$
בחירות 2019
באנר ערוץ בחירות 2019

לבני: "לא היתה בינינו שותפות אמיתית; מה ששמעתי מגבאי זה 'אני ואני ואני'"

יו"ר התנועה הגיבה למהלך הדרמטי של יו"ר העבודה - שפירק את השותפות עמה בשידור חי; לדבריה, "לו גבאי היה מרים טלפון ואומר, 'בואי ניפרד', היה מוקל לי". לבני יוצאת מהשותפות עם נדוניה של 6.5 מיליון שקל

צבי זרחיה 14:1201.01.19

 

 

יו"ר התנועה ציפי לבני קיימה בצהריים מסיבת עיתונאים בה מסרה את תגובתה לפירוק המחנה הציוני - צעד שעליו הכריז יו"ר העבודה אבי גבאי בשידור חי. לדבריה, "האפשרות למהפך חשובה יותר מכל אחד ואחד מאיתנו. זה הזמן להסתכל קדימה. כל מי ששותף צריך להתמקד במהפך. מה שחשוב זה לא היפרדות של המחנה הציוני אלא היפרדות מהדרך שהממשלה מובילה, כדי שנוכל להיפרד מהפלשתינאים ונילחם על הציונות, כך שישראל תהיה גם יהודית וגם דמוקרטית".

 

לדבריה, "לו גבאי היה מרים טלפון ואומר, 'בואי ניפרד', היה מוקל לי. היינו יכולים ללחוץ ידיים ולצאת במשותף ולומר, 'ניסינו ללכת ביחד וזה לא הביא את התוצאה הרצויה'. הציבור בישראל היה שמח לראות את המנהיגים שלו נוהגים כך".

 

לבני הוסיפה: "הקמנו את המחנה הציוני כשותפות של התנועה והעבודה בראשות יצחק הרצוג. היה לי קשה מסיבות אישיות והיסטוריות לחבור למפלגת העבודה אבל האמנתי שמרכיבי התנועות הציוניות צריכים לחבור ביחד למען המדינה והציונות עצמה, וכך עשיתי. השותפות עם הרצוג היתה שותפות אמת בדרך ובין שני מנהיגים. השותפות הביאה למחנה הציוני 24 מנדטים. גבאי צדק בדבר אחד, שבינינו לא היתה שותפות כי הוא לא רצה שותפות. הדרך שבה סיים רק מעידה על כך.

 

"בשבוע שעבר אמרתי שסדר העדיפות הוא קודם המדינה, אחר כך המפלגה ואחר כך אני. מה ששמעתי (מגבאי) הוא אני ואני ואני. קראתי לחיבורים וקיבלתי תדרוכים נגד. התלבטתי, אך באתי עם מחויבות וסירבתי לפניות לפרק את המחנה הציוני כולל בקשות מתוך מפלגת העבודה שביקשו להתפצל. הבהרתי שלא אהיה שותפה למהלך כזה. היום הוסרו הספקות. היום מתחיל יום החדש".

 

מימון בחירות של 6.5 מיליון שקל

 

בתוך כך, לבני יצאה מהפירוק של המחנה הציוני עם לא מעט כסף: אם לבני תרוץ ברשימה כלשהי לכנסת הבאה, היא תקבל מימון בחירות של 6.5 מיליון שקל, לפי 1.3 מיליון שקל לכל ח"כ בכנסת היוצאת. מטעם סיעת התנועה מכהנים 5 חברי כנסת - לבני, יואל חסון, אייל בן ראובן, יעל כהן פארן וקסניה סווטלובה.

  

בעת הגשת הרשימה לרשם המפלגות ב-21 בפברואר 2019 תקבל כל מפלגה מהכנסת מקדמת מימון בחירות של 1.16 מיליון שקל לכל חבר כנסת מכהן. לפי החישוב מקדמת מימון הבחירות תגיע ל-5.82 מיליון שקל.

 

ב-31 בדצמבר 2017 היתה התנועה בעודף כספי של 2.1 מיליון שקל. 

 

 ציפי לבני ציפי לבני צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

התנועה ומפלגת העבודה, למרות ההתמודדות המשותפת בכנסת הנוכחית, קיבלו מימון מפלגות שוטף נפרד מהכנסת. לבני תמשיך לקבל עד לסוף הקדנציה מימון מפלגות שוטף של כחצי מליון שקלים. עד לבחירות מדובר בכ-2 מיליון שקל.

 

במערכת הפוליטית מעריכים שלבני תנסה להתמודד בכנסת הבאה יחד עם אחת הרשימות החדשות, כמו למשל מפלגת חוסן לישראל בראשות בני גנץ.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x