$
משפט

קבלן מגני תקווה חשוד בהעלמת מס בהיקף של יותר מ-10 מיליון שקל

רונן מרדכי גרין חשוד כי ביצע 2 עסקאות למכירת מקרקעין באילת בשווי של כ-40 מיליון שקל, כשהוא מציג בפני מס הכנסה מצג שווא לפיו הוא תושב אנגליה לצורכי מס, ולכן פטור ממס

עמרי מילמן 17:1710.01.19

יזם הנדל"ן רונן מרדכי גרין מגני תקווה חשוד כי העלים מס בהיקף של יותר מ-10 מיליון שקל, דרך הצגת מצג שווא לעניין תושבתו לצורכי מס (שכן בעוד שוחרר אמש בתנאים מגבילים בבית משפט השלום בתל-אביב.

 

 

 

מהבקשה שהוגשה לבית משפט ע"י פקיד שומה חקירות תל-אביב עולה כי גרין מחזיק בבעלותו או באמצעות נאמנים עבורו, חברות רבות בארץ ובחו"ל העוסקות בתחום הנדל"ן. לפי החשד של רשות המסים בשנים 2012 ו-2014 ביצע גרין 2 עסקאות למכירת מקרקעין באילת בשווי של כ-40 מיליון שקל, כאשר הוא מציג בפני מס הכנסה מצג שווא לפיו תושב אנגליה לצורכי מס, ולכן פטור ממס לאור אמנת המס בין אנגליה לבין ישראל.

 

 

רשות המסים (אילוסטרציה) רשות המסים (אילוסטרציה) צילום: טל שחר

 

תחילת החקירה במידע שהגיע מפקיד שומה גוש-דן, לפיו קיים חשד לפלילים בהתנהלותו של גרין, במהלך דיוני השומה התעורר חשד כי גרין הקטין את מספר ימי שהותו בישראל ע"י שימוש בדרכונים זרים, כדי שיוכל לטעון שהוא תושב חוץ במטרה להנות מהפטור ממס על אותן עסקאות. במידע שהעביר לרשות המסים הציג את ימי שהותו בארץ - דרך הדרכון הישראלי בלבד, שהגיעו ל-191 ב-2012, , 164 ימים בשנת 2013 ו-81 ימים בשנת 2014. אלא שחקירה של הרשות העלתה כי גרין משתמש בדרכונים בריטיים עם שמות אחרים- "מרדכי גרין" ו"ג'ק גרין" וכי במצטבר שהה בישראל 229 ימים בשנת 2012, 317 ימים בשנת 2013, ו-315 ימים בשנת 2014.

 

אחד המבחנים המשמעותיים לקביעת התושבות, במטרה להבין היכן מרכז חייו של האדם בוחנת רשות המסים האם שהה יותר מחצי שנה. במידה וכן הדבר מהווה אינדיקציה משמעותית לכך שמרכז חייו בארץ (טענה שניתן לסתור ולטעון אחרת נגדה)

 

שופטת בימ"ש השלום בת"א, שלומית בן יצחק, נתנה תוקף של החלטה להסכמת הצדדים לשחרר את החשוד בתנאים מגבילים וערבויות כספיות

 

מעורך דינו של גרין, גיורא אדרת נמסר: "צר לנו שפקיד השומה האזרחי מיהר להעביר את התיק למחלקת החקירות זאת כאשר הדיונים האזרחיים בעניינו של גרין עדיין בעיצומם ובטרם הוצגו מלוא המסמכים והטיעונים. לו היו ממתינים ולא היתה אצה להם הדרך,התמונה המלאה היתה מוצגת ולא היתה מותירה מקום לחשד כלשהו. אנו משוכנעים כי החקירה תעלה שהתנהלותו של מר גרין מול רשויות המס היתה תקינה לחלוטין״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x