו לתקן אותן". פליטת הפה הזאת, שמחתה של רגב על ניצול הכוח שניתן לה כדי לקלקל את מה שתחת אחריותה, יכולה לתאר היטב גם את פועלה של איילת שקד בקדנציה האינטנסיבית שלה כשרת המשפטים.

 

 

 

שקד אולי אינה קולנית ומושכת אש כרגב, אבל ככל שמדובר ביכולת הרס, היא בוודאי אינה נופלת ממנה. ספק אם היה לפני שקד שר כלשהו שהשקיע כל כך הרבה זמן, אנרגיה וכישרון כדי לקעקע את יסודות המערכת שהוא עצמו מופקד עליה.

 

השרה לפירוק מבפנים

 

מיד עם כניסתה לתפקיד זיהתה שרת המשפטים את שבריריות הקואליציה, הבינה שלא יימצא בממשלה מי שיעז להתעמת איתה ויצאה למסע חיסול. המנטרה הקליטה היתה "חיזוק המשילות" והיא גובתה בסלוגן האהוב על בוחריה: "החלשת האקטיביזם של בית המשפט העליון".

 

כתלמידה שקדנית, שקדה שקד על פירוק מבפנים של "האליטה הליברלית" ששלטה לטעמה במערכת המשפט ותקפה בכל החזיתות. היא משכה ככל שיכלה את מינוי נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות בניסיון לסחוט ממנה ויתורים ולהחליש את מעמדה; היא לא היססה למתוח ביקורת על פסיקות בג"ץ כאחרונת הח"כים, מתעלמת לגמרי מתפקידה הממלכתי; לא היתה לה בעיה לאיים במשתמע על העליון ולומר שביקורת שיפוטית על חוק יסוד היא "רעידת אדמה משטרית"; והיא לא הצליחה להוציא מפיה ולו גינוי רופס לחבר מפלגתה מוטי "D-9" יוגב, שאמר על השופט העליון עוזי פוגלמן ש"שם את עצמו בצד של האויב".

 

 

איילת שקד ואפי נוה איילת שקד ואפי נוה צילומים: אלכס קולומויסקי, עידן מילמן

 

שקד תקפה כבר את היועמ"ש הקודם על שהוא נוטל סמכויות לא לו; היא התעמרה במשנה הנוכחית ליועמ"ש דינה זילבר על שהעזה להביע עמדה שמצדדת בשומרי הסף; ובכלל דחפה בכל הכוח מיזמים יצירתיים שתכליתם הפקעת סמכויות מהשירות הציבורי והעברתן לממשלה, לרבות הזכות למנות יועצים משפטיים, משל היה מדובר בעוד ג'וב פוליטי ששמור לחברי מרכז, ולא בפקיד ציבור שתפקידו שמירה על שלטון החוק.

 

גם בכל הנוגע לחקיקה שרת המשפטים קידמה שפע יוזמות שתכליתן החלשת כוחו של העליון. רשימה חלקית כוללת תמיכה בחוק יסוד החקיקה שמאפשר לכנסת לבטל פסילת חוק על ידי בג"ץ; קידום פסקת ההתגברות על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו שנועד לצמצם את מרחב הפעולה של בג"ץ; העברת חוק ההסדרה, חרף התנגדות מפורשת של היועץ המשפטי לממשלה וההפרה המשתמעת של המשפט הבינלאומי; והעברת סמכויות שיפוט בעניינים מינהליים בשטחים מבג"ץ לבית המשפט המחוזי בירושלים.

 

לא משנה מה היתה הכותרת של שלל החוקים הללו, מתחתיה לעולם הסתתר חיוכה העדין של שקד, חמקמק כחיוכו של חתול צ'שייר.

 

איפה אפי? אוי, פה לידי

 

ההישג ששקד הכי מתגאה בו, גולת הכותרת של פועלה לשינוי הד.נ.א של המערכת, הוא "רפורמת השמרנות" בבתי המשפט. בכנס באוקטובר התהדרה שרת המשפטים ש"300 שופטים מתוך 800 מונו בתקופתי, וגם 6 מ־15 שופטי העליון. זה מספר שיא שאף שר אחר לא התקרב אליו, והחלק המשמעותי יותר הוא הקפדה על זהות השופטים שיהיו בעלי השקפת עולם שמרנית ככל שניתן".

 

למען ההצלחה הזאת שקד היתה צריכה להיעזר באחד, אפי נוה, ראש לשכת עורכי הדין תאב הכוח. "שברתי קירות ובניתי מחדש את כל מערכת הבריתות המוכרות על מנת להצליח במשימה", תיארה השרה את תכלית הברית עם נוה, שאפשרה לה להשתלט על הוועדה לבחירת שופטים.

 

שקד הפכה את נוה לבריון השימושי שלה והשותפות שירתה היטב את שניהם. נוה צבר עוצמה והפך לתחנה שחייבים לעבור דרכה כדי להתקדם בהיררכיית השיפוט. עד כדי כך, שלעתים היה נדמה שכמו קווטרבק בפוטבול, גם הוא מחזיק מגבת קטנה בחגורה כדי לנגב שאריות ליקוקי השופטים והפרקליטים חפצי הגלימה. ואילו שקד, כשנוה מלפניה, יכלה לכופף בשקט את ידה של נשיאת העליון ולהמשיך לחייך למצלמה.

 

אבל כש"שוברים קירות", לפעמים הבית מתמוטט. סדקים ראשונים נפערו עוד בפרשת ההסתננות של נוה בנתב"ג, שהתגלגלה לכתב אישום נגד ראש לשכת עורכי הדין. שקד ניסתה להלך בין הטיפות, להתרחק מנוה בלי לשבור את הברית, אך כתם בוץ ראשון דבק בשרת הטפלון.

 

שפריצים של בוץ

 

הפרשה הנוכחית נוגעת ישירות למינוי שופטים, בבת עינה של השרה, ולפחות לפי החשדות היא חמורה מכל מה שהכרנו. זה מעמיד את שקד, לראשונה בחייה, בפוזיציה שלא חלמה עליה: שמה נקשר – לא במעשה, אבל כן מתוקף תפקידה והחברים שבחרה לה – לחשדות של מינוי שופטים תמורת שוחד מיני. לך תמכור את זה כאג'נדה שמרנית.

 

שקד סופגת עכשיו אש ישירה. זו פוזיציה שהיא אינה מנוסה בה, וספק אם אפילו כישוריה הפוליטיים המרשימים יאפשרו לה לחמוק מהשפריצים של הבוץ שכבר החלו להינתז. רבים במערכת המשפטית שספגו את נחת זרועה יצטרכו כעת להתאמץ מאוד כדי להסתיר את ההנאה למראה השרה הכל יכולה מגולגלת מעט בזפת ונוצות.

 

בתקופת בחירות, רגע אחרי שהקימה מפלגה חדשה, נקייה, שמתיימרת להביא קהלים חדשים ולאחד דתיים, חילונים וחרדים, אלה לא בדיוק המדים ששקד חלמה לצאת איתם לקרב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x