$
משפט

איילת שקד בטקס השבעת שופטים: "שברנו את הקונספציה"

בדברים שנשאה בטקס שהתקיים בבית הנשיא, סיכמה שרת המשפטים את כהונתה כהצלחת המאבק נגד "המיינסטרים בעולם המשפט בישראל". נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות: "אנו עושים יום יום כמיטב יכולתנו להקשיב קשב רב לכל איש ואישה הבאים בפנינו"

משה גורלי 12:5808.01.19

"כל קריאה לשינוי מוקעת כהרס הדמוקרטיה": כך אמרה הבוקר (ג') שרת המשפטים, איילת שקד, בטקס השבעת שופטים בבית הנשיא. "כל יציאה מהתלם נחשדת בפאשיזם, הס מלערער על הקונספציה", הוסיפה. שקד, שהכריזה מלחמה חזיתית על ה-'קונספציה', סיכמה את ההצלחה: "אני גאה לומר שיש היום מקום לדעה אחרת, והיא מתנוססת בגאון. שברנו את הקונספציה".

 

 

  

השופטת אסתר חיות ושרת המשפטים איילת שקד השופטת אסתר חיות ושרת המשפטים איילת שקד צילומים: אוראל כהן, אלכס קולומויסקי

 

 

השבעת השופטים הראשונה לשנת 2019 היא גם האחרונה במהלך כהונתה של הכנסת העשרים, ושל הוועדה לבחירת שופטים בראשות שקד. השרה שקד סיכמה את כהונתה כהצלחת המאבק נגד "המיינסטרים בעולם המשפט בישראל, שאינו מאפשר לערוגות שונות לצמוח בתוכו".

 

שקד שתלה במיינסטרים הזה כ-330 שופטים ורשמים, מתוכם שישה בבית המשפט העליון, כאשר חלקם הגדול מתאים לפרופיל התואם את תפיסתה - שמרנים ודתיים, והכי חשוב - כאלו שאינם מזוהים עם מורשת אהרן ברק: ליברלים, חסידי תורת "הכל שפיט" ותומכים בזכות עמידה בלתי מוגבלת.

 

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, העדיפה שלא להתעמת חזיתית עם השרה ובחרה להשיב לטענה אחרת המופנית כלפי השופטים, טענת 'מגדל השן', המייחסת להם ניתוק מהציבור. "אין לומר כי אנו מסוגרים במגדל שן, משום שמעשה השפיטה שעליו אנו אמונים גלוי לעין כל על פי עיקרון פומביות הדיון, ובהתאם לעיקרון זה הדיונים המתקיימים בפנינו פתוחים לקהל הרחב", אמרה חיות, וציינה את המפגשים עם הציבור בשלל הזדמנויות - אזרחיות, פליליות וגם "בריבו עם הרשויות השונות".

 

"אנו עושים יום יום כמיטב יכולתנו להקשיב קשב רב לכל איש ואישה הבאים בפנינו", סיכמה חיות. חיות הדגישה שהקשב הזה כפוף לחלוטין לעצמאות ולאי התלות של השופט - שאינן זכותו אלא חובתו, ושאינן שלו כסוג של פריבילגיה, אלא שייכות לציבור. "הצורך לשמור על העצמאות השיפוטית נובע מהתפקיד השיפוטי ומחייב את השופט, באופן שאינו נתון לשיקול דעתו", ציטטה חיות את ד"ר מורן סבוראי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x