שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בלעדי לכלכליסט

"תחושת בגידה והתקוממות": הצרות בעמותה של סטף ורטהיימר

ורטהיימר מבקש מבית המשפט למנות מנהל מיוחד לקרן "סטף לחינוך ליצירה ויזמות לתעשייה", או לפרק אותה • טוען: "לא מאפשרים לי למנות חברים חדשים ומאות מיליוני שקלים לא מגיעים ליעדם"

ליטל דוברוביצקי 15:0213.01.19

התעשיין סטף ורטהיימר, מייסד חברת ישקר, פנה לבית המשפט המחוזי בתל־אביב בבקשה למנות מנהל מיוחד לקרן "סטף לחינוך ליצירה ויזמות לתעשייה" שנכסיה נאמדים ב־800 מיליון שקל.

 

לחלופין מתבקש בית משפט להורות על פירוק העמותה. "מאות מיליוני שקלים המיועדים למטרות חשובות אינם מגיעים ליעדם. את המצב הזה צריך וניתן לשנות", נכתב בבקשה שהוגשה בתמיכת סטף ורטהיימר, הטוען שהעמותה הפכה למשותקת. לדבריו, לא מאפשרים לו למנות חברי עמותה חדשים, בהם זהבית כהן מנכ"לית אייפקס ישראל, קובי הבר לשעבר הממונה על התקציבים באוצר, ועוד. את הבקשה הגישה העמותה באמצעות ד"ר דורי קלגסבלד ועו"ד אופיר כץ, ובמסגרתה הם מבקשים למנות את עו"ד נמרוד טפר כמנהל מיוחד.

 

"פעילותה דלילה"

  

קרן סטף לחינוך ליצירה ויזמות לתעשייה היא עמותה שייסד סטף ורטהיימר כדי לממש ולהמשיך את דרכו וחזונו לקידום ופיתוח התעשייה, היצירה, היזמות, החינוך והדו־קיום בישראל בכלל ובגליל ובנגב בפרט. בסמוך להקמתה בשנת 2010 העביר לה ורטהיימר כ־200 מיליון דולר. לפי הבקשה, "מאז הקמתה נעשה בכספי העמותה שימוש מועט ופעילותה דלילה. בנוסף, מספר חברי העמותה הצטמצם לארבעה, כולם אנשים מבוגרים מאוד שחלקם סובל מבעיות בריאות. על רקע זה מר ורטהיימר, שהוא עצמו בן 92, ביקש לצרף לעמותה חברים חדשים".

 

 

סטף ורטהיים סטף ורטהיים צילום: אלעד גרשגורן

 

נטען כי תקנון העמותה קובע שחברים יתקבלו אליה לאחר קבלת אישור סטף, ולפי החלטת האסיפה הכללית שתתקבל ברוב של לפחות 75% מחבריה. "מר ורטהיימר הציע לקבל כחברים שורה של מועמדים, בהם שאול מופז (שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר), תמיר פרדו (ראש המוסד לשעבר), פרופ' אוריאל רייכמן (מייסד המרכז הבינתחומי בהרצליה), אליעזר שקדי (מפקד חיל האוויר לשעבר), זהבית כהן (מנכ"לית אייפקס ישראל) וקובי הבר (לשעבר הממונה על התקציבים באוצר). ואולם, בשתי אסיפות כלליות שהתבקשו לאשר את קבלת המועמדים שהוצעו על ידי ורטהיימר, לא הושג הרוב הנדרש. העמותה נקלעה למבוי סתום: לא ניתן לקבל חברים חדשים ולא ניתן להחליף את חברי הוועד שאינם מעוניינים להמשיך בתפקידם. העמותה הפכה משותקת לחלוטין וכפופה רק למשחק 'הישרדות': חבר העמותה שייוותר בחיים אחרון יהיה בעל כוח מוחלט בעמותה. בית המשפט מתבקש למנות לעמותה מנהל מיוחד ולהסמיכו לבוא במקום האסיפה הכללית לעניין קבלת חברים חדשים שאישר או יאשר ורטהיימר. לחלופין הוא מתבקש להורות על פירוק העמותה כך שנכסיה יועברו לעמותות או לגופים שמטרותיהם דומות למטרות העמותה לאחר אישור ורטהיימר".

 

 

עוד נטען כי לאחר התפטרותו של עמוס עוז ז"ל מהעמותה בשל מצבו הבריאותי באוקטובר האחרון, חברי העמותה הנוכחיים הם פרופ' אמנון רובינשטיין (87), השופטת בדימוס דליה דורנר (84), עו"ד דן אבי יצחק (82) ופרופ' דב פרוהמן (79). עוד עולה מהבקשה כי הפעילות הכמעט יחידה של העמותה מאז הקמתה הייתה תמיכה כספית בעמותת "צורים - יוצרים מציאות", שהקים ורטהיימר. "מ־2015 העמותה תרמה לעמותת צורים כ־30 מיליון שקל, פעילות מעטה בהתחשב בנכסי העמותה (כ־700־800 מיליון שקל)".

 

זהבית כהן זהבית כהן צילום: אוראל כהן

 

 

עוד נטען כי בפברואר 2018 ביקש סטף ורטהיימר לקבל את בני משפחתו כחברי העמותה כדי שיפעלו למימוש חזונו, אולם "עו"ד אבי יצחק התנגד לקבלת המועמדים שהציע ורטהיימר בטענה שהוא, 'לא היה מצטרף לעמותה משפחתית, שבה האחרים הם עלה תאנה'. לעו"ד אבי יצחק הצטרפו דני גולדמן ועו"ד יונתן שיף (שהתפטרו ביולי מחברותם בעמותה). השופטת בדימוס דורנר נמנעה". עוד נטען כי אבי יצחק, שיף וגולדמן התנגדו גם להצעה לקבל שני מועמדים שאינם בני משפחת ורטהיימר.

 

 

עו"ד דן אבי יצחק עו"ד דן אבי יצחק צילום: אביגיל עוזי

 

בבקשה לבית המשפט נטען כי, "דרך הפעולה של עו"ד אבי יצחק, גולדמן ושיף עוררה אצל מר ורטהיימר 'תחושה של בגידה, של התקוממות של עו"ד אבי יצחק וחבריו כנגדי'". במארס האחרון הודיע ורטהיימר לחברי העמותה על החלטתו להעביר את גולדמן ושיף מתפקידם כחברי ועד העמותה, ולמנות במקומם את פרופ' רובינשטיין ופרופ' פרוהמן. עוד נכתב כי, "שיף וגולדמן סירבו לקבל את ההחלטה של ורטהיימר וטענו כי, 'אין כל תוקף למכתב ולפיטורים שלנו מחברות בוועד העמותה. יש לנו יסוד אמיתי לפקפק אם אכן המכתב משקף את רצונו האמיתי של סטף. כל מי שנכח באסיפה הכללית בחודש האחרון יכול היה להבחין במצבו ובלחצים המופעלים עליו'. גם עו"ד אבי יצחק טען כי, 'קיים ספק בשאלה אם מכתבו של סטף חופשי מלחצים ומשקף את רצונו האמיתי", נכתב בבקשה.

 

 

קובי הבר קובי הבר צילום: צביקה טישלר

 

עוד נטען כי ב־30 בדצמבר 2018 התכנסה האסיפה הכללית שבה נכח ורטהיימר, שלווה על ידי בנו איתן. באסיפה אמר סטף כי "קשה לו להאמין שיש אנשים שיפריעו לו לעזור עם הכסף שלו, אך הסתבר שיש כאלה. הוא מתפלא שעו"ד אבי יצחק לא התייעץ איתו במקום להפריע. נוצר גוף ששנה שלמה מפריע לנהל את העמותה באופן שהוא חלם עם אנשים מהתעשייה. ורטהיימר ביקש כי עו"ד אבי יצחק יעזוב את העמותה והדגיש כי הוא 'לא רוצה אותו בתמונה, במיוחד לא עם החוכמולוגיות שלו'".

 

בבקשה צוין כי בין ורטהיימר לאבי יצחק היה עימות, בסופו אמר ורטהיימר: "רצית שלא יהיו בני משפחה חברים בעמותה — עשיתי זאת, רצית אנשים חדשים בעמותה — הצעתי, כעת תנו לי לחיות, אני יודע מה אני אומר ומבקש כי תחשוב על מה אתה עושה במקום לעזור לעמותה".

 

"הפסיקו את התרומות"

 

עו"ד דן אבי יצחק בתגובה: "לא ידוע לי דבר על הפנייה לבימ"ש ותוכנה, היא לא נמסרה לי והיא מפליאה אותי שכן בישיבה האחרונה של חברי העמותה סוכם לכנס בדחיפות ישיבה נוספת שתדון בכל הנושאים שעל סדר היום. הציטוטים שאת מביאה אינם משקפים תמונה נכונה או מלאה של מה שהתרחש ומתרחש בעמותה ומפאת כבודם של הנוגעים בדבר לא אגיב עליהם כאן. למרבה הצער, הפסיקו לאחרונה המנהלים בפועל את העמותה ללא סיבה הנראית לעין, את תרומותיה של העמותה למפעלים חשובים רבים שזכו או אמורים היו לזכות בתרומותיה של העמותה באמצעות עמותת צורים. דבר זה כלל אינו מתיישב עם מעשיו והצהרותיו של סטף בעבר ומעורר תמיהה רבה. אשמח מאוד אם בית משפט יחקור לעומקם של דברים את הסיבות האמיתיות לכך ואת המתרחש בעמותה, יברר מהו הרצון החופשי והאמיתי של סטף, וינקוט כל צעד הנדרש להבטיח שהעמותה תמלא את ייעודה ומטרותיה וכי כספיה ישמשו לכך בלבד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x